Relikwie błogosławionej rodziny Ulmów w diecezji płockiej
Relikwie bł. Rodziny Ulmów zostały uroczyście wprowadzone do parafii pw. św. Mikołaja w Gójsku, w diecezji płockiej: – Potrzeba nam rodzin, które będą szanowały wartości przodków – powiedział bp Mirosław Milewski, który wprowadził relikwie. Zostały one sprowadzone do parafii z inicjatywy proboszcza ks. Grzegorza Żabika.
Biskup pomocniczy Mirosław Milewski uroczyście wprowadził relikwie bł. Rodziny Ulmów do kościoła parafialnego w Gójsku. Powiedział, że pozwalają one poczuć, iż tak samo jak święci stworzeni jesteśmy przez Boga i mamy dojść do tego samego „praźródła świętości” – do Chrystusa. Wzywają do naśladowania Jezusa w codzienności.
Przypomniał męczeńską śmierć wszystkich członków rodziny Ulmów, których relikwie odtąd będą znajdować się w kościele w Gójsku: rodziców Józefa i Wiktorię, ich siedmioro dzieci, w tym jedno dziecko w łonie matki. Rytm życia tej rodziny wyznaczał Dekalog i Ewangelia. Chcieli żyć jak miłosierny Samarytanin (por. Mt 5,46). 24 marca 1944 roku zostali zamordowani razem z ośmiorgiem Żydów, których ukrywali w swoim domu. Za to, co zrobili, w 1995 roku państwo Izrael uhonorowało ich medalem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”, a Kościół katolicki 10 września 2023 roku ogłosił błogosławionymi.
>>> Markowa: uroczyste obchody pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. Rodziny Ulmów
Podkreślił, że obecnie bardzo potrzeba świadectwa dobrego życia rodzinnego, świadectwa osób otwartych na przyjęcie potomstwa, otwartych na przekaz wiary, „potrzeba rodzin, które będą szanowały wartości przodków”.
Bp Milewski odniósł się też do oficjalnego otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, kiedy to zadrwiono z chrześcijaństwa, na oczach milionów ludzi parodiując Ostatnią Wieczerzę. Skandaliczna inscenizacja „pokazała nowe bóstwa Francji – mężczyzn przebranych za kobiety”, nawiązując do obrazu Leonarda da Vinci z XV wieku.
– Zdajemy sobie sprawę, że to haniebne widowisko miało zaboleć chrześcijan. To żenujące otwarcie igrzysk przysłoniło piękno sportu. Francuska prowokacja skłania jednak do zadania sobie pytania: czy jako chrześcijanie, w duchu źle rozumianej tolerancji, nie odpuszczamy zbyt łatwo bluźnierczych aktów, wymierzonych w to, co jest dla nas święte? – zapytał wiernych bp Milewski.
>>> Droga krzyżowa w intencji dzieci z rozważaniami o rodzinie Ulmów
Kaznodzieja zaakcentował, że Kościół katolicki, beatyfikując rodzinę Ulmów, przypomniał światu o potrzebie Boga, szacunku dla życia i szacunku dla każdego człowieka: – Proszę was dziś wszystkich z Gójska i okolic, was: rodziców, babcie i dziadków, krewnych, abyście nie bali się przekazywać młodemu pokoleniu wiary w Boga, tak jak czynili to Ulmowie – zaapelował.
Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci żyli w Markowej na Podkarpaciu. W rodzinnej wsi postrzegani byli jako ludzie uczciwi, pracowici, wierzący i pełni pasji. Wiktoria zajmowała się domem i dziećmi, udzielała się także w amatorskim teatrze wiejskim. Józef był rolnikiem i działaczem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”. Trudnił się ogrodnictwem, pszczelarstwem i hodowlą jedwabników, osiągając w tych dziedzinach sukcesy. Jego największą pasją była jednak fotografia, bogato ilustrująca życie jego rodziny i mieszkańców Markowej.
>>> Watykan: bł. Rodzina Ulmów wśród towarzyszy nadziei na Jubileusz 2025
Prawdopodobnie w grudniu 1942 r. Ulmowie zdecydowali się udzielić pomocy ośmiorgu Żydom. Ukrywali ich we własnym domu do marca 1944 r. Przyjmując ich pod swój dach, mieli świadomość ogromnego ryzyka. Za pomoc ludności żydowskiej na ziemiach polskich okupowanych przez Niemców groziła śmierć.
24 marca 1944 r. funkcjonariusze niemieckiej żandarmerii w Łańcucie rozstrzelali rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz siedmioro ich dzieci: Stasię, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię, oraz jedno będące jeszcze w łonie matki, a także ukrywanych przez nich Żydów – Saula Goldmana z Łańcuta i jego czterech synów: Barucha, Mechela, Joachima i Mojżesza, jak również pochodzące z Markowej Gołdę Grünfeld i Leę Didner, wraz z córeczką Reszlą.
10 września 2023 r. kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych Stolicy Apostolskiej, dokonał aktu beatyfikacji całej rodziny Ulmów.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |