Rektor UPJPII: obrona wiary to fragment duchowego DNA świadków Zmartwychwstałego
Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie skierował w Poniedziałek Wielkanocny list do wiernych archidiecezji krakowskiej. – Z mocą Ducha Świętego mamy głosić prawdy wiary i bronić jej w naszych domach i rodzinach, szkołach i uczelniach, miejscach naszej pracy i odpoczynku. My jako świadkowie Jezusa Chrystusa zmartwychwstałego ten obowiązek mamy niejako wpisany w nasze duchowe DNA – napisał ks. prof. dr hab. Robert Tyrała.
List duchowny rozpoczął odwołaniem do fragmentu Ewangelii św. Marka, który mówi o tym, że „kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony”. Zaznaczył przy tym, że w mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa ludzie zostają wszczepieni przez chrzest święty.
Rektor przypomniał, że z chrztu świętego wynikają obowiązki do rozwijania, głoszenia i obrony wiary. Według niego to właśnie ten sakrament uzdatnia wierzących do bycia Kościołem nauczającym
i misyjnym.
>>> Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii [GALERIA]
– Z mocą Ducha Świętego mamy głosić prawdy wiary i bronić jej w naszych domach
i rodzinach, szkołach i uczelniach, miejscach naszej pracy i odpoczynku. My jako świadkowie Jezusa Chrystusa zmartwychwstałego ten obowiązek mamy niejako wpisany w nasze duchowe DNA – podkreślił.
Wskazał przy tym, że tak właśnie swoją życiową misję rozumiała Jadwiga – król Polski, której 650. rocznicę urodzin przypada w tym roku. – Mądra królowa prowadziła swoich poddanych ku wierze w Boga. Ona jest dla nas także dziś wyraźnym przykładem do naśladowania – wspomniał.
Ks. prof. Tyrała przyznał, że podobnie swoją misję rozumie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, którego fundamenty stawiała 627 lat temu ta święta królowa. – Dążymy do zanurzenia w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Niesiemy w sobie przygodę spotkania z Bogiem. A naszych studentów do tego przygotowujemy oraz prowadzimy. W tym odnajdujemy nasze naukowe i duszpasterskie powołanie – wyjaśnił.
Zaznaczył, że jedną z dróg realizacji Chrystusowych słów „Czyń, co widzisz!” jest budowa Kampusu Jana Pawła II w Krakowie. – By przyszłe pokolenia odnajdywały, także w tym nowym miejscu, swoje korzenie i tożsamość. By uczyły się tam szacunku do życia, budowania wszystkiego na chrześcijańskich wartościach oraz życia Ewangelią na co dzień – zapowiedział.
Podziękował również za każdą pomoc, którą otrzymuje krakowska uczelnia papieska. – Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! My wszyscy w tym Jego nowym życiu mamy swoją nadzieję i szczególne miejsce. Alleluja! – zakończył ks. prof. Tyrała.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie (dawniej Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie) przejął tradycje zasłużonego dla kultury, narodu i Kościoła w Polsce Wydziału Teologicznego Jagiellońskiej Wszechnicy. Jest uczelnią kościelną finansowaną na zasadach uczelni publicznych.
Uniwersytet prowadzi swą działalność naukowo-dydaktyczną na sześciu wydziałach: Filozoficznym, Historii i Dziedzictwa Kulturowego, Nauk Społecznych, Prawa Kanonicznego, Teologicznym i zamiejscowym – Teologicznym Sekcja w Tarnowie. Obecnie na uczelni kształci się 2900 studentów, a zajęcia prowadzi 283 pracowników akademickich.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |