fot. x/.com/JasnaGoraNews

Romowie pielgrzymowali na Jasną Górę

Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej od zawsze towarzyszył Romom, nawet w drodze w taborach. A od ponad 40 lat pielgrzymują w pierwszą niedzielę grudnia na Jasną Górę. Romowie przynieśli tu zwłaszcza modlitwę o pokój i za rodziny, które dla tej społeczności są wielką wartością. Zainaugurowano wielką modlitwę różańcową poprzez zakładanie kół różańcowych. – Już jest wiele zgłoszeń, takich róż może powstać nawet około stu w całej Polsce – mówi krajowy duszpasterz Romów ks. Stanisław Opocki.

Jak wyjaśnia ks. Opocki modlitwa różańcowa jest bliska Romom, ponieważ w ich religijności wielką rolę odgrywa Matka Boża, jest przez nich bardzo kochana i czczona. – Przekonałem się, że różaniec jest ulubioną dla nich modlitwą. Ponad 40 lat temu założył w Limanowej kółko różańcowe, które trwa do dzisiaj.

Rom wyniesiony na ołtarze

Kapłan odwołał się także do pierwszego w historii Roma wyniesionego do chwały ołtarzy. Bł. Zefiryn Malla zginął w czasie wojny domowej w Hiszpanii. Katalończyk został zatrzymany i rozstrzelany z nienawiści do wiary, za wystąpienie w obronie katolickiego księdza. Odznaczał się szczególnym nabożeństwem do Matki Bożej i nosił zawsze przy sobie różaniec. Zginął z różańcem w ręku. Swoją wnuczkę nauczył takiej modlitwy: „Panno Maryjo, Matko moja, bądź ze mną na każdej drodze mego życia”.

fot./x.com/JasnaGoraNews

Coroczne pielgrzymki

W Polsce duszpasterstwem Romów zajął się w latach 70. jezuita ks. Edward Wesołek, od 1979 r. krajowy duszpasterz Romów. On też w 1981 r. zainaugurował doroczne pielgrzymki tej grupy narodowej i etnicznej na Jasną Górę, które odbywają się w pierwsza niedzielę grudnia. Od 1996 r. krajowym duszpasterzem Romów jest ks. Stanisław Opocki z kapłan diecezji tarnowskiej. – Chciałem kiedyś jechać na misje – wspomina. Jednak, kiedy na początku lat osiemdziesiątych XX w. poznał Romów z Łososiny Górnej, żyjących w prymitywnych warunkach, uświadomił sobie, że to będzie jego misja. – Usłyszałem wtedy na osiedlu: „panie ksiądz, daj cukierka” i pomyślałem, że mogę im dać coś więcej. I od tego czasu im służę – opowiada ks. Opocki.

Romowie, których pierwotną ojczyzną były wschodnie Indie, to lud częściowo osiadły a częściowo koczowniczy. Główne ich skupiska na terenie Europy, dokąd przywędrowali w X w., znajdują się w Rumunii, na Węgrzech i Słowacji.

W czasie II wojny światowej zginęło ok. 500 tys. Romów. Obecnie w Polsce zamieszkuje około 15 tys. przedstawicieli tej grupy etnicznejMówią wieloma dialektamiNajmocniej podkreślaną cechą romskiej tożsamości jest używany przez tę społeczność język romani, czyli język romski. Jest jedynym indoaryjskim językiem; zbliżonym do hinduskiego, bengalskiego i pendżabskiego, używanym obecnie w Europie od czasów średniowiecza.

fot. X/@JasnaGoraNews

Tożsamość Romów

Romów wyróżnia troska o tradycje i obyczaje, rodzinność, wielki szacunek dla starszych i pamięć o zmarłych. Większość Romów żyjących w Polsce jest katolikami. Pozostali to zielonoświątkowcy i Świadkowie Jehowy.

Ks. Opocki zauważył, że właśnie teraz, „kiedy widzimy co się dzieje, kiedy zanika troska o własną tożsamość, ta kultura romska, bardzo tradycyjna, bardziej przemawia tą swoją religijnością, szacunkiem dla starszych, dla kapłana”. Dla Romów ksiądz, raszaj, jest osobą w pewien sposób szczególną, mędrcem, którego otaczają szacunkiem.

– Nie ma roku, żebym nie była na pielgrzymce na Jasnej Górze. Jak tu jestem, lepiej się czuje. Chcę poprosić Maryję, by chroniła moją rodzinę, żeby mi też pomogła zrealizować marzenie o własnym zakładzie fryzjerskim – opowiadała Vanesa z Limanowej, która na co dzień uczy się w szkole zawodowej. Jej kuzynka 11-letnia Lena też z Limanowej modli się o zdrowie dla swojej rodziny, jak zapewnia też z radością przyjeżdża tu z rodziną. Pasją dziewczynki jest malarstwo i taniec. Dziś najmłodsi członkowie romskiej społeczności na jasnogórskim spotkaniu zaprezentują swoje taneczne umiejętności, takie występy to ich tradycja.

W 2017 r. został wydany „Romski modlitewnik i śpiewnik”. Publikacja przygotowywana była przez kilka lat przez Instytut Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu. Autorem blisko 200-stronicowego modlitewnika jest Andrzej Sochaj. Publikacja powstała również po to, by ocalić od zapomnienia powstałe na przestrzeni lat teksty i tłumaczenia modlitw oraz pieśni na język romski. Większość modlitw i pieśni opublikowano w wersji dwujęzycznej. Niektóre, typowo romskie pieśni opublikowano w kilku narzeczach, np. w narzeczu Bergitka Roma i w narzeczu Lovarów.

Pierwsze wersy refrenu w języku romskim słynnej pieśni „Czarna Madonno” brzmią: „Madonno Kali madonno ćhaworo te tiro som/ O de Man Kali Madonno ke tute garuweł pes”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze