For. PAP/Paweł Supernak

Rocznica przywrócenia ordynariatu polowego

Ordynariat Polowy został ustanowiony po to, by kapelani służyli swą wiarą i nadzieją żołnierzom oraz funkcjonariuszom służb mundurowych – podkreślał podczas wieczornej mszy św. w katedrze polowej bp Wiesław Lechowicz.

Ordynariusz wojskowy przewodniczył Eucharystii w 34. rocznicę przywrócenia Ordynariatu Polowego w Polsce. Po zakończonej liturgii odbyło się wręczenie odznaczeń dla osób wspierających duszpasterstwo wojskowe.

Na początku Mszy bp Lechowicz przypomniał historię przywrócenia Ordynariatu Polowego, zachęcił do wspólnej modlitwy w intencji poprzednich biskupów polowych, żołnierzy, funkcjonariuszy, pracowników wojska i służb oraz weteranów, a także rodzin wojskowych. Eucharystię koncelebrowało grono kapelanów pełniących posługę przy katedrze polowej. Jedną z intencji była modlitwa za zmarłą siostrę Danutę Jarosz SAC, która pełniła posługę w Ordynariacie Polowym.

W homilii bp Lechowicz, nawiązując do odczytanej Ewangelii, podkreślił, że jest ona świadectwem tego, jak bardzo Bogu zależy na człowieku. – Jezus uzdrawia człowieka z przekonaniem, że „nie człowiek został stworzony dla szabatu, ale szabat dla człowieka”! (zob. Mk 2,23-28). Jezus w ten sposób wyszedł naprzeciw wierze i nadziei, które nosił w swoim sercu chory człowiek – powiedział.

Fot. o. Vadym Dorosh OMI/Facebook

Biskup polowy podkreślił, że także z myślą o człowieku w mundurze, został powołany 34 lata temu Ordynariat Polowy. – Po to został ustanowiony Ordynariat Polowy, by kapelani służyli swą wiarą i nadzieją żołnierzom oraz funkcjonariuszom służb mundurowych. Ta służba określana jest w dokumentach Kościoła mianem troski pasterskiej – powiedział. Przywołując słowa statutu Ordynariatu Polowego przypomniał, że biskupowi została „powierzona troska pasterska o część Ludu Bożego związanego ze służbą w Wojsku Polskim i innych służbach mundurowych”. – Czy kapelani odpowiednio pełnią tę służbę? To pytanie otwarte. Jedno jest pewne, że wiary i nadziei bardzo potrzebują wszyscy żołnierze! Potrzebna jest wiara w siebie, w swoje możliwości, ale życie uczy, że ograniczenie się tylko do wiary w siebie niesie ze sobą ryzyko zbytniej pewności, pychy kroczącej przed upadkiem – przekonywał biskup. Dodał, że „nadmierna wiara w siebie zawsze obraca się przeciw człowiekowi”. – Wiara w Boga stoi na straży wiary w człowieka. Z tej wiary rodzi się też nadzieja, czasami wbrew nadziei. Ta właśnie nadzieja płynąca z wiary w Boga niosła polskich żołnierzy, a wcześniej rycerzy i powstańców do walki o niepodległość w warunkach zdawałoby się beznadziejnych – powiedział.

>>> Czy psy będą mogły otrzymywać stopnie wojskowe?

Zdaniem ordynariusza wojskowego „nadzieja połączona z wiarą inspirowała i inspiruje do bohaterskich postaw, nie wyłączając gotowości oddania życia”. – Dlatego tak ważną rolę do odegrania w życiu i służbie żołnierzy mają kapelani wojskowi i Ordynariat Polowy – być świadkami wiary i nadziei. One bowiem budują i wzmacniają, uzdrawiają i podnoszą, nadają sens i pozwalają przekroczyć to, co ograniczone – podkreślił.

fot. PAP/Marcin Bielecki

Na koniec zachęcił do modlitwy w intencji Ordynariatu Polowego, kapelanów, żołnierzy, funkcjonariuszy, pracowników i ich rodzin. – Módlmy się wspólnie, by w Wojsku Polskim i wspólnotach chrześcijańskich, które tworzymy jak najwięcej było ludzi wielkiej dobroci połączonej z wielką wiarą i równie wielką nadzieją! – powiedział.

We Mszy św. uczestniczyli m.in. gen. broni Marek Sokołowski, Dowódca Generalny, gen. dyw. Karol Dymanowski, I zastępca Szefa Sztabu Generalnego, gen. bryg. Damian Matysiak, zastępca Dowódcy Garnizonu Warszawa, a także oficerowie, żołnierze i pracownicy wojska. Obecni byli przedstawiciele duszpasterstw wojskowych abp Jerzy Pańkowski, prawosławny ordynariusz wojskowy i ks. ppłk Tomasz Wola, cz. p. o. naczelnego kapelana Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, którzy odmówili modlitwę i złożyli życzenia biskupowi polowemu oraz kapelanom Ordynariatu Polowego, dziękując za otwartość i wieloletnią współpracę. Ks. ppłk Tomasz Wola przekazał na ręce bp. Wiesława Lechowicza pamiątkową odznakę Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.

Po zakończonej Mszy św. odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń. Ordynariat Polowy za wspieranie misji duszpasterstwa wojskowego uhonorował Krzyżem Komandorskim W Służbie Bogu i Ojczyźnie gen. broni Marka Sokołowskiego, Dowódcę Generalnego oraz gen. dyw. Sławomira Owczarka, I zastępcę Dowódcy Generalnego. Wręczono także Złote i Srebrne Krzyże Biskupa Polowego, medale Milito Pro Christo oraz medale Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko generałom, oficerom i pracownikom Sztabu Generalnego, Dowództwa Generalnego oraz Oddziału Zabezpieczenia DGW.

W imieniu odznaczonych głos zabrał gen. broni Marek Sokołowski, który podziękował za otaczanie modlitwą służby polskich żołnierzy i posługę kapelanów w armii. – Księże Biskupie dziękuję za posługę duszpasterską dla naszych żołnierzy, tych którzy wierzą, którzy nie wierzą, tych którzy są innej wiary, bo wiem, że macie serca otwarte i modlicie się za wszystkich. Dziękuję za modlitwę w intencji Ojczyzny, za naszych generałów, oficerów i podwładnych – powiedział.

Sztab Generalny oraz Dowództwo Generalne uhonorowało biskupa oraz kapelanów odznaką okolicznościową Medal Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz odznaką okolicznościową Medal 10-lecia sformowania Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Biskup polowy podziękował za odznaczenia i docenienie współpracowników oraz codzienną współpracę wojska i kapelanów.

***

21 stycznia 1991 r. papież Jan Paweł II wydał dekret przywracający Ordynariat Polowy oraz bullę nominującą ks. prał. Sławoja Leszka Głódzia, kapłana archidiecezji wileńskiej, dotychczasowego pracownika watykańskiej Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich na biskupa polowego. Przywrócenie Ordynariatu Polowego zakończyło trwający niemal 50 lat okres ateizacji żołnierzy Wojska Polskiego oraz umożliwiło utworzenie realnie funkcjonującego duszpasterstwa wojskowego w Polsce, w miejsce funkcjonującego po wojnie Generalnego Dziekanatu Wojska Polskiego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze