
fot. X/@JasnaGoraNews
Relikwie bł. Marii Angeli Truszkowskiej umieszczono przy Obrazie Jasnogórskim
W 200. rocznicę urodzin bł. Marii Angeli Truszkowskiej, relikwie felicjanki spoczęły przy Cudownym Obrazie na Jasnej Górze. Tu bł. Matka Angela modliła się, pielgrzymowała pieszo z siostrami i podopiecznymi, przebywała sercem i myślami.
Wszędzie, gdzie siostry ze Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo podejmowały swoją służbę, tam też zabierają ze sobą kopię Cudownego Obrazu. Siostry felicjanki swoje powołanie realizują przez służbę dzieciom, osobom starszym, opuszczonym, chorym i potrzebującym pomocy. Relikwie Błogosławionej Założycielki Felicjanek znalazły się w specjalnym relikwiarzu wmurowanym w tylną ścianę ołtarza Matki Bożej. Został ufundowany przez NSZZ „Solidarność” w 2010 r. Znajdują się w nim już doczesne szczątki polskich świętych i błogosławionych, jasnogórskich pielgrzymów: św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, św. s. Faustyny Kowalskiej, św. abp. Józefa Bilczewskiego, bł. o. Honorata Koźmińskiego czy bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jutro o godz. 7.30 siostry felicjanki prowincji przemyskiej, uczestniczyć będą na Jasnej Górze we Mszy św. dziękczynnej za Zgromadzenie i Założycielkę, w intencji rozwoju ich dzieła, o nowe powołania. Dziś uroczystości odbywają się w Kaliszu miejscu urodzenia bł. Marii Angelii Truszkowskiej dokładnie w dwusetną rocznicę jej narodzin.
Z domu rodzinnego
Kult Matki Bożej Jasnogórskiej założycielka Zgromadzenia Sióstr Felicjanek bł. Maria Angela Truszkowska wyniosła z domu rodzinnego.
To przed wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej 21 listopada 1855 roku, w schronisku założonym przez Matkę Angelę, na poddaszu jednego z domów na Rynku Nowego Miasta w Warszawie, dokonał się akt założycielski Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo. Nowa wspólnota zakonna uformowana została w duchu ideałów św. Franciszka z Asyżu, powstała przy kierownictwie duchowym bł. o. Honorata Koźmińskiego, kapucyna.

Wizerunek Pani Jasnogórskiej otrzymany przez założycielkę na progu nowego zgromadzenia towarzyszył siostrom w chwilach ważnych i trudnych., zwłaszcza gdy podczas kasaty musiały likwidować domy zakonne i przenosić się z miejsca na miejsce.
23 kwietnia 1997 roku felicjanki z całego świata na Jasnej Górze dziękowały za beatyfikację Założycielki. We wnęce krużganków tzw. Wieczernika odsłonięto wtedy sgraffito przedstawiające postać błogosławionej założycielki sióstr felicjanek.
W kwietniu 2005 roku felicjanki na Jasnej Górze przeżywały jubileusz 150-lecie istnienia zgromadzenia. Ówczesny metropolita częstochowski, abp Stanisław Nowak, dziękował siostrom felicjankom „za miłosierdzie, za miłość bliźniego szarą, zwykłą w szkołach, parafiach, szpitalach, przytułkach, stołówkach dla biednych, studentów i innych. Bądźcie wierne swojej założycielce”.

Wszędzie, gdzie siostry felicjanki podejmowały i podejmują służbę Bogu i ludziom, tam też zabierają ze sobą kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.
Charyzmat pomocy najbardziej potrzebującym pozostawiony przez bł. Matkę Angelę Truszkowską jest nadal bardzo aktualny. Siostry felicjanki swoje powołanie realizują przez służbę dzieciom, osobom starszym, opuszczonym, chorym i potrzebującym pomocy. Często angażują się w prace apostolskie w parafiach: pracują jako katechetki, prowadzą grupy modlitewne, zajmują się organizacją rekolekcji, dni skupienia. Bywają organistkami oraz zakrystiankami. Prowadzą również przedszkola, szkoły w Warszawie i domy pomocy społecznej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |