fot. arch. OMI

Rozpoczęła się tegoroczna edycja wczasorekolekcji w Łebie

Od kilkudziesięciu lat oblacka parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Łebie organizuje tzw. wczasorekolekcje. Turyści wypoczywający w kurorcie mają możliwość wykorzystać ten czas także na pogłębianie swojej wiary.

Każdy tydzień wczasorekolekcji rozpoczyna się w niedzielę. Potem od poniedziałku do piątku osoby zainteresowane mogą uczestniczyć w adoracji Najświętszego Sakramentu od 18.30, podczas której jest okazja do spowiedzi i rozmowy z rekolekcjonistą. O 20.00 odbywa się Msza św. z nauką rekolekcyjną. Kolejny rok, dzięki zaangażowaniu Grupy modlitewno-uwielbieniowej, w czwartki prowadzone są Wieczory Uwielbienia. Od 5 lat, przy wsparciu Gminy Miejskiej Łeba organizowany jest także Festiwal Muzyki kameralnej i Organowej. Jest to cykl 4-5 koncertów.

fot. arch. OMI

– Frekwencja na rekolekcjach jest różna, ale ale uśredniając można by powiedzieć że koło 60-80 osób uczestniczy każdorazowo w takich spotkaniach – zauważa o. Adam Jaworski OMI, proboszcz oblackiej parafii w Łebie. – Jeśli idzie o wrażenia ludzi, to są one bardzo pozytywne. Wielu ludziom bardzo pasuje taka forma spotkania z Bogiem i przy okazji wypoczynku. Są tacy, którzy przyjazd do Łeby i pobyt ustawiają tak, żeby móc przynajmniej jedną serię „zaliczyć” – dodaje oblat.

Plan wczasorekolekcji 2025:

TerminKaznodzieja
28 czerwca – 4 lipcaO. Damian Dybała OMI
5 – 11 lipcaO. Krzysztof Jamrozy OMI
12 -18 lipcaO. Krzysztof Jurewicz OMI
19 – 25 lipcaO. Dawid Grabowski OMI
26 lipca – 1 sierpniaO. Jędrzej Baranowski OMI
2 – 8 sierpniaO. Dariusz Galant OMI
9 – 14 sierpniaO. Piotr Bednarski OMI (uwaga – dzień krócej z racji odpustu)
15 sierpnia – ODPUST Wniebowzięcia NMPO. Waldemar Janecki OMI
16 – 22 sierpniaO. Waldemar Janecki OMI
23 – 29 sierpniaO. Marcin Wrzos OMI
fot. arch. OMI

Oblacka parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Łebie, gdzie odbywają się wczasorekolekcje, znajduje się przy ul. Powstańców Warszawy 28, niedaleko dworca.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Łeby zaraz po II wojnie światowej, w 1945 r. XVI-wieczna reformacja zepchnęła do głębokiej defensywy prężnie niegdyś działający Kościół katolicki w Łebie. W tym niewielkim, nadbałtyckim miasteczku proces przechodzenia ludności na protestantyzm był rozciągnięty w czasie, a gmina ewangelicka (luterańska) ze stałym duszpasterzem ukształtowała się ok. 1550 r. Katolicy żyli tu razem z luteranami w zgodzie. Z upływem lat parafia katolicka uległa rozwiązaniu. Po zakończeniu II wojny św. Łeba znalazła się w granicach Polski. Wraz z osadnikami napływającymi nad Bałtyk przybyli pierwsi oblaci, którzy podjęli pionierską pracę ewangelizacyjną w odzyskanej Łebie. Wpierw wykorzystywano do duszpasterstwa salę gimnastyczną (obecnie kino “Rybak”). Władze miejskie dały zielone światło, a wierni zadeklarowali daleko idącą pomoc w adaptacji obiektu. W całym mieście nie było wówczas odpowiedniego obrazu sakralnego, który można by zawiesić na ołtarzu. O pomoc poproszono mieszkającego w mieście niemieckiego malarza ekspresjonistę, Maxa Pechsteina, który namalował duży obraz Matki Bożej, z czasem przeniesiony z kaplicy do kościoła, który przed swoim wyjazdem z Łeby ewangelicy, w 1946 r., przekazali katolikom. Kościół pw. św. Mikołaja (budowany od 1683 r.) został poświęcony Wniebowzięciu Najświętszej Marii Panny. Oblaci  posługiwali także w sąsiedniej Białogardzie. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne, rekolekcyjne, a w wakacje szczególnie w duszpasterstwo turystów, prowadząc m.in. serie wczasorekolekcji czy organizując wydarzenia kulturalne. Aktualnym przełożonym domu jest o. Adam Jaworski OMI. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze