„Rodzina Rodzinie” – Caritas Polska zaprasza na spotkanie z Syryjczykami
Caritas Polska zaprasza koordynatorów wspólnot parafialnych i kościelnych na spotkanie z delegacją Syryjską, które odbędzie się 24 czerwca 2023 r. (sobota) o godzinie 16:00 w Warszawie. Będzie to okazja, aby usłyszeć o pomocy niesionej przez Polaków, posmakować lokalnych syryjskich smakołyków, posłuchać religijnych pieśni w języku arabskim i pomodlić się we wspólnych intencjach. Spotkanie zaplanowano w ramach programu Rodzina Rodzinie, prowadzonego przez Caritas.
Program ten jest prowadzony m.in. na Bliskim Wschodzie, przy współpracy z organizacjami partnerskimi, takimi jak Hope Center.
Gośćmi wydarzenia będą m.in. George Tamraz i Rama Daaboul – koordynatorzy projektów humanitarnych Caritas Polska w Syrii.
>>> Caritas Europa wskazuje niedociągnięcia w przyjmowaniu Ukraińców
Goście opowiedzą oni m.in. o chrześcijańskiej historii Syrii, poczynając od pierwszych wspólnot i ochrzczonego w Damaszku św. Pawła i o tragicznych losach kraju w ostatnich latach, czyli o wojnie i niedawnym trzęsieniu ziemi. Mowa będzie także o obecnej sytuacji i życiu w Syrii – inflacji, bezrobociu i migracji, a także obawach i trudnościach, z jakimi mierzy się lokalna społeczność. W tym kontekście omawiane będą projekty pomocy humanitarnej świadczone przez Caritas Polska.
Na spotkaniu będzie obecna także Sylwia Hazboun, koordynatorka projektu Rodzina Rodzinie w Caritas Polska, wokalistka i twórczyni projektu „Dzisiaj w Betlejem” (https://dzisiajwbetlejem.pl/). W jej wykonaniu będzie można usłyszeć m.in. „Ojcze nasz” po aramejsku (www.youtube.com/watch?v=v4WTp74K6Co).
Aby potwierdzić obecność należy wypełnić ankietę: www.caritas.pl/ankieta. Szczegóły i miejsce spotkania zostaną przekazane zarejestrowanym uczestnikom. Liczba miejsc ograniczona.
***
W tym roku mija 12 lat od rozpoczęcia wojny domowej w Syrii. Choć działania zbrojne od dłuższego czasu nie są już tak intensywne, w niektórych regionach wciąż dochodzi do walk. Przedłużający się konflikt sprawił, że 80% Syryjczyków żyje w ubóstwie, a ich sytuację dodatkowo pogorszyło niedawne trzęsieniem ziemi.
>>> Jemen: kolejny szpital pod opieką Caritas Polska
Katastrofa zniszczyła to, czego nie zniszczyła wojna
W Aleppo, które było sercem ekonomicznym kraju, w wyniku wojny zniszczeniu uległy fabryki, sklepy. Ludzie jednak nie mają środków, aby inwestować w odbudowanie swoich domów, szkół, szpitali i miejsc pracy. Przerastają ich nawet koszty codziennego utrzymania, na które składają się rosnące ceny żywności, energii elektrycznej i usług. Wiele syryjskich rodzin, których domy legły w gruzach, zaciągnęło pożyczki, by wynająć mieszkanie, jednak ceny najmu ciągle rosną. Inni z kolei – nie mogąc związać końca z końcem – zaciągnęli pożyczki pod zastaw swoich domów, więc dziś grozi im eksmisja i utrata dorobku życia. Tymczasem możliwości znalezienia stabilnego zatrudnienia w zniszczonym kraju są niewielkie.
Tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi, które miało miejsce 6 lutego tego roku, znacznie pogorszyło i tak już trudną sytuację mieszkańców Syrii. Zrównało z ziemią bądź naruszyło konstrukcję tysięcy budynków, z których wiele wciąż jeszcze grozi zawaleniem. Tysiące osób przebywających w tymczasowych schronieniach, cierpi z powodu stanów lękowych, bezsenności, stresu pourazowego. W regionach, gdzie zniszczenia są największe, szybko rosną ceny żywności. W Hamie mąka pszenna podrożała o 20% w ciągu miesiąca, a w Aleppo – o 14%. Ludziom, w tym dzieciom i kobietom w ciąży, grozi niedożywienie i epidemia cholery.
Najważniejsze, by podarować ludziom nadzieję
Tymczasem Syria to dziedzictwo wielowiekowej wspaniałej kultury. Na jej terenach od okresu przedhelleńskiego rozwijały się wielkie cywilizacje, które pozostawiły po sobie ślady w architekturze, sztuce, obyczajach, a także wyjątkowej kuchni.
Syria to także ludzie. Zmęczeni tragicznymi losami kraju, swoją trudną sytuacją, ale pragnący odzyskać nadzieję na lepsze jutro. Właśnie o nich, ich codzienności i niezwykłej kulturze 24 czerwca opowiedzą wyjątkowi goście, którzy przyjadą do Warszawy na zaproszenie Caritas Polska. Rama Daaboul i George Tamraz są pracownikami działającej w Syrii partnerskiej organizacji Hope Center. Organizacja jest odpowiedzialna za realizację programu pomocowego Rodzina Rodzinie, prowadzonego przez Caritas Polska. Ich relacje, a także program artystyczny, w czasie którego będzie można usłyszeć tradycyjne pieśni syryjskie, oraz specjalny poczęstunek pozwolą poczuć klimat niezwykłego kraju, jakim, jest Syria.
>>> Syria: ludzie boją się wrócić do domów
Do udziału w wydarzeniu zaproszeni są przede wszystkim liderzy Parafialnych Zespołów Caritas i innych wspólnot, które stanowią ogromne wsparcie dla programu Rodzina Rodzinie. Pomoc finansowa, jaką otrzymują rodziny syryjskie w ramach programu, jest bardzo potrzebna. Mieszkańcy Syrii przyznają, że ich sytuacja jest obecnie jeszcze trudniejsza niż w czasie nasilenia konfliktu zbrojnego. Jedynym ratunkiem dla nich jest pomoc z zewnątrz.
— Spotkania z beneficjentami programu Rodzina Rodzinie zawsze są trudne. Ludzie są zawstydzeni tym, że muszą korzystać z pomocy. Ostatnio też, po trzęsieniu ziemi, dostrzegamy w ludziach rezygnację — mówi ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, który niedawno odwiedził Aleppo.
Dodał także, że Syryjczycy bardzo potrzebują poczucia sprawczości i możliwości samodzielnego utrzymania siebie i swoich bliskich. Najlepszym tego dowodem są rozmowy z beneficjentami, którzy otrzymali w ramach programu Rodzina Rodzinie wsparcie na rozpoczęcie własnej działalności: — Ci ludzie cieszą się, że wrócili do pracy, zarabiają na utrzymanie rodziny i robią to, co lubią, na czym się znają lub to, czego się nauczyli. To dla nich powiew normalności.
Program Rodzina Rodzinie, który istnieje już od siedmiu lat, to niezwykły most łączący rodziny syryjskie ze wspierającymi je rodzinami polskimi. Jego największą siłą jest niezwykła międzyludzka więź, którą zawsze warto pielęgnować.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |