Warszawa, 08.03.2018. Spektakl plenerowy „Spakowani, czyli skrócona historia o tym, kto czego nie zabra³” w re¿yserii Agaty Dudy-Gracz, 8 bm. na Dworcu Gdañskim w Warszawie. Organizatorami performancu z okazji obchodów 50. rocznicy Marca’68 s¹ Teatr ¯ydowski w Warszawie oraz Fundacja Shalom. (nlat) PAP/Pawe³ Supernak

Rocznica: o Marcu ’68 w marcu 2018 [RELACJA]

„Antysemityzm wyznawców Jezusa Chrystusa, Boga-Człowieka to aberracja intelektualna i duchowa. Warto to w tę 50. rocznicę wydarzeń z marca sobie uświadomić jeszcze raz. Był to rok hańby dla Polski, która wtedy istniała, rok wstydu”

W ten sposób ksiądz Andrzej Luter odniósł się do wydarzeń sprzed pół wieku w kazaniu w Kościele Środowisk Twórczych pw. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła w Warszawie. On i rektor placówki ks. Grzegorz Michalczyk koncelebrowali tam Mszę w intencji śp. Jerzego Zawieyskiego i wszystkich świętej pamięci członków Koła Poselskiego Znak.

„Dzisiaj szczególnie wspominamy to wydarzenie sprzed 50 lat. Dramatyczne wydarzenie, które było znakiem jakiejś niezwykłej nienawiści, ze strasznymi skutkami. Właśnie dziś chcemy w tej Mszy świętej modlić się za śp. Jerzego Zawieyskiego, wszystkich śp. członków Koła Poselskiego Znak” – zapowiedział intencję tej Eucharystii ks. Grzegorz Michalczyk.

Zdjęcie: ks. Andrzej Luter

Antysemityzm to grzech główny
W kazaniu ks. Andrzej Luter, po refleksji o Ewangelii z dnia, nawiązał do obchodzonego dzisiaj półwiecza: „Jeśli pozwalamy słowu istnieć w naszym życiu, to wiemy na przykład i dzisiaj, w tym dniu 50. rocznicy Marca ’68 powinniśmy sobie to jeszcze raz uprzytomnić, że antysemityzm to grzech ciężki. Mówił tak zresztą św. Jan Paweł II, mówi tak papież Franciszek. Antysemityzm wyznawców Jezusa Chrystusa, Boga-Człowieka, to jest aberracja intelektualna i duchowa. Warto to w tę 50. rocznicę wydarzeń z marca sobie uświadomić jeszcze raz. Był to rok hańby dla Polski, która wtedy istniała. Rok wstydu. Tysiące ludzi wygnanych z Polski. Dworzec Warszawa Gdańska stał się przygnębiającym symbolem tamtych traumatycznych pożegnań. Wiele osób aresztowanych, masowo wyrzucanych z pracy, ze stanowisk”.

„Trudno zrozumieć tych chrześcijan”
„Jeśli pozwalamy słowu istnieć w naszym życiu, to trudno nam będzie zrozumieć także tych, którzy szydzą z Żydów, tych chrześcijan, z których ust padają słowa antysemickie. Każdy z nas wierzy w Boga, który stał się człowiekiem – Żydem. Każdy z nas przystępuje do Eucharystii, która wyszła z Paschy. Każdy z nas wierzy w słowo, które spisali Żydzi. Gdyby nie Żydzi i to, że Bóg ich wybrał, nie byłoby nas, chrześcijan. A przecież tak lubimy mówić o naszych korzeniach” – zauważył ks. Luter.

Na zakończenie ks. Luter podkreślił, że chrześcijaństwo nie jest i nie może być narodowe. „Służba narodowi nie oznacza, że polskość to Kościół, że niewierzący jest Polakiem drugiej kategorii. Służyć narodowi to znaczy służyć konkretnemu człowiekowi i w tym objawia się moje chrześcijaństwo. To pokazali posłowie Znaku 50 lat temu” – wyjaśnił duszpasterz.

RELACJA Z PAŃSTWOWYCH I SPOŁECZNYCH OBCHODÓW
„Moja Polska nie ma powodu przepraszać za Marzec’68, ale proszę Polaków narodowości żydowskiej o wybaczenie Polsce w ogóle” – powiedział prezydent Andrzej Duda, który w czwartek w Belwederze brał udział w lekcji historii z udziałem m.in. świadków wydarzeń.

„Kłaniamy się dzisiaj nisko bohaterom 1968 roku. Nie byłoby dzisiejszej wolnej Polski, w której można powiedzieć co się chce, demonstrować, co się chce, maszerować gdzie się chce, wyjeżdżać gdzie się chce – gdyby nie tamto bohaterstwo żołnierzy niezłomnych 1956, 68, 70 w Gdańsku, 76 roku w Radomiu, Ursusie, Płocku, 80 roku w całej Polsce, przede wszystkim w Gdańsku, 81 roku i całych lat 80., przez które trwała podziemna Polska. Nie byłoby bez tego dzisiejszej wolnej, niepodległej, suwerennej Polski i prezydent nie mógłby tutaj stać i mówić takich rzeczy, jakie właśnie mówi” – powiedział Duda.

„I za to wszystko, niezależnie od ich dzisiejszych poglądów (…) składam im głęboki ukłon i głębokie wyrazy szacunku. Nie byłoby dzisiejszej Polski, gdyby nie oni. Nie byłoby naszej wolności, gdyby nie oni” – dodał.

Prezydent zaznaczył także, że jego „Polska nie przeprasza, Polska nie ma powodu przepraszać”. „Moje pokolenie nie ma powodu przepraszać za to, co się stało w 1968 roku z Polakami narodowości żydowskiej, którzy po prostu zostali wygnani z Polski przez komunistyczne władze. Byli prześladowani i zostali wygnani. Moja Polska nie ma powodu przepraszać, ale ja ich proszę o wybaczenie Polsce w ogóle” – podkreślił.

Prezydent poprosił prócz tego o wybaczenie „tamtych ludzi, z tamtego czasu, a zwłaszcza ich rodziców, którzy bardzo często stali w tych okopach broniąc Polski w 1920, w 1939 roku”. „Walcząc w powstaniu warszawskim, w partyzantce, a potem komuniści ich wygnali. I co najgorsze, Polska poniosła gigantyczną stratę, bo to są ludzie inteligentni, to są ludzie, którzy poza granicami w wielu przypadkach osiągnęli sukces, ogromny sukces: życiowy, zawodowy. To profesorowie, wynalazcy, biznesmeni. Dzisiaj Polska nie może skorzystać z tego ich dorobku, i to dzisiaj dla Polski wielka strata. Byłoby wspaniale, gdyby zechcieli wrócić. Może niektórzy z nich wrócą, może wrócą ich dzieci. Ja proszę ich o wybaczenie” – podkreślił.

GALERIA: zdjęcie 1: Prezydent składa kwiaty przed tablicą upamiętniającą wiec studentów domagających się wolności słowa podczas uroczystości na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego, fot: Jakub Kamiński, PAP, zdjęcie 2: Prezydent, Naczelny Rabin Polski i dyrektorka Teatru Żydowskiego Gołda Tencer po uroczystości złożenia kwiatów przed tablicą na Dworcu Gdańskim w Warszawie, fot: Paweł Supernak, PAP, zdjęcia 3 – 9: spektakl plenerowy „Spakowani, czyli skrócona historia o tym, kto czego nie zabrał” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz na Dworcu Gdańskim w Warszawie. Organizatorami performancu: Teatr Żydowski w Warszawie oraz Fundacja Shalom, fot: Paweł Supernak, PAP, zdjęcia 10 i 11: wystawa debata „Marzec 1968 dziś. Rozmowa pokoleń” zorganizowana w dawnej Bibliotece Uniwersyteckiej, fot: Jakub Kamiński, PAP, zdjęcie 12: ambasador Izraela Anna Azari i socjolog Jan Tomasz Gross podczas spotkania w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, fot: Jacek Turczyk, PAP, zdjęcie 13: Marszałek senior Kornel Morawiecki podczas spotkania z uczestnikami Marca ’68 w Pałacu Kazimierzowskim Uniwersytetu Warszawskieg, fot: Jacek Turczyk, PAP

Wasze komentarze