Moskwa, fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Rosja: wzrost napaści na gruncie etnicznym i religijnym

Od stycznia do końca sierpnia br. w Rosji odnotowano 17 przypadków napaści na gruncie etnicznym i religijnym, podczas gdy w ub.r. było ich tylko 7, a liczba ofiar takich czynów wzrosła z 8 do 19. Do września br. stwierdzono 19 aktów wandalizmu o podłożu nietolerancji narodowej i religijnej, a przez cały ubiegły rok było ich 23. Dane te przedstawił członek Rady przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej ds. Rozwijania Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka Aleksandr Brod w raporcie nt. walki z ksenofobią i nacjonalizmem w Rosji w 2021 roku.

Na spotkaniu okrągłego stołu nt. „Zapobieganie agresywnej ksenofobii i radykalnemu nacjonalizmowi” z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Faszyzmem, Rasizmem i Antysemityzmem, sprawozdawca zaznaczył, że przy opracowywaniu tego dokumentu główny nacisk położono zarówno na źródła otwarte (ogólnodostępne), jak i na materiały organizacji narodowo-kulturalnych i religijnych szczebla federalnego i regionalnego oraz na statystyki organów ochrony porządku publicznego.

>>> Rosja. Kościół się odradza [MISYJNE DROGI]

Mówca zwrócił uwagę, że „w ostatnich latach stale mówiliśmy o spadku ogólnej liczby napaści, aktów wandalizmu i nietolerancji na tle etnicznym i religijnym”. Tymczasem dziś „musimy stwierdzić, iż w okresie od stycznia do sierpnia daje się zauważyć wzrost takich przypadków” – przyznał członek Rady. Dodał jednocześnie, że nie są to wprawdzie dziesiątki czy setki spraw, „ale tendencja ta budzi niepokój”. Zauważył, że jeśli w ub.r. stwierdzono jedynie 7 napaści o podłożu narodowym czy religijnym, to w tym roku do końca odnotowano ich już 17, a liczba poszkodowanych zwiększyła się z 8 do 19. Do końca września odnotowano też 19 aktów wandalizmu, podczas gdy przez cały ub.r. było ich 23. Według Broda rozszerzył się też geograficzny zasięg takich napaści – w ciągu pierwszych miesięcy przypadki takie zgłoszono w 3 obwodach oraz w Moskwie i Sankt-Petersburgu, a do przejawów wandalizmu doszło w 6 obwodach, 5 innych jednostkach terytorialnych i znów w stolicy i mieście nad Newą. Rodzą się też określone postawy ksenofobiczne na szczeblu bytowym, np. według niektórych badań 17 proc. Rosjan jest gotowych wynajmować swoje mieszkanie wyłącznie osobom „o wyglądzie słowiańskim”.

Rosja, życie codzienne. fot. EPA/YURI KOCHETKOV

Wspomniana Rada przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej ds. Rozwijania Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka została utworzona dekretem głowy państwa z 6 listopada 2004. Obecnie liczy 48 członków, reprezentujących różne organizacje społeczne, pozarządowe, zawodowe i inne, a na jej czele stoi doradca prezydenta W. Putina Waleriej Fadiejew.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze