Raport UNESCO z okazji Światowego Dnia Wody: zużycie wody na świecie stale rośnie
Stan światowych zasobów i dostęp do wody, a także sposoby radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, analizuje opublikowany w środę najnowszy raport UNESCO. 22 marca przypada Światowy Dzień Wody.
Zużycie wody na świecie rośnie co roku o 1 proc., od 40 lat. Za wzrost zapotrzebowania na wodę odpowiadają kraje o średnim i niskim dochodzie, szczególnie wschodzące gospodarki – wynika z najnowszego raportu UNESCO. Na trend ten wpływają: wzrost populacji, rozwój społeczno-ekonomiczny, zmieniające się wzorce konsumpcyjne. Najwięcej wody per capita zużywa się w Ameryce Północnej i centralnej Azji.
>>> Lodowiec na Antarktydzie topnieje coraz szybciej. Czy świat zaleje wielka woda?
Z podziemnych źródeł pochodzi połowa wody wykorzystywanej w gospodarstwach domowych oraz ok. 25 proc. wody do nawadniania.
Obserwowany jest spadek zasobów odnawialnych wody per capita (o 20 proc. pomiędzy rokiem 2000 a 2018). W największej mierze dotyczy to Afryki Subsaharyjskiej (41 proc.), centralnej Azji (30 proc.), zachodniej Azji (29 proc.), Ameryki Północnej (26 proc.). Niewielki spadek odnotowano w Europie (3 proc.).
Globalna statystyka nie zawsze oddaje lokalne uwarunkowania. Badacze stworzyli pojęcie „stres wodny” (ang. „water stress”), wykorzystywane do opisania sytuacji, w której zasoby wodne są niewystarczające lub gdy jakość wody nie spełnia podstawowych wymagań ludzi i środowiska. Ze zjawiskiem „stresu wodnego” borykało się na świecie od 2,2 do 3,2 miliarda ludzi (brany pod uwagę okres to minimum miesiąc; badania są prowadzone od 2010 r.).
Niedobór wody, na który wpływa również ocieplenie klimatu, może w niektórych krajach powodować straty nawet rzędu 6 proc. PKB do roku 2050, wywierając wpływ na rolnictwo, zdrowie, dochody, ale również migracje, a nawet konflikty – ostrzega UNESCO.
Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 – w obliczu problemu z dostępem do czystej wody pitnej w wielu regionach świata. Celem Dnia Wody jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.
Tegoroczny Dzień Wody upływa pod hasłem „Przyspieszenie zmian – bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie”, a jego celem jest zwrócenie uwagi na konieczność przyspieszenia zmian zmierzających do rozwiązania kryzysu związanego z wodą.
>>> Woda – bez niej nie ma życia
„Rób co możesz: od prostego oszczędzania wody w gospodarstwie domowym po zagospodarowanie wód deszczowych w ogrodzie” – zachęcają organizatorzy Dnia Wody.
Raport UNESCO „Partnerstwo i współpraca dla wody” zostanie zaprezentowany w czasie konferencji organizowanej 22 marca w Warszawie przez Instytut Geofizyki PAN oraz Komitetem Gospodarki Wodnej przy Prezydium PAN. W trakcie konferencji zostaną przestawione referaty na temat „potencjalnych korzyści z synergii małych działań w ramach retencji leśnej Polski”, „wody w pomocy humanitarnej i rozwojowej” oraz pt. „Badania rzek i kanałów z wykorzystaniem nauki obywatelskiej”. Konferencja jest dostępna również online – informacje można znaleźć na stronie IGF PAN
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |