Relikwie bł. męczenników z Pariacoto wprowadzono do białobrzeskiej parafii
Do kościoła św. Trójcy w Białobrzegach w diecezji radomskiej zostały wprowadzone relikwie błogosławionych ojców Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, którzy w obronie wiary zostali zamordowani w Pariacoto w 1991 roku.
– To są pierwsi polscy misjonarze męczennicy. To franciszkanie, którzy pod koniec lat 80. wyjechali do Pariacoto w Peru i oddali się w pełni dla ludzi. Stali się dla nich wszystkim. Indianie potrzebują często kilku lat, żeby powiedzieć do białego, że jest „swój”. Ojciec Michał i Zbigniew w ciągu kilku miesięcy stali się „swoimi” – mówi brat Jan Hruszowiec, promotor kultu męczenników z Pariacoto.
>>> Wietnam: misjonarz zamordowany przez nożownika
Brat Jan podkreślił, że męczennicy z Pariacoto to błogosławieni na czasy współczesne.
– Oni są patronami w obronie przed terroryzmem. Terroryzm to nie tylko to, co my widzimy w telewizji, że gdzieś wybuchnie bomba. To jest namacalny i widoczny terroryzm, ale terroryzmu doświadczamy każdego dnia. Ile złości i nienawiści jest w nas – czasem żona, mąż, pracodawca, czy sąsiad są terrorystami. Zbyszek i Michał przychodzą z darem pokoju i pojednania – powiedział franciszkanin w rozmowie z Radiem Plus Radom.
Brat Jan zaapelował również o zgłaszanie się osób, które spotkały się z cudem za wstawiennictwem błogosławionych ojców Zbigniewa i Michała.
– Kult rozszerza się na całym świecie. Mamy wiele świadectw osobistych. Jeśli ktoś z was przez wstawiennictwo męczenników uzyskał cud, czy łaskę, to prosimy do nas pisać. To jest bardzo potrzebne do Watykanu – apeluje brat Jan.
Ks. Artur Hejda, proboszcz parafii św. Trójcy w Białobrzegach cieszy się, że to właśnie ta wspólnota została wyróżniona relikwiami błogosławionych męczenników z Pariacoto.
>>> Kamerun: w sierocińcu mieszka 18 dziewczynek. Każda z nich ma za sobą trudną historię
– Długo myślałem o wprowadzeniu tych relikwii. W ostatnim czasie wiele powodów zebrało się w jeden motyw związany z sytuacją, w których oni byli. Przyszło im działać w trudnych czasach w Peru, kiedy działały grupy terrorystyczne zwalczające Kościół ze względów ideologicznych. Jako proboszcz z ubolewaniem dostrzegam, że dzisiejszy świat to właśnie walka ideologiczna i dlatego wydaje mi się, że obecność w relikwiach tych męczenników także nam pomoże – mówił ks. Hejda.
Błogosławieni Ojcowie Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek to franciszkanie, którzy jako misjonarze posługiwali w Pariacoto w Peru. 9 sierpnia 1991 roku zostali zamordowani przez bojowników ze Świetlistego Szlaku. Proces beatyfikacyjny zakończył się 5 grudnia 2015 roku w Chimbote.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |