fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

Rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w diecezji rzeszowskiej

W diecezji rzeszowskiej w dniach 14-21 września trwać będzie peregrynacja relikwii i obrazu Błogosławionej Rodziny Ulmów z Markowej. Peregrynacja rozpoczęła się w Bazylice Mniejszej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach.

Relikwie Męczenników z Markowej do świątyni wniósł ks. Stanisław Kogut, proboszcz parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Gorlicach, zaś obraz Błogosławionych – przedstawiciele parafii. Po wprowadzeniu relikwii do świątyni, została odczytana modlitwa za wstawiennictwem bł. Rodziny Ulmów. Następnie przedstawiono życiorys Męczenników z Markowej oraz historię ich męczeństwa.

Eucharystii w gorlickiej farze przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze wzięło udział 12 kapłanów. Zebranych w świątyni i łączących się przez transmisję radiową powitał ks. Stanisław Kogut. Homilię wygłosił bp Jan Wątroba, który na początku nawiązał do przeżywanego święta Podwyższenia Krzyża Świętego. Podkreślił, że stajemy pod krzyżem, by Chrystusowi dziękować za miłość. Śmierć Chrystusa na krzyżu, ale także Jego męka i cierpienie, były i są dla nas znakiem miłości Boga do nas. Biskup podkreślił, że wyjątkowe jest to, że w święto Podwyższenia Krzyża Świętego w diecezji rzeszowskiej możemy patrzeć na Samarytan z Markowej, których życie i męczeństwo wyraźnie były złączone z krzyżem Pana Jezusa.

PAP/Darek Delmanowicz

Biskup Rzeszowski podkreślił też fakt umiłowania Pisma Świętego przez bł. Rodzinę Ulmów. To lektura tekstów biblijnych i wprowadzanie nauki Chrystusa w życie, sprawiły, że wykazali się heroizmem w wyznawaniu wiary aż po męczeństwo. „Dziękujemy Błogosławionym za ich miłość, dziękujemy za ich heroizm, dziękujemy za ich wzajemne relacje, troskę, zaangażowanie, otwarcie na dar życia, otwarcie na drugiego człowieka, życzliwość, łagodność, odwagę i dobre serce. Dziękujemy za ich męczeństwo i świętość” – mówił bp Wątroba.

Kaznodzieja mówił, że patrząc na Samarytan z Markowej możemy zobaczyć do czego zdolny jest pojedynczy człowiek, małżeństwo i cała rodzina, gdy charakteryzuje się słuchaniem słowa Bożego, gdy karmi się sakramentami i dba o życie modlitwy. Przykład Ulmów może być zachętą dla małżonków i rodziców, by często i chętnie modlili się o własne uświęcenie i wytrwali do końca we wzajemnej miłości i wierności.

Bezpośrednio po homilii, obecni w gorlickiej bazylice małżonkowie, odnowili przyrzeczenia małżeńskie. Na zakończenie Mszy św., przed błogosławieństwem końcowym, biskup rzeszowski udzielił błogosławieństwa dzieciom oraz kobietom w stanie błogosławionym.

Po Eucharystii mieszkańcy Gorlic i okolicznych miejscowości mieli czas na indywidualną modlitwę przy relikwiach Męczenników z Markowej. Wieczorem odbyło się również nabożeństwo różańcowe w intencji małżeństw i rodzin. Modlitwę zakończono Apelem Jasnogórskim.

Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w diecezji rzeszowskiej trwa od 14 do 21 września. W kolejnych dniach relikwie dotrą do wyznaczonych ośrodków duszpasterskich diecezji. Okoliczne dekanaty i parafie są zaproszone do pielgrzymowania do tych miejsc, by włączyć się we wspólną modlitwę za przyczyną Męczenników z Markowej. Kolejne miejsca peregrynacji: Dębowiec (15-16.09.), Strzyżów – Fara (16-17.09.), Ropczyce – Fara (17-18.09.), Kolbuszowa – Fara (18-19.09.), Rzeszów – Matki Bożej Różańcowej (19-20.09.) i Rzeszów – Katedra (20-21.09.).

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze