fot. omiworld.org

Rozpoczęła się 37. Kapituła Generalna Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej

Od 14 września do 14 października 2022 r. w Nemi we Włoszech odbywa się 37. Kapituła Generalna Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Kapituła Generalna jest umocnieniem więzi we wspólnocie oblackiej i pozwala członkom zgromadzenia uczestniczyć w jego życiu i misji. „Rodzina oblacka zebrana wokół Chrystusa dzieli się przeżytym doświadczeniem swych wspólnot oraz wezwaniami i nadziejami swego posługiwania. Kapituła to uprzywilejowany czas wspólnotowej refleksji i nawrócenia. Wspólnie, w jedności z Kościołem, rozpoznajemy wolę Bożą w naglących potrzebach naszych czasów i dziękujemy Bogu za dzieło zbawienia, jakiego przez nas dokonuje” – napisano w Konstytucjach i Regułach Misjonarzy Oblatów MN pkt. 125)

– Liczymy na charyzmatyczny zryw Ducha Świętego, który wstrząśnie nami i wezwie nas do bardziej autentycznego życia zakonnego i misji. Kapituły odczytują znaki czasu w świetle Konstytucji i Reguł, zapewniając, że żyjemy w twórczej wierności charyzmatowi w naszym obecnym kontekście – pisał o. Louis Lougen, przełożony generalny oblatów, 21 maja 2022 r.

Kapituła rozpoczęła się mszą świętą, w której uczestniczyli oblaci z różnych zakątków świata.

Fot. Facebook/Patryk Osadnik OMI

„Pielgrzymi nadziei w komunii”

Temat 37. Kapituły Generalnej to: „Stać się pielgrzymami nadziei w komunii”. O. Constant Kienge Kienge, prokurator generalny OMI przy Stolicy Apostolskiej pisał, że jest to punkt wyjścia całej dynamiki Kapituły Generalnej. Ma ona poprowadzić zgromadzenie do nowej świadomości tożsamości i misji jako oblatów w dzisiejszym świecie. „Mamy do czynienia z rzeczywistością świata, w którym ludzie nieustannie doświadczają chwil ciemności, udręki i rozpaczy w obliczu licznych kryzysów zagrażających ich egzystencji. Pandemie, wojny, niepewność i nędza społeczna to wymowne fakty desperacji naszego narodu w marszu ku pełni życia. W dzisiejszych czasach wiadomości płynące do nas z mediów i różne doświadczenia życiowe często sprawiają, że patrzymy w niebo i pytamy jak psalmista: „Skąd przyjdzie pomoc?” (Ps 121). W tym kontekście wielorakich wyzwań egzystencjalnych świat potrzebuje obecności, która przywraca nadzieję. Potrzebuje słów, które dodają ludziom otuchy w ich życiowych wyborach, świadectw, które rzucają światło na wątpliwości, aby działać i angażować się bardziej przekonująco. Krótko mówiąc, współcześni ludzie potrzebują pielgrzyma, który idzie z nimi, potrzebują świadka i nosiciela nadziei. To właśnie na tej drodze mężczyzn i kobiet całego świata oblat, jako pielgrzym ze swoimi braćmi i siostrami, godzi się ofiarować siebie jako obecność Chrystusa i nadziei – napisał o. Kienge Kienge.

Logo kapituły

Logo przedstawia trzy kluczowe słowa tematu Kapituły: pielgrzymów, nadzieję i komunię.

Oblaci, pośród Ludu Bożego, idą razem w tej pielgrzymce życia na spotkanie z Bogiem. Kolor tła, żółty, wskazuje na początek nowego dnia, zmartwychwstanie i nadzieję. Drzewa pełne liści świętują życie i wzrost, przywodzą na myśl wezwanie do opieki nad naszym wspólnym domem i biednymi. Gołąb z gałązką oliwną (Rdz 8,8-12) mówi o nadziei, pojednaniu i pokoju. Przypomina nam się również o ożywiającym Duchu i miłości, która pociąga nas do komunii, tworząc Ciało Chrystusa z różnorodnymi charyzmatami. Oblaci są w jedności z ubogimi i z ludźmi wszystkich narodów, kolorów skóry i grup wiekowych.

Kształt logo mógłby nawet sugerować podniesienie wielkiej Hostii, sakrament Komunii, który karmi lud Boży w jego pielgrzymce i podtrzymuje go w nadziei.

Fot. Facebook/Patryk Osadnik OMI

Modlitwa na 37. Kapitułę Generalną


Boże Nieskończonej Dobroci, dziękujemy Ci za wszystkie błogosławieństwa wylane na nasze Zgromadzenie i naszą rozszerzoną rodzinę oblatów. Zbliżając się do naszej Kapituły Generalnej, wzywamy do nowego wylania Ducha Świętego.

Jesteśmy Wam wdzięczni za nasz charyzmat przekazany nam przez naszego Założyciela św. Eugeniusza i podtrzymywany przez pełne poświęcenia życie wszystkich, którzy żyją tym charyzmatem z twórczą wiernością i gorliwością apostolską.

Podczas tej pielgrzymki nadziei rozpal nasze serca i daj nam nowe życie, abyśmy mogli wypełniać naszą misję, umocnij nasze postanowienie bycia w komunii z Tobą, ze sobą iz naszym zepsutym światem.

W naszej służbie ubogim i cierpiącym udziel nam odnowy naszego życia oraz większego zaangażowania i oddania naszej misji.

Odmawiamy tę modlitwę przez Jezusa Chrystusa, naszego Pana, i za wstawiennictwem Maryi Niepokalanej, św. Eugeniusza i naszych Błogosławionych Oblatów. Amen.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze