Raport: jedna czwarta śmiertelnych ofiar światowego terroryzmu przypada na Burkina Faso
Burkina Faso stała się krajem najbardziej dotkniętym terroryzmem i z 1 907 zgonami po raz kolejny znalazła się na szczycie Globalnego Indeksu Terroryzmu (GTI) za 2023 rok.
Oznacza to, że na ten zachodnioafrykański kraj, od dwóch lat rządzony przez juntę wojskową pod przywództwem Ibrahima Traore, przypada prawie jedna czwarta osób zabitych w atakach terrorystycznych na całym świecie w ubiegłym roku. Liczba tych ofiar rośnie w Burkina Faso każdego roku, począwszy od 2014 r., w którym nikt nie zginął w wyniku zamachu.
>>> Burkina Faso: 15 ofiar ataku terrorystycznego na kościół katolicki
Najczęściej atakowana ludność cywilna
W 2024 roku, podobnie jak w poprzednich czterech latach, to ludność cywilna była najczęściej atakowaną grupą. Przypadły na nią 1132 zgony, czyli ponad 59 procent wszystkich śmiertelnych ofiar związanych z terroryzmem – podkreślono w raporcie GTI.
Terroryzm nasila się również w krajach sąsiednich, w Mali, Nigrze i nieodległej Nigerii. Te trzy kraje Afryki Zachodniej także znalazły się na opracowanej przez GTI liście dziesięciu państw najbardziej dotkniętych terroryzmem.
Również rok 2024 zapowiada tragiczną kontynuację trendu. W połowie lutego w atakach na trzy wioski na północy Burkina Faso zginęło co najmniej 170 osób. Właśnie na północy i wschodzie kraj doświadcza ataków islamistycznych band powiązanych z Al-Kaidą i Państwem Islamskim, ale też niezorganizowanych bandytów parających się morderstwami, wymuszeniami i rabunkiem bydła.
Globalny Indeks Terroryzmu (GTI) jest opracowywany przez Instytut Ekonomii i Pokoju (IEP) z siedzibą w Sydney i jest publikowany corocznie od jedenastu lat.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |