Eugeniusz de Mazenod, fot domena publiczna

Relikwie tego świętego miał na swoim biurku Jan Paweł II

Święty Eugeniusz jest określany jako ten, który inspirował Jana Pawła II do nowej ewangelizacji. Wspomnienie św. Eugeniusza de Mazenoda obchodzimy w dniu jego śmierci, czyli 21 maja (zmarł tego dnia w 1861 r.). O tym, że był postacią wybitną świadczyć może fakt, że jego relikwie na biurku, przy którym pracował, miał Jan Paweł II.

Eugeniusz de Mazenod był biskupem Marsylii i potrafił doskonale analizować sytuację chrześcijaństwa na świecie. Żył w czasach rewolucji francuskiej, czyli w okresie bezbożności i rozprężenia moralnego. Urodził się w Aix-en-Provence, na południu Francji. Jego rodzina szlacheckiego pochodzenia została zmuszona do opuszczenia Francji, wyemigrowali do Wenecji. Ten wyjazd był kluczowy dla powołania Eugeniusza, choć został przerwany, bo młody de Mazenod rzucił się w wir życia towarzyskiego. Jego powrót na drogę powołania kapłańskiego wiele go kosztował. W ten sposób pokazał, że powołanie polega przede wszystkim na przekazywaniu naszego własnego, głęboko osobistego doświadczenia Boga i intensywnego przeżywania tego, co głosimy.

W jego czasach toczy się wojna krymska i okupacja Algierii. Eugeniusz doskonale wiedział, że człowiek jest zdolny do największych niegodziwości. Wierzył jednak, że nawet największy zbrodniarz i łajdak jest stworzeniem, na które Bóg spogląda z umiłowaniem. (o.

eugeniusz de mazenod, fot. domena publiczna

Patron nowej ewangelizacji

W swojej pracy duszpasterskiej uczył wyciszenia, unikania sentymentalizmu, emocji i pochopnego działania. Oddał siebie młodym ucząc ich kim jest Jezus Chrystus. Doprowadziło to do głównego misjonarskiego charyzmatu oblackiego – przeżywania głębokiego związku z Chrystusem. Używał do tego wszelkich dostępnych środków ewangelizacyjnych, był odważny i pomysłowy. Wobec młodych był wymagający, ale to tylko potęgowało liczbę wstępujących w szeregi wspólnoty. Święty Eugeniusz spędzał długie godziny, rozmawiając z więźniami. Udzielał porad duchowych i sakramentów tym, którzy okazywali skruchę. Miał odwagę dać rozgrzeszenie i komunię św. młodej dziewczynie skazanej na śmierć przez powieszenie za dokonanie aborcji. Eugeniusz de Mazenod święcenia kapłańskie przyjął 21 grudnia 1811 r., umarł jako biskup Marsylii 21 maja 1861 r.  Beatyfikowany został 19 października 1975 r. przez Pawła VI, a ogłoszony świętym 3 grudnia 1995 r. przez papieża Jana Pawła II.

Chciałbym w moim życiu dokonać tego, czego on dokonał w tamtych czasach. Wybrałem św. Eugeniusza osobistym patronem w dziele nowej ewangelizacji, a jego relikwie poleciłem umieścić w mojej prywatnej kaplicy. (Jan Paweł II w rozmowie z ówczesnym generałem o. Marcello Zago OMI, 11 lutego 1996 r.)

Eugeniusz de Mazenod

Eugeniusz de Mazenod, fot. domena publiczna

>>> Patrząc na człowieka oczyma Boga

Założyciel zgromadzenia

Nawrócenia doznał w Wielki Piątek, to wtedy postanowił wstąpić do seminarium duchownego. W 1816 r., razem z innymi kapłanami, założył wspólnotę kapłanów, nazwaną wówczas Misjonarzami Prowansji. Jej celem była działalność apostolska wśród miejscowej ludności, głównie głoszenie misji parafialnych w lokalnym języku prowansalskim (rozumianym często przez niewykształconą część społeczeństwa). 17 lutego 1826 r. wspólnota została zatwierdzona przez Stolicę Apostolską pod nazwą Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Jako biskup Marsylii miał swój udział w ogłoszonym w 1854 r. dogmacie o Niepokalanym Poczęciu Maryi Panny.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze