
fot. Mateusz Brejnak/unsplash
Rok Pojednania we Wrocławiu – inicjatywa miasta i archidiecezji ponad podziałami
Z okazji 60. rocznicy wystosowania orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich miasto Wrocław i archidiecezja wrocławska przygotowały bogaty program obchodów Roku Pojednania. Jego celem jest zjednoczenie mieszkańców ponad podziałami.
Rada Miejska Wrocławia – ponad politycznymi podziałami – przyjęła rezolucję ustanawiającą rok 2025 Rokiem Pojednania. Impulsem do tego była 60. rocznica orędzia, znanego przede wszystkim z historycznego sformułowania autorstwa kard. Bolesława Kominka: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.
W ramach Roku Pojednania samorząd Wrocławia i archidiecezja przygotowały szeroki, kilkumiesięczny program wydarzeń skierowany do uczestników w różnym wieku.
>>> W piątek uroczystości państwowe z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego
– Wrocław wysłał 20 lat po wojnie sygnał absolutnie wyjątkowy. To bezinteresowne przebaczenie, które nie czeka na dobrą wolę drugiej strony, nie oczekuje zadośćuczynienia, ale jako pierwsze wyciąga rękę. Wychodzi z kręgu niemożności ofiara–sprawca i staje na równi. Mówi: jestem gotowy do pojednania. Jesteśmy przekonani, że to coś niezwykłego, co Wrocław dał Europie – mówi Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.
Podczas specjalnej konferencji prasowej 24 kwietnia organizatorzy przedstawili wstępny program wydarzeń. Uruchomiono stronę internetową www.rokpojednania.pl, gdzie dostępny jest pełny harmonogram i kalendarium inicjatyw. Co istotne, do programu można dołączyć, zgłaszając własne pomysły poprzez specjalny formularz.

– Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie w tym różnorodnym programie. Cieszę się, że włączają się w niego także organizacje pozarządowe, które będą mogły wystartować w konkursach. Rok Pojednania poparły wszystkie środowiska polityczne we Wrocławiu – to rzadkość i zarazem dowód, że zgoda jest możliwa – mówi Izabela Duchnowska, radna miejska Wrocławia.
Podkreśla, że ten czas nie może być jedynie wspomnieniem przeszłości, ale powinien być także inwestycją w przyszłość. Pojednanie musi być świadomym wyborem.
Już w sobotę o godzinie 11.00 w ramach Roku Pojednania na osiedlu Nadodrze odbędzie się spacer śladami Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża.
– Dla nas, wrocławian, to bardzo ważna rocznica. Warto przypomnieć w tym kontekście odpowiedź biskupów niemieckich: „Z braterskim szacunkiem przyjmujemy wyciągnięte dłonie”. Jeśli pojednanie ma się dokonać, musi być oparte na prawdzie historycznej i zadośćuczynieniu – podkreśla Sławomir Śmigielski, radny miejski Wrocławia.
Władze miasta przypominają, że poprzez Rok Pojednania chcą również zwrócić uwagę na inne ważne rocznice: 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej oraz 45-lecie powstania „Solidarności”.
– List biskupów polskich do niemieckich podkreśla, że budowanie wspólnoty musi być oparte na pojednaniu, wynagrodzeniu krzywd i mądrej pamięci. Powinniśmy wyciągać lekcje z historii. Kard. Kominek wskazywał, że nacjonalizmy należą do przeszłości, a przyszłość Europy to wspólnota – mówi Radosław Michalski z Urzędu Miejskiego Wrocławia.
W organizację Roku Pojednania zaangażowało się kilkanaście instytucji, m.in. Archidiecezja Wrocławska, Towarzystwo Edyty Stein, Fundacja Obserwatorium Społeczne i Papieski Wydział Teologiczny. Działa także komitet honorowy, w którego skład wchodzi 20 osób – biskupi polscy i niemieccy, pełnomocnicy rządu oraz osoby zaangażowane w propagowanie idei pojednania.
W ramach Roku Pojednania zaplanowano cykl debat, konkursy muzyczne i plastyczne. Pod koniec sierpnia w Hali Stulecia odbędzie się duży koncert z udziałem artysty światowego formatu. Szczegóły zostaną ogłoszone wkrótce. Również Opera Wrocławska planuje koncert tematyczny.
Kulminacja obchodów nastąpi w listopadzie, w dokładną rocznicę wystosowania orędzia.
– Chcemy, by na to wydarzenie przyjechali przedstawiciele państw Polski i Niemiec oraz Episkopatu obu krajów. Uroczystościom towarzyszyć będzie międzynarodowa konferencja naukowa – zapowiada Andrzej Jerie.
Równolegle po różnych miastach Polski i Europy wędruje wystawa poświęcona orędziu. Zostanie zaprezentowana m.in. w Rzymie i Warszawie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |