Rosja: zatrzymany aktywista Mark Galperin

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Moskwie zatrzymany został we wtorek aktywista społeczny Mark Galperin w związku ze śledztwem dotyczącym publicznych wezwań do działalności ekstremistycznej. Przesłuchany został jako świadek. Pod gmachem FSB odbyły się pikiety z żądaniem jego uwolnienia.

Funkcjonariusze pojawili się u drzwi mieszkania Galperina we wtorek rano, a gdy aktywista odmówił ich otwarcia, wyłamali je siłą. Galperin przekazał przez internet, że ludzie ci nie przedstawili się, a jedynie żądali wpuszczenia do mieszkania.

Następnie pojawiły się informacje o zatrzymaniu działacza i rewizji w jego mieszkaniu. Adwokat Ksenija Kotromina powiedziała niezależnej „Nowej Gaziecie”, że Galperin został przesłuchany jako świadek. Z powodu podpisania zobowiązania do nierozpowszechniania informacji obrończyni nie mogła podać dalszych szczegółów.

Pod gmachem Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), której funkcjonariusze zatrzymali Galperina, działacze opozycyjnej partii Jabłoko przeprowadzili po południu jednoosobowe pikiety. W akcji brał udział szef moskiewskiego oddziału Jabłoka Siergiej Mitrochin. Protestujący trzymali w rękach kartki z napisami: „Wolność dla Marka Galperina”.

Zobacz także
Wasze komentarze