Rola kobiet w Kościele w centrum obrad Rady Kardynałów [KOMUNIKAT]
Kwestia roli kobiet w Kościele stanowiła główny temat prac obradującej w dniach 17 i 18 czerwca w Domu Świętej Marty w Watykanie Rady Kardynałów. Wraz z papieżem obecni byli kardynałowie wchodzący w jej skład oraz sekretarz Rady – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
17 czerwca pogłębiono refleksję nad rolą kobiet w Kościele, począwszy od wypowiedzi trzech kobiet. Poranek rozpoczął się wprowadzeniem siostry Lindy Pocher, po którym nastąpiły wystąpienia Valentiny Rotondi, profesor Uniwersytetu Nauk Stosowanych i Sztuki Południowej Szwajcarii (Scuola universitaria professionale della Svizzera italiana) w Lugano i badaczki na Wydziale Socjologii i Nuffield College Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz w centrum NeuroMI Uniwersytetu Bicocca w Mediolanie, a także Donaty Horak, profesor prawa kanonicznego w Studium Teologicznym Alberoni w Piacenzy, stowarzyszonym z Papieskim Uniwersytetem Angelicum.
W swojej prezentacji prof. Rotondi podkreśliła wizję ekonomii jako troski i dobrego zarządzania w kontekście głębokiej relacji międzypokoleniowej, podczas gdy Donata Horak wskazała na różne antynomie, takie jak sprawiedliwość i miłosierdzie, władza konsultacyjna i władza deliberacyjna (forma rządów, polegająca na zbiorowym debatowaniu i podejmowaniu decyzji – KAI), zasada hierarchiczna i eklezjologia komunii, demokratyzacja i model monarchiczny, w kontekście szerszej refleksji nad prawem kanonicznym.
>>> #NieDlaNienawiści: papież wzywa do szanowania godności innych
Refleksje kardynałów
Po tych dwóch wystąpieniach, w ciągu dnia, nastąpiły refleksje kardynałów na zaproponowane tematy.
18 czerwca kontynuowano refleksję, która dotyczyła sprawozdania kardynała O’Malleya na temat perspektyw, jakie otwiera praca Komisji ds. Ochrony Małoletnich w Sprawach Bezpieczeństwa, oraz kardynała Graciasa, który poruszył działalność i sposób działania Konferencji Episkopatów. Była też mowa o sytuacji w różnych częściach świata, z których pochodzą kardynałowie – członkowie Rady, ze szczególnym uwzględnieniem bieżących konfliktów.
Kard. Ambongo: w Kościele jest macierzyństwo, które należy docenić
W rozmowie z serwisem Vatican News kardynał Fridolin Ambongo Besungu z Kinszasy, przypomniał, że wczoraj po raz czwarty odbyła się dyskusja na temat roli kobiet w Kościele. Zaznaczył, że w jego diecezji w kościołach ponad połowa osób uczestniczących w uroczystościach to kobiety, ale jeśli spojrzymy na odpowiedzialne funkcje to jest ich niewiele. Po tych wszystkich spotkaniach – jak mówi – stało się dla nas jasne, że te obowiązki muszą wzrosnąć, ale nie w sensie „wojowniczym”, lecz dlatego, że – jak mówi Papież – „Kościół jest kobietą” i istnieje „macierzyństwo”, które należy docenić we wspólnocie Kościoła.
Kard. Gracias: kobiece przywództwo ma wiele możliwości rozwoju
Kardynał Oswald Gracias, arcybiskup metropolita Bombaju, zgadza się co do znaczenia roli, którą należy zwiększyć. „Pochodzę z Indii i w niektórych regionach kobiety mają niewielkie znaczenie, są traktowane jak ‘drugiej kategorii’ i dlatego Kościół pracuje”, aby zapewnić im „właściwą pozycję w rodzinie, w społeczeństwie, w polityce”. W Kościele, w samym prawie kanonicznym „istnieje wiele możliwości” dla kobiecego profilu przywództwa w Kościele, a moje doświadczenie pokazało mi „wiele razy”, że kobiety były w stanie zająć się kwestiami z „punktu widzenia, którego mężczyźni nie brali pod uwagę”. I mam „wielką nadzieję”, że ta kwestia zostanie rozwinięta.
Następne posiedzenie Rady odbędzie się w grudniu 2024 roku – czytamy w watykańskim komunikacie.
W skład Rady Kardynałów, po odnowieniu tego gremium przez papieża 7 marca 2023 roku, wchodzą kardynałowie: sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, gubernator Państwa Watykańskiego kard. Fernando Vérgez Alzaga, arcybiskup Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga kard. Fridolin Ambongo Besungu, arcybiskup Bombaju kard. Oswald Gracias, arcybiskup Bostonu kard. Sean Patrick O’Malley, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, arcybiskup Barcelony kard. Juan José Omella, arcybiskup Quebecu kard. Gérald Lacroix, arcybiskup Luksemburga kard. Jean-Claude Hollerich oraz arcybiskup São Salvador da Bahia w Brazylii kard. Sérgio da Rocha. Sekretarzem jest bp Marco Mellino, biskup tytularny Cresima. Pierwsze spotkanie Rady w odnowionym składzie odbyło się 24 kwietnia 2023 r.
Rada Kardynałów została ustanowiona przez papieża Franciszka 28 września 2013 r. z zadaniem wspierania go w zarządzaniu Kościołem powszechnym i przygotowaniem projektu reformy Kurii Rzymskiej, co zostało zrealizowane wraz z nową konstytucją apostolską „Praedicate Evangelium” opublikowaną 19 marca 2022 roku. Pierwsze spotkanie Rady odbyło się 1 października 2013 roku.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |