fot. pixabay

Rozpoczął się muzułmański nowy rok 1443

W poniedziałek 9 sierpnia po zachodzie słońca rozpoczął się nowy – 1443 – rok w świecie muzułmańskim. Jest on liczony od tzw. hidżry, czyli ucieczki (emigracji) Mahometa przed prześladowaniami ze strony pogan z Mekki do Medyny (zwanej wówczas Jasrib). Nastąpiła ona 20 czerwca 622, według kalendarza gregoriańskiego. W świecie islamu nowy rok nie jest obchodzony tak uroczyście jak wśród chrześcijan czy w innych środowiskach i nie jest świętem.

Nie od razu jednak uznano ten fakt za tak istotny, aby rozpoczynać od niego liczenie kolejnych lat ery muzułmańskiej – wprowadzono ją dopiero w 638, a więc w 17. roku hidżry, gdy drugim kalifem był Umar (Omar) ibn al-Chattab (634-44). Jednocześnie jednak przeniesiono obchody nowego roku na czas najbliższego nowiu Księżyca, który w 622 wypadał 16 lipca i odtąd są one związane z fazami naszego satelity, podobnie zresztą jak cały kalendarz muzułmański, który opiera się na cyklu księżycowym (tak jak u Żydów).

>>> Chrześcijanie i muzułmanie będą wspólnie obchodzić Zwiastowanie

A ponieważ rok księżycowy, liczący 354 dni (dokładnie 354,367), jest krótszy o 11-12 dni od słonecznego (365,25 dnia), przeto różne święta i inne ważne wydarzenia w islamie „cofają się” o ok. 2 tygodni w stosunku do używanego u nas roku słonecznego. 33 lata księżycowe pokrywają się z 32 latami słonecznymi.

fot. EPA/YOAN VALAT

W islamie początek zarówno całego roku, jak i każdego miesiąca liczy się od pierwszego nowiu Księżyca. Rozpoczęty obecnie pierwszy miesiąc muzułmański – 30-dniowy muharram, czyli „zakazany – święty”, był przez kilka wieków jednym z czterech, w którym wyznawcy islamu nie mogli toczyć walk. W dniu nowego roku w wielu meczetach czyta się fragmenty Koranu, zikry – rozważania o Allahu i salawaty – pozdrowienia pod adresem Mahometa a głoszone w tym dniu kazania poświęcone są często tamtej historycznej podróży (hidżry) proroka z 622 roku, wierni zaś modlą się wtedyw sposób szczególny do Najwyższego.

>>> Podlaskie: polscy muzułmanie obchodzą Święto Ofiarowania

Cały muharram uważany jest za miesiąc pokuty i służenia Bogu, a w czwartki, piątki i niedziele (według kalendarza gregoriańskiego) zaleca się muzułmanom zachowanie postu. Pierwszych dziesięć dni tego miesiąca uchodzą za szczególnie korzystne do różnych przedsięwzięć: przejazdów, wesel czy rozpoczęcia budowy domu. W dziesiątym dniu muharramu szyici obchodzą swe główne święto – Aszura, upamiętniające śmierć al-Husajna w 680 roku.

Muzułmanie nie świętują uroczyście swego nowego roku ani dnia 1 stycznia, a w niektórych krajach islamskich istnieją nawet przepisy zakazujące takich obchodów.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze