Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Raport ONZ: gospodarka terytoriów palestyńskich zdewastowana w oszałamiającej skali

Trwająca od 11 miesięcy wojna Izraela z Hamasem spowodowała zniszczenia gospodarcze w Strefie Gazy w „oszałamiającej skali”, a odbudowa będzie kosztować dziesiątki miliardów dolarów – wynika z opublikowanego w czwartek raportu Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD).

Według raportu w Strefie Gazy „procesy produkcyjne zostały przerwane lub zniszczone, zniknęły źródła dochodu, nasiliło się i rozprzestrzeniło ubóstwo, wykorzeniono dzielnice, a społeczności i miasta uległy zniszczeniu”. „Operacja wojskowa spowodowała bezprecedensowy kryzys humanitarny, środowiskowy i społeczny oraz przekształciła region z zacofanego w zdewastowany” – podkreślono. „Nie wiemy, jaki będzie rozmiar zniszczeń, zanim to wszystko się zatrzyma. Jednak dane, którymi obecnie dysponujemy, wskazują, że będą to dziesiątki miliardów, a może nawet więcej” – powiedział szef koordynacji pomocy dla Palestyńczyków z ramienia UNCTAD, Mutasim Elagraa, jeden z autorów raportu. „Osiągnięcie poziomu sprzed października 2023 r. zajmie dziesięciolecia” – dodał i zaznaczył, że społeczność międzynarodowa powinna pomóc w „zrównoważonym rozwoju” Strefy Gazy.

>>> Kard. Pizzaballa: Gaza jest w ruinie – zniszczono 80 proc. domów

Produkt krajowy brutto spadł o 81 proc.

Z raportu wynika, że skutki gospodarcze konfliktu są w Strefie Gazy katastrofalne. Produkt krajowy brutto tego palestyńskiego terytorium spadł o 81 proc. w ostatnim kwartale 2023 r., co doprowadziło do spadku o 22 proc. w całym roku.

Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

„Do połowy 2024 r. gospodarka Strefy Gazy skurczyła się do mniej niż jednej szóstej poziomu z 2022 r.” – stwierdza UNCTAD i wylicza, że do początku 2024 r. od 80 do 96 procent aktywów rolnych w Strefie Gazy – w tym systemy irygacyjne, obiekty hodowlane, sady, maszyny i obiekty magazynowe – zostało zdewastowanych, co pogorszyło „i tak już wysoki poziom braku bezpieczeństwa żywnościowego”.

„Zniszczenia mocno uderzyły również w sektor prywatny, gdyż 82 proc. przedsiębiorstw, kluczowej siły napędowej gospodarki Strefy Gazy, zostało uszkodzonych lub zniszczonych” – szacuje raport.

Zdaniem UNCTAD niepokojący jest także stan gospodarki na Zachodnim Brzegu Jordanu, gdzie odnotowano wzrost o 4 proc. w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy ubiegłego roku, ale optymizm „nagle został przyćmiony bezprecedensowym spadkiem o 19 proc. w czwartym kwartale”, co doprowadziło do „znacznego spadku poziomu życia i dochodów gospodarstw domowych”.

Ubóstwo jeszcze bardziej powszechne

Raport zaznacza, że ekspansja nielegalnych izraelskich osiedli, konfiskata ziemi, burzenie struktur palestyńskich i rosnąca liczba punktów kontrolnych mają także szkodliwy wpływ na działalność gospodarczą na ziemiach palestyńskich.

Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Według raportu nawet Wschodnia Jerozolima jest mocno poszkodowana, bowiem 80 proc. tamtejszych przedsiębiorstw częściowo lub całkowicie zaprzestało działalności.

W podsumowaniu UNCTAD ostrzega, że jeszcze przed wojną ubóstwo było powszechne, ale obecnie „dotyka prawie całą populację Strefy Gazy i szybko rośnie na Zachodnim Brzegu”. W Strefie Gazy zniknęło dwie trzecie miejsc pracy, które istniały przed wojną.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze