fot. TheStandingDesk / unsplash

Raport: przewaga pozytywnych nastrojów wśród przedsiębiorców

Listopad jest drugim miesiącem z rzędu, kiedy wskaźnik Miesięcznego Indeksu Koniunktury jest powyżej neutralnego poziomu, co oznacza przewagę pozytywnych nastrojów przedsiębiorców – podał Polski Instytut Ekonomiczny i Bank Gospodarstwa Krajowego. Dodano, że listopadowy odczyt jest najwyższym w br.

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) wzrósł w listopadzie o 3,1 pkt. mdm i osiągnął poziom 103,9 pkt., co oznacza przewagę pozytywnych nastrojów przedsiębiorców – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wskazano, że listopadowy odczyt jest najwyższym w tym roku i jest to drugi miesiąc z rzędu, w którym wskaźnik koniunktury jest powyżej neutralnego poziomu 100,0. W porównaniu do MIK z listopada ub.r., tegoroczny odczyt jest o 14,2 pkt. wyższy.

>>> Raport: 50% Polaków chciałoby półrocznej przerwy w pracy

O listopadowej poprawie wyniku indeksu zadecydowała przewaga pozytywnych ocen w komponentach wynagrodzeń, płynności finansowej, zatrudnienia i mocy produkcyjnych, które przyjęły wartość wskaźników powyżej poziomu neutralnego – podano. Wartości wskaźnika przekraczające poziom neutralny dotyczą: wynagrodzeń (119,9 pkt., wzrost o 12,2 pkt. mdm), płynności finansowej (119,2 pkt., wzrost o 0,8 pkt. mdm), zatrudnienia (102,5 pkt., spadek o 0,6 pkt. mdm) oraz mocy produkcyjnych (100,1 pkt., wzrost o 1,1 pkt. mdm).

Fot. pixabay/Lynniet17

„Na wyraźny wzrost mdm w wynagrodzeniach wpłynął planowany na 2024 rok wzrost minimalnego wynagrodzenia w kraju od stycznia 2024 r. Podwyżki w ciągu najbliższych trzech miesięcy planuje aż 23 proc. badanych przedsiębiorstw” – zauważono.

Dodano, że miesiąc temu co dziesiąta firma wskazywała na plany podwyżek w kolejnych trzech miesiącach. Z kolei od początku roku utrzymuje się pozytywna ocena płynności finansowej firm i ponad połowa z nich deklaruje, że ma wystarczające środki finansowe, aby zapewnić ciągłość funkcjonowania przez co najmniej trzy miesiące.

Odczyty poniżej wartości neutralnej dotyczą: nowych zamówień (91,8 pkt., spadek o 3,9 pkt. mdm), wartości sprzedaży (98,5 pkt., spadek o 1,2 pkt. mdm) oraz inwestycji (95,3 pkt., wzrost o 13,3 pkt. mdm).

„Mimo, że wartość komponentu inwestycji od stycznia 2021 r. nie przekroczyła poziomu neutralnego, to należy zauważyć, że w listopadzie nastąpił znaczący wzrost tego wskaźnika, o 13,3 pkt. mdm” – zaznaczono.

Przekazano, iż najwyższa wartość MIK (120,5 pkt., wzrost o 8,8 pkt. mdm) odnotowano w sektorze dużych firm, nastroje pozytywne przeważają też w średnich (103,4 pkt., spadek o 3,8 pkt. mdm) oraz małych przedsiębiorstwach (102,3 pkt., wzrost o 2,6 pkt. mdm). Negatywne nastroje dziewiętnasty miesiąc z rzędu utrzymują się w mikroprzedsiębiorstwach (92,8 pkt., wzrost o 2,8 pkt. mdm). „Niska wartość wskaźnika MIK dla mikroprzedsiębiorstw jest konsekwencją przewagi mikrofirm notujących spadki mdm wartości sprzedaży i nowych zamówień nad firmami notującymi wzrosty” – oceniono.

fot. unsplash / Krakenimages

Jak zauważono, listopadowy odczyt, podobnie jak w ubiegłym miesiącu, pokazuje pozytywne nastroje w firmach produkcyjnych (121,8 pkt.), usługowych (107,6 pkt.) oraz budowlanych (106,4 pkt.). MIK dla firm handlowych „nieznacznie przekroczył” poziom neutralny (100,2 pkt.), dzięki „dobrej płynności finansowej oraz planów podwyżek wynagrodzeń”. Największy wzrost o 9,8 pkt. mdm odnotowały firmy produkcyjne, na co wpłynęła „wysoka samoocena płynności finansowej oraz ponoszone wydatki inwestycyjne, w szczególności w dużych firmach produkcyjnych.”

MIK poniżej poziomu neutralnego (94,5 pkt., spadek o 5 pkt. mdm) odnotowuje branża TSL (Transport, spedycja, logistyka – PAP). Stwierdzono, iż na pogorszenie nastrojów w tym sektorze wpłynęła przewaga przedsiębiorców odczuwających spadek wartości sprzedaży oraz liczby nowych zamówień.

W raporcie oceniono, że głównymi barierami utrudniającymi działalność firmom w listopadzie były: rosnące koszty pracownicze (66 proc., spadek o 4 pkt. proc. mdm), niepewność sytuacji gospodarczej (66 proc., spadek o 1 pkt. proc. mdm) oraz ceny energii (62 proc., wzrost o 7 pkt. mdm). „Zauważalnie wzrósł udział firm skarżących się na rosnące ceny energii” – zauważono.

„Nieco więcej firm narzekało też na niedostępność pracowników (50 proc., wzrost o 3 pkt. proc. mdm) oraz produktów (23 proc., wzrost o 3 pkt. proc. mdm). Nie zmieniła się natomiast ocena uciążliwości zatorów płatniczych (46 proc.) i rosnących kosztów finansowania zewnętrznego (30 proc.)” – podsumowano.

Cytowany w raporcie Piotr Dmitrowski z BGK ocenił, że poprawa indeksu MIK jest „zwiastunem lepszych wyników gospodarki i powrotu rocznej dynamiki PKB na dodatnie poziomy”. „Odczyt koresponduje z innymi badaniami nastrojów przedsiębiorstw (np. GUS), również wskazującymi na poprawę koniunktury” – dodał.

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) jest narzędziem badającym nastroje gospodarcze przedsiębiorstw w Polsce opracowanym przez Polski Instytut Ekonomiczny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Powstaje na podstawie pomiarów dokonanych w siedmiu obszarach działalności: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki inwestycyjne, sytuacja finansowa. Badania ankietowe przeprowadzane są na reprezentatywnej próbie 500 przedsiębiorstw w czterech kategoriach wielkościowych i pięciu branżowych.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze