Rektor seminarium w Płocku: w czasach niepokoju idźmy do Jezusa – Księcia Pokoju
„W uroczystość Bożego Narodzenia Bóg Ojciec ofiarował nam «wspólną pieśń» – Nowonarodzonego Pana, prawdziwego Księcia Pokoju” – napisał ks. prał. dr Marek Jarosz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku do diecezjan z okazji Bożego Narodzenia.
„Gdy dziś patrzymy na polską rzeczywistość odnosimy wrażenie, że brakuje nam pieśni, którą wspólnie moglibyśmy zaintonować. Podzielone na grupy społeczeństwo jakby nuciło całkiem różne pieśni„ – wskazał ks. Jarosz. Przywołał historię z okopów I wojny światowej. 24 grudnia 1914 roku koło miasteczka Ypres naprzeciw siebie stali Niemcy i alianci. Cesarz Wilhelm II, chcąc podbudować morale swoich żołnierzy, postanowił wysłać na front choinki, a wraz z nimi prezenty i listy od rodzin. Żołnierze jeszcze bardziej zatęsknili za rodzinnym domem, świąteczną atmosferą i pokojem, w okopach zapanował świąteczny nastrój.
>>> Mińsk: biskupi Białorusi apelują o poszanowanie życia ludzkiego
Podczas śpiewu kolęd jeden z niemieckich wojskowych wyszedł z podniesionymi rękoma, w których trzymał choinkę. Chwilę potem postawił ją na tzw. ziemi niczyjej. Odważny gest nieznanego żołnierza sprawił, że również pozostali wyszli z okopów i zaczęli się bratać ze stojącymi naprzeciw wrogami. Kapelani z obu stron frontu zainicjowali wspólne nabożeństwo. W nocy ustalili, że pochowają zabitych żołnierzy. Jeden żołnierzy napisał we wspomnieniach: „Cóż to za niezwykła rzecz, dwa walczące ze sobą narody śpiewają tę samą kolędę” – zacytował duchowny.
„Gdy dziś patrzymy na polską rzeczywistość, odnosimy wrażenie, że brakuje nam pieśni, którą wspólnie moglibyśmy zaintonować jak wspomniani żołnierze na linii frontu. Spolaryzowane i podzielone na grupy społeczeństwo jakby nuciło całkiem różne pieśni. W uroczystość Bożego Narodzenia (…) Bóg Ojciec ofiarował nam «wspólną pieśń» – Nowonarodzonego Pana, prawdziwego Księcia Pokoju” – napisał rektor.
Podkreślił, że to Jezus w dziewięćsetpięćdziesięcioletniej historii diecezji płockiej inspirował przodków do życia w pokoju, okazywania szacunku innym, dawał siłę wytrwania podczas wojen i narodowych tragedii.
„Kiedy jesteśmy zaniepokojeni o przyszłość Ojczyzny i Kościoła, mimo wszystko możemy stawać się pielgrzymami nadziei – jak głosi hasło Wielkiego Jubileuszu roku Dwa Tysiące Dwudziestego Piątego i diecezjalnego jubileuszu. Nadziei, która pozwala ufać, że potrafimy zaśpiewać wspólną pieśń: «Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli»” – zaakcentował w liście ks. Marek Jarosz.
Zaznaczył, że kandydaci do kapłaństwa, którzy przygotowują się do służby kapłańskiej w Seminarium Duchownym może bardziej niż kiedykolwiek muszą nauczyć się być ludźmi pokoju i nadziei. Do wypełnienia tej misji potrzebują modlitewnego wsparcia.
List rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku został odczytany wiernym w kościołach diecezji płockiej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |