Relikwie bł. Carla Acutisa przekazano Jasnej Górze
Relikwie bł. Carla Acutisa zostały przekazane na Jasną Górę w pierwszą rocznicę ogłoszenia go błogosławionym. – Mamy nadzieję, że bł. Carlo Acutis będzie przykładem odwagi i wiary w Jezusa Eucharystycznego szczególnie dla młodych ludzi, zwłaszcza pielgrzymujących tu maturzystów – powiedział o. Waldemar Pastusiak, kustosz jasnogórskiego sanktuarium.
10 października minął rok od beatyfikacji tego 15-letniego Włocha, który z zapałem i talentem wykorzystał internet do ewangelizacji.
– Jego planem na życie było bycie zawsze zjednoczonym z Jezusem. Różaniec nazwał najbardziej romantycznym spotkaniem z najcudowniejszą kobietą świata, czyli z Matką Bożą, a Eucharystię „autostradą do nieba” – przypomniał o. Azariasz Hess, bernardyn, staraniem relikwie trafiły na Jasną Górę.
Jak zauważył o. Hess, na Jasnej Górze znajduje się wiele śladów świętych i błogosławionych, nie mogło więc zabraknąć również relikwii niezwykłego chłopca. – Jadąc po nie do Asyżu, stwierdziłem, że nie może być tak, że w naszym sanktuarium narodowym te relikwie nie zostaną złożone. Nikt nie miał wątpliwości, że powinny się tutaj znaleźć – powiedział zakonnik.
>>> Powstanie hollywoodzki film o bł. Karolu Acutisie
Uroczystość przekazania relikwii bł. Carla Acutisa odbyła się podczas Apelu Jasnogórskiego 10 października. – To wspaniałe doświadczenie, że błogosławieni i święci nie przemijają i chodzą naszymi drogami. Po złożeniu relikwii błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego cieszymy się, że również możemy przyjąć kolejny piękny dar obecności wstawienniczej błogosławionego Carla Acutisa – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
O. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry wyraził nadzieję, że błogosławiony będzie dla nas przykładem życia, świętości, wiary i odwagi w Chrystusa, szczególnie dla młodych ludzi.
– Chłopiec jest pięknym świadectwem dla współczesnego świata, ponieważ nade wszystko umiłował sobie Eucharystię – przypomniał ks. Mirosław Pstrągowski z Bydgoszczy, który był jednym z inicjatorów przywiezienia relikwii na Jasną Górę. Od siódmego roku życia Carla codziennie uczestniczył w Eucharystii i cotygodniowej spowiedzi świętej.
– Głęboko wierzymy, że będzie on drogowskazem dla młodego pokolenia – zaznaczył ks. Pstrągowski.
Carlo Acutis był informatykiem, pisał programy komputerowe, tworzył strony internetowe. – Widział w internecie narzędzie ewangelizacji. Wiedział, że jest to niesamowita przestrzeń, dzięki której można dotrzeć do wielu ludzi, którzy do Kościoła nie chcą przyjść. Zdawał sobie też sprawę z tego, że internet to są również zagrożenia i tylko od nas zależy to, co wybieramy – powiedział o. Hess.
>>> Kolejny kościół w Polsce ma relikwie bł. Carla Acutisa
Bł. Carlo Acutis uruchomił multimedialną stronę internetową, która jest poświęcona cudom eucharystycznym i sanktuariom maryjnym, m.in. Częstochowie. Jego strona: www.miracolieucaristici.org dziś jest prowadzona przez „Stowarzyszenie przyjaciół Carlo Acutisa”. Carlo Acutis zmarł w 2006 r. w wieku 15 lat na białaczkę, ofiarowując swoje życie za papieża i Kościół. Jest pochowany w Asyżu. Jego życiowym mottem były słowa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |