fot. unsplash

Rośnie liczba ślubów cywilnych. To efekt pandemii?

W Krakowie z roku na rok rośnie liczba ślubów cywilnych, a w dwóch ostatnich latach przewyższyła liczbę ślubów konkordatowych, czyli kościelnych, wyznaniowych – wynika z danych, przygotowanych przez magistrat. Kuria tłumaczy to pandemią.

Rzecznik krakowskiej kurii ks. Łukasz Michalczewski ocenił, że statystyki z dwóch ostatnich lat są spowodowane pandemią. Michalczewski podkreślił także, że ten 2022 rok „będzie bogaty w śluby” – na co już ma wskazywać kalendarz. Z danych krakowskiego urzędu stanu cywilnego wynika, że w 2020 i 2021 r. liczba ślubów cywilnych była wyższa niż konkordatowych – kościelnych, wyznaniowych. W 2021 r. w mieście zawarto 1842 śluby cywilne i 1345 kościelnych. W 2020 – 1432 śluby cywilne i 1277 kościelnych.

Panorama Krakowa, fot. PAP/Łukasz Gągulski

We wcześniejszych latach to ślubów konkordatowych było więcej, ale – jak wynika ze statystyk – liczba tych cywilnych systematycznie rosła, a tych konkordatowych zmniejszała się. I tak w 2019 r. w Krakowie podpisano 1558 aktów cywilnych, a w kościele małżeństwo zawarło 1725 par. W 2018 było 1495 ślubów cywilnych i 1822 kościelnych. W 2017 – 1422 cywilnych i 1812 kościelnych. W 2016 – 1294 cywilne i 1884 kościelne.

„Niektóre osoby wcześniej biorą ślub cywilny, a kościelny odkładają w czasie z różnych powodów. Przed pandemią było to spowodowane np. kredytami. W czasie pandemii zaś uroczystości kościelne były odwoływane m.in. z powodu niemożności organizacji dużego przyjęcia, jakie się planowało, a jakie z powodu obostrzeń nie mogłoby się odbyć” – wyjaśnił ks. Michalczewski. Jak dodał, w Krakowie wiele par to praktykujący katolicy, ale w związku z przeszkodami kanonicznymi nie mogą wziąć sakramentu małżeństwa – chodzi np. o wiernych, którzy nie otrzymali unieważnienia poprzedniego związku. Rzecznik zaznaczył, że na rzecz takich osób działa duszpasterstwo rodzin zgodnie z adhortacją „Amoris Laetitia” (pol. Radość Miłości) papieża Franciszka. Z danych magistratu wynika także, że wśród ślubów cywilnych coraz więcej jest tych zawieranych poza murami urzędu stanu. W ostatnim roku 214 małżeństw zawarto poza urzędem, w 2020 – 126, w 2019 – 115. Na uroczystość cywilną pary coraz chętniej wybierają plener, barki na Wiśle, widokowe tarasy restauracji, ogrody na Wawelu czy ogrody Muzeum Archeologicznego.

fot. freepik/prostooleh

W 2021 r. w Krakowie sporządzono łącznie 4445 aktów małżeństwa, z tego ok. jedna czwarta to tzw. tryby szczególne, m.in. transkrypcje zagranicznych aktów małżeństwa. Rok wcześniej aktów małżeństwa w mieście było 3286. Mijający rok przyniósł małżeństwo 359 obcokrajowcom w Krakowie. Wśród par mieszanych najwięcej było ślubów polsko-ukraińskich (102), polsko-włoskich (20) i polsko-francuskich (17). Na ślubnym kobiercu stanęli także mieszkańcy Krakowa z obywatelami m.in. Burkiny Faso, Etiopii, Jordanii, Tadżykistanu, Kolumbii, Korei Południowej, Mongolii, Salwadoru, Seszeli. W mijającym roku urząd stanu cywilnego zorganizował 28 uroczystości jubileuszowych dla tych par, które przeżyły razem 50 lat lub dłużej. Jubilaci otrzymali medale „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze