fot. X/Via Christ

Red Week i Czerwona Środa – czyli pamięć o prześladowanych chrześcijanach [+GALERIA]

Setki katedr, kościołów i budynków użyteczności publicznej na całym świecie zostało podświetlonych na czerwono. Ta symboliczna inicjatywa ma na celu wyrażenie solidarności z prześladowanymi chrześcijanami oraz zwrócenie uwagi na problem braku wolności religijnej w wielu krajach. W Polsce tegoroczne obchody Red Week odbyły się w Krakowie, gdzie zaplanowano zarówno wydarzenia modlitewne, jak i akcje edukacyjne.

Międzynarodowa kampania Red Week (Czerwony Tydzień) zainicjowana przez międzynarodową organizację charytatywną Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) odbywa się w tym roku między 16 a 24 listopada. Jej kumulacja przypadła na środę 21 listopada (#RedWednesday – Czerwona Środa).

Poprzez podświetlanie na czerwono budynków i obiektów w różnych krajach oraz specjalne inicjatywy, akcje modlitewne i świadectwa zaproszonych gości, organizatorzy akcji przypominają o trudnej sytuacji prześladowanych chrześcijan i braku wolności religijnej w wielu krajach świata.

#RedWeek swoimi korzeniami sięga 2015 roku, gdy lokalne biuro PKWP w Brazylii podświetliło na czerwono statuę Chrystusa Odkupiciela. Chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na prześladowanych chrześcijan w Iraku. Zainspirowane tą samą ideą włoskie biuro PKWP (ACN Italy) podświetliło w kwietniu 2016 roku fontanę di Trevi. Biuro PKWP w Wielkiej Brytanii (ACN UK) poszło dalej za tą ideą i stworzyło #RedWednesday (Czerwoną Środę). Co roku upamiętniają w ten sposób wszystkich prześladowanych chrześcijan w konkretną środę listopada. Później w wielu krajach zostało to rozszerzone na cały tydzień. W Wielkiej Brytanii inicjatywa ta została przyjęta na znak solidarności także przez inne wyznania religijne.

Red Week w Krakowie

W Krakowie, w środę 20 listopada, modlono się w intencji prześladowanych chrześcijan podczas mszy świętej. Eucharystię sprawowano w Sanktuarium św. Józefa przy ul. Poselskiej 21. Tego samego dnia położony u stóp Wawelu kościół św. Bernardyna ze Sieny został podświetlony na czerwono. Na placu bernardyńskim przed świątynią zobaczyć można było wystawę pt. „Bohaterowie wiary” przedstawiającą świadectwa wiary współczesnych męczenników. 

fot. Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Z kolei w piątek, 22. Listopada o godz. 18:30 w „Polach Dialogu” przy ul. Stradomskiej 6 odbędzie się spotkanie „Prześladowani i zapomniani” z ks. dr. hab. Janem W. Żelaznym, nowym Dyrektorem Sekcji Polskiej PKWP. Tematem spotkania będzie m.in.: obecna sytuacja chrześcijan prześladowanych, jak prześladowania wpływają na życie wyznawców Chrystusa, jak „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” wspiera prześladowanych, w jaki sposób Polacy mogą włączyć się do pomocy. Uczestnicy wydarzenia otrzymają również najnowszy Raport „Prześladowani i zapomniani?” ukazujący najnowsze informacje dotyczące sytuacji naszych braci i sióstr w wierze z krajów prześladowań. Spotkanie poprowadzi Damian Szmagliński. 

Galeria (4 zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze