Rozpoczęła się główna ceremonia rocznicy oswobodzenia Auschwitz
Główna ceremonia 79. rocznicy oswobodzenia niemieckiego obozu Auschwitz z udziałem około 20 byłych więźniów rozpoczęła się w sobotni wieczór pod namiotem ustawionym nad jednym z więźniarskich baraków w byłym Auschwitz II-Birkenau.
W ceremonii bierze udział między innymi była więźniarka Halina Birenbaum, polska Żydówka mieszkająca obecnie w Izraelu. „Doczekałam wyzwolenia i długiego życia podczas następnych wojen. Boleśnie odczuwam cierpienia i tragedie obecnych wojen, obecnych ludzi. U nas napad barbarzyński, długoletni Rosji na Ukrainę, u nas napady terrorystyczne barbarzyńskie Hamasu i wojna z wszystkich stron. Padają synowie i córki tych ocalałych nielicznych z zagłady, już po odbudowaniu nowego życia w nowej ojczyźnie Izrael” – mówiła ocalała z Zagłady Halina Birenbaum.
Halina Birenbaum ma 94 lata. Urodziła się w Warszawie. Podczas okupacji przebywała w tamtejszym getcie. Jako dziecko została deportowana później do obozu na Majdanku, a następnie do Auschwitz, Ravensbrueck oraz Neustadt-Glewe, w którym doczekała wolności. Podczas wojny straciła całą rodzinę. W 1947 r. wyjechała do Izraela. Została pisarką, poetką i tłumaczką. W 1967 r. ukazały się jej wspomnienia z czasów wojny „Nadzieja umiera ostatnia”. Utwory Birenbaum zostały przetłumaczone na kilka języków.
Przemówili także marszałek Kidawa-Błońska i przedstawiciel Izraela. Na koniec głos zabrał dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.
Zdaniem marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, na wszystkich ciąży obowiązek bycia strażnikami pamięci o tym, co działo się w Auschwitz i innych nazistowskich obozach. Marszałek zaapelowała w sobotę, by młodzież była świadoma zagrożeń wynikających z nienawiści i kłamstwa.
Zdaniem dyrektora Muzeum Auschwitz Piotra Cywińskiego, świat zmienia się, a ludzie stoją na zakręcie historii. Podczas sobotniej ceremonii upamiętniającej 79. rocznicę wyzwolenia Auschwitz Cywiński powiedział, że „być może jesteśmy świadkami końca ery powojenności”.
Po ceremonii, która potrwała około 45 minut, uczestnicy przeszli przed pomnik ofiar obozu. Tam zmówione zostaną przez duchownych chrześcijańskich i żydowskich wspólne modlitwy. Złożenie zniczy na monumencie, zwieńczy uroczystości rocznicowe.
Honorowy patronat nad uroczystościami objął prezydent RP Andrzej Duda.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy obozu. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było w nim jeszcze ok. 7 tys. – w tym pół tysiąca dzieci – witali ich jako wyzwolicieli.
27 stycznia obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |