Fot. EPA/JAMAL AWAD

Rektor austriackiego Domu Pielgrzyma w Jerozolimie: sytuacja w Ziemi Świętej najtrudniejsza od lat

Według rektora austriackiego Domu Pielgrzyma w Jerozolimie, ks. Markusa Stephana Bugnyara, obecna sytuacja w Ziemi Świętej jest najtrudniejsza, stanowi największe wyzwanie w ostatnich dziesięcioleciach. „Do 7 października myślałem, że znam konflikt na Bliskim Wschodzie, a teraz znalazłem się w zupełnie innej sytuacji” – powiedział 49-letni austriacki kapłan w 20-lecie swego swojej pracy w Świętym Mieście. Z  okazji tego jubileuszu wspólnota niemieckojęzyczna Jerozolimy spotkała się na dyskusji panelowej poświęconej roli i wyjątkowych zalet kościelnych miejsc pielgrzymkowych.

„To, co wydarzyło się 7 października i co dzieje się od tego czasu, jest nieporównywalne pod względem brutalności, skali i czasu trwania z niczym, czego ten kraj doświadczył w ostatnich latach” – powiedział ks. Bugnyar w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA. Przyznał, że wprawdzie bezpośrednie strefy działań wojennych w Strefie Gazy i na północnej granicy Jerozolimy są daleko, „ale żyjemy w scenariuszu ciągłego zagrożenia, jak pokazał atak z Iranu”. Różnica przed i po 7 października jest „fizycznie odczuwalna dla nas wszystkich”.

„Domy noclegowe dla pielgrzymów i pensjonaty kościelne w Jerozolimie nadal mają zadanie i znaczenie, którego nie mogą zaoferować hotele” – podkreślił ks. Bugnyar podczas dyskusji panelowej. W przeciwieństwie do hoteli, religijne pensjonaty muszą i mogą poświęcać czas odwiedzającym i oferować możliwości dialogu. Wiele osób przyjeżdża do Jerozolimy z intencją religijną, ponieważ mają życiową kwestię, którą chcą z kimś omówić; a czasami jest to łatwiejsze z dala od domu niż w domu” – powiedział ks. Bugnyar.

>>> Ziemia Święta: Chrzest Pański nad rzeką Jordan

Jego zdaniem „Jerozolima budzi takie pytania o życie”. W tym celu kościelne miejsca pielgrzymkowe muszą oferować przestrzeń do spotkań, ale także partnerów do dialogu. W ten sposób ostatecznie przyczyniają się do „pewnego wyciszenia”, do „koncentracji na tym, co najważniejsze”, czego wiele osób doświadczyło również podczas ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. 

Jak podkreślali uczestnicy panelu dyskusyjnego kluczowymi cechami takich miejsc są: sponsoring kościelny, duchowy charakter i oferta liturgiczna – a także bliskość miejsc świętych. Goście zawsze mogą uczestniczyć w nabożeństwach w wielu świętych miejscach w mieście i kraju – a nie w kaplicy domu gościnnego.

Jerozolima, fot. pixabay

Ks. Bugnyar powiedział, że jako rektor austriackiego hospicjum w ciągu ostatnich 20 lat doświadczył Ziemi Świętej w bardzo różnych fazach i z ciągle zmieniającymi się wyzwaniami. Ale Jerozolima zawsze wywierała na niego ogromny wpływ.

Przyjechał do miasta w 2004 r., w ostatnich miesiącach drugiej intifady.  Dom był pusty – i szybko zapełniał się po śmierci palestyńskiego przywódcy Yassera Arafata. Następnie  dużo czasu musiał poświęcić na budowę nowego skrzydła domu dla gości. Gdy tylko budowa została ukończona, wszystko ponownie zablokowała pandemia. A gdy tylko „wrota ponownie się otworzyły i goście zaczęli napływać do Jerozolimy”, zupełnie inną sytuację stworzyła nagle wojna w Strefie Gazy.

>>> Ziemia Święta. Schmitt w podróży teologicznej [FELIETON]

Austriackie Hospicjum Pielgrzymkowe Świętej Rodziny w Jerozolimie ks. Bugnyar prowadzi od 1 maja 2004 roku. Pensjonat dla pielgrzymów ze 124 łóżkami, kaplicą i własną kawiarnią „Cafe Triest” znajduje się bezpośrednio przy Via Dolorosa. Założony w 1854 roku, jest najstarszym narodowym schroniskiem dla pielgrzymów w Ziemi Świętej. Po burzliwej historii, podczas której było ono kilkakrotnie konfiskowane i wykorzystywane między innymi jako sierociniec, obóz dla internowanych, szkoła oficerska i szpital, od 1985 roku austriackie hospicjum jest ponownie własnością Kościoła katolickiego. W 1988 roku, po remoncie, zostało ponownie otwarte jako dom dla pielgrzymów.

>>> Ziemia Święta: jedność także w „ekumenizmie krwi”

Ks. Bugnyar przyjął święcenia kapłańskie  w austriackiej diecezji Eisenstadt w 2000 r. po studiach na Uniwersytecie Wiedeńskim i roku teologicznym w jerozolimskim Opactwie Zaśnięcia NMP. Od 2001 r. do czasu mianowania go rektorem Domu Pielgrzymkowego studiował w Kolegium Studiów Biblijnych i Archeologii Biblijnej w Jerozolimie, prowadzonym przez francuskich dominikanów. W 2022 r. łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzanalla mianował go kanonikiem honorowym Kapituły Patriarchalnej Grobu Bożego w Jerozolimie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze