Rocznica katastrof w Słowenii i w Libanie. Caritas Polska nadal pomaga
4 sierpnia 2020 w porcie w Bejrucie doszło do wybuchu zmagazynowanych chemikaliów. 47 000 mieszkań zostało uszkodzonych, ucierpiało ponad 170 000 mieszkańców. 4 sierpnia mija też pierwsza rocznica największej powodzi w historii Słowenii. Powódź ta latem 2023 roku zamieniła ulice miast i wsi w rwącą rzekę.
Poszkodowani w wyniku tych katastrof otrzymali wsparcie od Caritas Polska.
Powódź w Słowenii
Rekordowa kwota 6,5 miliona złotych, pomoc materialna i psychologiczna dla 3116 rodzin – to efekt wsparcia Caritas Polska dla mieszkańców Słowenii. 4 sierpnia mija pierwsza rocznica największej powodzi w historii tego kraju, która latem 2023 roku zamieniła ulice miast i wsi w rwącą rzekę. Straty wyniosły ponad pół miliarda euro.
Dzięki projektowi Caritas Polska możliwy jest remont domów zniszczonych w wyniku powodzi. Do tej pory działania Caritas wsparły 94 rodziny. Planowane jest wsparcie dla 206 rodzin: 30% osób powyżej 60 roku życia i 22% dzieci. Pomoc polega nie tylko na odnowieniu domów i mieszkań, ale również na wymianie zniszczonych mebli i sprzętu gospodarstwa domowego.
>>> Lawiny błotne w Indiach, kościoły zamienione są w prowizoryczne szpitale [+GALERIA]
– Teraz już wiele rzeczy zorganizowaliśmy i naprawiliśmy. Pomogli nam nasi przyjaciele z Polski, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni. Z pomocą Caritas Polska zbudowaliśmy tu drzwi, abyśmy byli bezpieczniejsi, jeśli nadejdzie kolejna powódź. Naprawiliśmy okna, położyliśmy nowe płytki ceramiczne, kupiliśmy pompę do podlewania ogrodu, urządziliśmy też łazienkę – mówi Sonja Bitenc, beneficjentka pomocy od Caritas Polska.
Ze wsparcia psychologicznego skorzystało 505 osób. Nina Mocior, kierownik ds. pomocy humanitarnej i rozwojowej Caritas Polska relacjonuje: – Odwiedziłam miejsca, gdzie pomagamy. Na budynkach i domach nadal widać bardzo wyraźny ślad przypominający o poziomie wody w sierpniu zeszłego roku.
Caritas Polska bardzo szybko zareagowała na tragiczną powódź w Słowenii. Już kilka dni po dramatycznych wydarzeniach, organizacja przekazała blisko 10 ton pomocy rzeczowej. Była to żywność o długim terminie przydatności do spożycia i tekstylia (ubrania, ręczniki, pościel), które organizacja otrzymała od sieci handlowej Lidl, a także środki higieniczne i chemiczne, łopaty, szpadle, szczotki, koce i osuszacze. Równocześnie została uruchomiona zbiórka na rzecz powodzian. – Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom. Była to duża zbiórka, która pozwalała zapewnić zarówno pomoc bezpośrednią, natychmiastową jak i odbudowę w kolejnych miesiącach za pośrednictwem Caritas Słowenia. Jest to niezwykle ważne wsparcie. Otrzymują je np. osoby starsze, samotne, które straciły dorobek życia. To pomoc nie tylko materialna, ale również psychologiczna i duchowa – mówi Ireneusz Krause, zastępca dyrektora Caritas Polska.
Powódź z 2023 roku dotknęła 2/3 terytorium Słowenii. Zginęły trzy osoby. Stało się tak po dwóch dniach ulewnych deszczów, które nawiedziły ten kraj. Wg ekspertów ma to związek ze zmianami klimatycznymi.
Wielki wybuch w Libanie
Początek sierpnia to również rocznica innej katastrofy. 4 sierpnia 2020 w porcie w Bejrucie doszło do wybuchu zmagazynowanych chemikaliów. 47 000 mieszkań zostało uszkodzonych, ucierpiało ponad 170 000 mieszkańców. Eksplozje dotknęły wiele dzielnic Bejrutu, w tym kilka zamieszkałych przez biednych, migrujących pracowników i społeczności uchodźców, dla których odbudowa schronienia lub zakup żywności było niemal niemożliwe. 6 głównych szpitali i 20 klinik doznało uszkodzeń. Wybuch zniszczył również szkoły, z których korzystało 50 000 libańskich dzieci.
– Caritas Polska zareagowała natychmiastowo, wysłaliśmy transporty pomocy humanitarnej i rozpoczęliśmy dystrybucję podstawowych produktów spożywczych. Wraz z Caritas Liban rozpoczęliśmy też wielomiesięczny projekt wsparcia remontowego, psychologicznego i finansowego dla poszkodowanych w wyniku wybuchu- mówi Dominik Derlicki, szef misji Caritas Polska w Libanie i Syrii.
Według raportów Organizacji Narodów Zjednoczonych i Banku Światowego, 44% mieszkańców Libanu żyje obecnie poniżej granicy ubóstwa. – W ostatnich latach Liban został zdewastowany przez wiele kryzysów, począwszy od gospodarczych i społecznych, a skończywszy na poważnym braku podstawowych usług, takich jak elektryczność, woda, opieka zdrowotna i edukacja. Eksplozja w Bejrucie jeszcze bardziej zaostrzyła te kryzysy, powodując ogromne straty ludzkie i materialne. – mówi Marie Rose Khatchadourian, pracownik socjalny Caritas Liban.
– Rolą organizacji humanitarnych takich jak Caritas Polska jest przypominanie światu i ludziom dobrego serca, o Libanie, o tym, że ludzie nadal tu cierpią, i że potrzebują ciągłej pomocy – mówi Dominik Derlicki.
Caritas Polska dzięki darczyńcom wspiera mieszkańców Libanu w ramach programu Rodzina Rodzinie i Tornister Pełen Uśmiechu. W innych projektach Libańczycy otrzymali od Caritas m.in odzież zimową dla dzieci z ubogich dzielnic, paczki żywnościowe, pieluchy, mleko w proszku i artykuły higieniczne. Caritas wsparła również remont mieszkań socjalnych, budowę instalacji fotowoltaicznej w żeńskim sierocińcu, a także utworzenie integracyjnej szkoły letniej dla ubogich dzieci libańskich i dzieci uchodźców syryjskich.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |