fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Relikwiarz z Montalto – wyjątkowa wystawa w Muzeach Watykańskich

Muzea Watykańskie przygotowują się do Roku Świętego przez cykl wyjątkowych wystaw. Otwiera je ekspozycja „Arcydzieło w klejnotach, złocie i emalii” poświęcona bezcennemu relikwiarzowi z Montalto. Właśnie z tego miasta pochodził papież Sykstus V, który odnowił oblicze Rzymu. Ekspozycja będzie czynna przez całe wakacje – od 25 czerwca do końca września 2024 roku.

19 szafirów, 20 rubinów, 59 pereł i kamea z chalcedonu z postacią błogosławiącego Chrystusa – to klejnoty, które tworzą wyjątkowe i niezwykle rzadkie arcydzieło francuskiego złotnictwa późnogotyckiego, które można oglądać w Sali XVII Pinakoteki Watykańskiej. Bezcenny relikwiarz z Montalto zdobią sceny Męki Pańskiej. Jak podkreśla dyrektor Muzeów Watykańskich jest on wyrazem wiary i pobożności ludowej a zarazem historii i dumy obywatelskiej.

Po raz ostatni relikwiarz został poddany renowacji w 2013 roku we florenckiej pracowni, gdzie odnowiono m.in. metalową strukturę i emaliowane elementy, które ucierpiały w wyniku tragicznego trzęsienia ziemi. Kataklizm doprowadził do zamknięcia Muzeum Diecezjalnego w Montalto, w którym był przechowywany ten cenny obiekt sztuki sakralnej. W 1586 roku został on podarowany przez papieża Sykstusa V jego rodzinnemu miastu.

>>> Hiszpania: Kościół wzywa młodych do walki z samotnością seniorów

Wcześniej relikwiarz podróżował po Europie. Najprawdopodobniej został stworzony przez warsztat Jeana du Viviera pod koniec XIV wieku na dworze królewskim Walezjuszy w Paryżu dla kaplicy w Luwrze, następnie trafił do Habsburgów w Tyrolu i wreszcie do Wenecji, do kard. Pietro Barbo, który zmodyfikował i zintegrował jego strukturę. Gdy w 1464 roku został wybrany na papieża, przyjmując imię Pawła II, zdecydował o przeniesieniu relikwiarza do Zamku św. Anioła w Rzymie. Pozostał tam przez ponad sto lat, dopóki Sykstus V nie zdecydował się go przekazać swemu rodzinnemu Montalto.

Barbara Jatta, która jest dyrektorem Muzeów Watykańskich podkreśla, że nieprzypadkowo cykl ekspozycji poprzedzających Rok Święty inauguruje właśnie ekspozycja relikwiarza z Montalto. „Rzym jest właśnie modernizowany na Jubileusz 2025, a my przypominamy papieża, który dzięki geniuszowi architekta Domenico Fontany nadał nowe oblicze układowi urbanistycznemu Rzymu” – powiedziała Jatta. Zauważyła, że relikwiarz jest nieodłączną częścią chrześcijańskiej tożsamości Włoch. „W 1798 roku mieszkańcy Montalto uniemożliwili wojskom napoleońskim wywiezienie relikwiarza, płacąc za niego wysoki okup w złocie” – przypomniała Jatta.

Dyrektor Muzeów Watykańskich poinformowała, że po zakończeniu ekspozycji relikwiarz wróci do muzeum w Montalto, jeśli do tego czasu zostanie odrestaurowane. „Mieszkańcy tego miasta chcą, by relikwiarz powrócił do domu, są bowiem bardzo dumni ze swej religijnej i obywatelskiej przynależności” – wyznała Jatta. Zapowiedziała, że specjalne ekspozycje poprzedzą Jubileusz, ale będą też organizowane w czasie całego Roku Świętego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze