Rozpoczęła się silna burza magnetyczna, będą zorze polarne
Słońce w ostatnich miesiącach jest bardzo niespokojne i generuje całą serię rozbłysków oraz tzw. koronalnych wyrzutów masy przyczyniających się do burz magnetycznych. Serwis „Z głową w gwiazdach” w poniedziałek informował, że niedługo dotrą one do Ziemi i spowodują pojawienie się spektakularnych zórz polarnych. Burza magnetyczna rozpoczęła się na Ziemi już dziś, co oznacza, że w nocy warto spojrzeć w niebo.
W ciągu ostatnich dni Słońce wygenerowało w sumie aż 11 silnych rozbłysków, natomiast w poniedziałek nad ranem doszło do kolejnej bardzo mocnej eksplozji. Jej klasa została oszacowana na X, co oznacza najpotężniejszy rozbłysk. Z niektórych wybuchów w kierunku Ziemi zostały wysłane koronalne wyrzuty masy (są to olbrzymie obłoki plazmy, w których pole magnetyczne jest bardzo intensywne), które dotarły już do naszej planety.
Według serwisu „Z głową w gwiazdach” dziś po południu pojawi się burza magnetyczna klasy G3, co oznacza „bardzo duże” zjawisko. Może spowodować przejściowe problemy z działaniem m.in. nawigacji satelitarnej i systemów zasilania.
Prawdopodobnie przyczyni się również do powstania zórz polarnych, które zobaczymy z terenu całej Polski, choć jest mało prawdopodobne, aby burza była na tyle mocna, by powtórzyła się sytuacja z 10 maja 2024 r., gdy zorze bardzo mocno rozświetliły niebo w każdym województwie, i to nawet na południu naszego kraju.
Zorza polarna w Polsce?
Aby zwiększyć szanse na zobaczenie zorzy, należy wybrać się w miejsce z dala od centrów miast i obszarów z dużą ilością sztucznego światła, które zaburzają dobrą widzialność nieba. Teoretycznie najlepszym miejscem do obserwacji zorzy jest Wybrzeże, które znajduje się najbliżej bieguna północnego. Autor portalu „Z głową w chmurach” zaznacza jednak, że dziś może to nie być najlepsza opcja, a wszystko przez bardzo długie dni.
„Polskie Wybrzeże wciąż jest w strefie białych nocy, a to oznacza jasne niebo do późnych godzin i szybkie nadejście świtu. Osobiście poszukałbym ciemnego nieba z dala od świateł miejskich na linii Warszawa-Poznań” — czytamy w poście. Jak pokazują prognozy wskaźnika aktywności geomagnetycznej (Kp), szczyt burzy magnetycznej czeka nas po południu, gdy Kp osiągnie nawet 7, a zjawisko potrwa do nocy z wtorku na środę. I to właśnie wieczorem i najbliższej nocy prawdopodobieństwo pojawienia się zórz polarnych w Polsce będzie największe. Podziwianiu spektakularnych świateł na niebie sprzyjać ma również pogoda, ponieważ w całej Polsce spodziewamy się niewielkiego zachmurzenia i braku opadów.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |