Fot. unsplash/Brooke Cagle

Raport: dla 36 proc. osób elastyczność pracy może zapobiec wypaleniu zawodowemu

Według 36 proc. ankietowanych wypaleniu zawodowemu mogłyby zapobiec elastyczny czas i miejsce pracy – wynika z opublikowanego we wtorek raportu Manpower. Na dodatkowe dni wolne wskazało natomiast 35 proc. uczestników badania.

>>> Amerykanie wybierają prezydenta i… pieką ciasto wyborcze

W raporcie „Nastroje polskiego rynku pracy – perspektywa kandydatów 2024” respondenci zostali zapytani o to, w jaki sposób pracodawcy mogą zapobiegać wypaleniu zawodowemu. Według 36 proc. ankietowanych pomocne byłoby zapewnienie elastyczności w zakresie czasu i miejsca pracy, a 35 proc. wskazało na oferowanie dodatkowych dni wolnych. Dla 33 proc. ważne byłoby zapewnienie przez firmę „ciekawych benefitów pozapłacowych”.

Taki sam odsetek badanych (33 proc.) wskazał też na zróżnicowanie zespołów pod względem wieku, natomiast 32 proc. uważa, że istotne byłoby ustalenie realistycznych celów i oczekiwań, tak by pracownicy nie czuli się przytłoczeni nadmiarem obowiązków.

27 proc. osób przyznało, że może liczyć na firmę w sytuacjach kryzysowych, korzystając np. z urlopów zdrowotnych lub dodatkowych dni wolnych. 19 proc. wskazało, że ich organizacja zapewnia szkolenia, webinary oraz warsztaty dotyczące zdrowia psychicznego, zarządzania stresem, a także technikami relaksacyjnymi, a 18 proc. firma zapewnia bezpłatne lub płatne konsultacje psychologiczne. 43 proc. badanych podkreśliło, że ich pracodawcy nie podejmują żadnych działań mających na celu wsparcie zdrowia psychicznego pracowników.

>>> Tomasz Terlikowski komentuje wybór abp. Galbasa na metropolitę warszawskiego

Cytowana w informacji Agnieszka Krzemień z Talent Solutions Right Management zwróciła uwagę, że pierwsze objawy wypalenia zawodowego mogą wydawać się niepozorne, jednak ich zlekceważenie prowadzi do poważnych skutków zarówno dla pracownika, jak i organizacji. „Najczęściej spotykane symptomy to chroniczne zmęczenie, spadek motywacji, obniżona efektywność, trudności z koncentracją, ale też dolegliwości fizyczne, takie jak bóle głowy czy problemy ze snem. Wypalenie zawodowe nierzadko przejawia się również w postawie cynizmu wobec wykonywanych zadań, co negatywnie wpływa na współpracę zespołową i relacje interpersonalne” – wymieniła.

Manpower Group jest doradcą w zakresie rozwiązań HR; firma ma blisko 50 oddziałów i zatrudnia ponad 500 pracowników własnych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze