Rokitno: 50-lecie Ruchu Światło-Życie
Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, leżące na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, było miejscem dziękczynienia za pięćdziesiąt lat Ruchu Światło-Życie na tych terenach.
Mszy św. przewodniczył biskup Krzysztof Włodarczyk, który zachęcił oazowiczów, by „chwycili się śladów Maryi”. – Tak sobie myślę, że najprościej byłoby uchwycić się ręki Maryi, Jej dłoni, by to Ona prowadziła nas do Chrystusa. To byłoby chyba zbyt proste – mówił, dodając, że wspomniane naśladowanie zmusza do wysiłku, poszukiwania, rozpoznawania śladów Maryi. – I chyba o to w naśladowaniu chodzi, by w tym podążaniu za Maryją, Jej śladami zdobyć się na wysiłek, coś z siebie dać, ofiarować – powiedział.
Według delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Świało-Życie pierwszym śladem, jaki należy znaleźć i rozpoznać, jest wiara Maryi. Na fakt, że jest Ona najdoskonalszym jej wzorem, zwrócił uwagę Jan Paweł II w encyklice „Redemptoris Mater”, określając Maryję jako „przodującą w wierze”. – Jeśli Maryja jest dla nas wzorem wiary, to koniecznie trzeba najpierw ten ślad rozpoznać, następnie pogłębić i umocnić naszą wiarę w Jezusa, aby na niej budować inne przestrzenie i obszary naszego życia – powiedział.
>>> Oaza na pustyni życia. Rekolekcje Ruchu Światło-Życie [FOTOREPORTAŻ]
Wiara Maryi – jak zauważył bp Krzysztof Włodarczyk – otrzymuje nowy początek, nowy kształt, w scenie zwiastowania, kiedy godzi się ona zostać Matką Syna Bożego, wypowiadając słowa: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”. Zanim doszło do takiej odpowiedzi, Maryja – zdaniem biskupa – podejmuje dialog z Bogiem. Ten dialog, a więc modlitwa, pozwala zrozumieć niezwykłość Jej powołania i misji. – Dzięki temu Jej odpowiedź staje się wydarzeniem wiary, w którym Duch Święty zstąpił na Nią, by Jego mocą począł się w Niej Jezus. W tym „tak” Maryi wyraża się odpowiedź całego ludu Bożego. Maryja uczy nas konsekwencji w wierze – mówił bp Włodarczyk, przywołując założyciela Ruchu Światło-Życie, sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, określając go wzorem wiary konsekwentnej.
Delegat KEP zaznaczył, że bezpośrednio po zwiastowaniu następuje scena nawiedzenia. To z kolei oznacza, że od Maryi uczymy się wiary ewangelizującej świat. – To jeden z trudniejszych elementów naszej wiary, bo trudno jest dawać świadectwo wiary we współczesnym świecie. To jest niemodne, niepoprawne politycznie, staroświeckie, średniowieczne. Często też z tego powodu wstydzimy się Boga, którego wyznawców, cynicznie wyśmiewano określając ich mianem „moherowych beretów” – dodał.
>>> 52. Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej – #Rekodziękczynienie [+GALERIA]
To świadectwo – jak mówił dalej bp Włodarczyk – polega na gotowości do niesienia Ewangelii innym, choćby wiązało się to z wielkim trudem. Wreszcie podążając śladem Maryi, trzeba zwrócić uwagę na Jej nieustanne obcowanie ze słowem Bożym. – Nie bójmy je rozważać jak Maryja, obcować z nim w głębi naszego serca. Ono musi kwestionować nasze plany, zamiary i decyzje, które nie są Boże. Tylko wówczas będziemy zdolni właściwie interpretować naszą historię i otaczającą nas rzeczywistość – podkreślił.
Na zakończenie biskup bydgoski dodał, że podążając śladami Maryi, człowiek wkracza na trudne ścieżki Ewangelii. – Dlatego Maryja w Kanie Galilejskiej, w swych testamentalnych słowach wzywa do posłuszeństwa swemu Synowi: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Z Jej słów wynika, że wiara nie opiera się tylko na prośbie, jaka rodzi się z braku dobra, ale na posłuszeństwie woli Bożej, zaufaniu Chrystusowi, oczekiwaniu z pokorą na Jego dary, otwieraniu się na Jego Ducha – zakończył.
Przy ołtarzu stanęli również: ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Tadeusz Lityński i bp pomocniczy Adrian Put.
Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania. Podstawowe metody realizacji programu formacyjnego to: metoda „światło-życie”, oaza rekolekcyjna i mała grupa formacyjna. Początki ruchu sięgają pierwszej oazy, która odbyła się w 1954 roku. Potem rozwinął się on właśnie z oaz – zamkniętych rekolekcji. Przed rokiem 1976 znany był pod nazwą „Ruch oazowy” lub „Ruch Żywego Kościoła”. Twórcą oazy, założycielem Ruchu Światło-Życie i jego pierwszym moderatorem krajowym był zmarły w 1987 r. ks. Franciszek Blachnicki. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |