Rozpoczęło się odliczanie do ponownego otwarcia katedry Notre Dame
Rozpoczęło się odliczanie do ponownego otwarcia katedry Notre Dame w Paryżu. W piątek prezydent Emmanuel Macron po raz ostatni odwiedzi plac budowy w sercu francuskiej stolicy. Oczekuje się, że w uroczystości weźmie także udział około 1300 rzemieślników i specjalistów zaangażowanych w odbudowę słynnej na całym świecie świątyni, jak ogłosił Pałac Elizejski w środę wieczorem. Ponowne otwarcie katedry Notre Dame zaplanowano na 7 i 8 grudnia.
Rozpoczęło się odliczanie do ponownego otwarcia katedry Notre Dame w Paryżu. W piątek prezydent Emmanuel Macron po raz ostatni odwiedzi plac budowy w sercu francuskiej stolicy. Oczekuje się, że w uroczystości weźmie także udział około 1300 rzemieślników i specjalistów zaangażowanych w odbudowę słynnej na całym świecie świątyni, jak ogłosił Pałac Elizejski w środę wieczorem. Ponowne otwarcie katedry Notre Dame zaplanowano na 7 i 8 grudnia.
Pożar wybuchł na dachu Notre Dame 15 kwietnia 2019 r. podczas prac renowacyjnych. Przyczyna pożaru jest wciąż nieznana. Płomienie zniszczyły dachy i więźby dachowe, a także części sklepień. Świat obiegły nie tylko zdjęcia walącej się wieży. W tym czasie prezydent Macron ogłosił, że gotycka świątynia zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat. W prace zaangażowanych było ponad 2000 rzemieślników i specjalistów.
Wizyta Macrona na placu budowy ma być również podziękowaniem dla osób odpowiedzialnych za odbudowę. Podczas inspekcji obecny będzie również arcybiskup Paryża, Laurent Ulrich.
Wizyta Macrona będzie oznaczać oficjalne zamknięcie głównego placu budowy. Według Pałacu Elizejskiego, całkowite koszty wyniosły około 700 milionów euro. Niemniej jednak planowane są dalsze prace wokół katedry. Przeprojektowany ma zostać również teren zewnętrzny.
Otwarcie w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
Oficjalna ceremonia otwarcia odbędzie się późnym popołudniem 7 grudnia i rozpocznie się przemówieniem prezydenta Emmanuela Macrona na dziedzińcu Notre Dame.
Uroczyste otwarcie portalu kościoła przez arcybiskupa Laurenta Ulricha i „ożywienie” organów są częścią późniejszej ceremonii liturgicznej, która zakończy się Magnificat, Modlitwą Pańską, błogosławieństwem i „Te Deum”. Zwieńczeniem wieczoru będzie program kulturalny, w którym szczególne miejsce zajmą muzycy kościelni Notre Dame.
8 grudnia arcybiskup Ulrich odprawi pierwszą mszę świętą w odrestaurowanej katedrze o godzinie 10.30, również w obecności prezydenta Macrona. Liturgia rozpocznie się od uroczystej konsekracji nowego ołtarza. Oprócz 150 biskupów z Francji i całego świata, wezmą w niej udział wierni parafii Notre Dame oraz osoby potrzebujące pomocy. Po mszy św. przewidziano poczęstunek dla osób najuboższych. Lista głów państw i szefów rządów z innych krajów, którzy zostaną zaproszeni na uroczystości w dniach 7 i 8 grudnia, jest nadal uzgadniana między Kurią Arcybiskupią a Pałacem Elizejskim.
Otwarcie Notre Dame będzie kontynuowane w formie świątecznej oktawy do 15 grudnia. Każdego dnia odprawiana będzie msza święta dla innej grupy osób: księży, diakonów, seminarzystów i pracowników diecezji, wspólnot zakonnych, darczyńców, organizacji charytatywnych, rzemieślników, uczniów i strażaków. Ocalona od pożaru relikwia Korony Cierniowej powróci do Notre Dame 13 grudnia, o godz. 16.30 .
Od 8 grudnia katedra będzie otwarta dla zwiedzających od 17. 30 do 22.00, pod warunkiem wcześniejszej bezpłatnej rezerwacji. Wieczorna msza św. w dniu 8 grudnia będzie dostępna dla wiernych – również po wcześniejszej rezerwacji. Od poniedziałku 9 do piątku 13 grudnia godziny zwiedzania to od 15.30 do 22.00, a w sobotę 14 i niedzielę 15 od 15.30 do 20.00. Msze święte będą sprawowane codziennie w czasie oktawy o godzinie 10.30 – celebrowane przez arcybiskupa Ulricha – i 18.30. Od 16 grudnia katedra powróci do codziennych godzin otwarcia od 7.45 do 19.00 i trzech Mszy świętych dziennie (czterech w niedziele).
>>> Franciszek zdecydował, nie pojedzie na otwarcie katedry Notre-Dame
Odwiedzający mogą bezpłatnie zarezerwować wizytę lub czas modlitwy za pośrednictwem strony internetowej katedry i aplikacji, która zostanie uruchomiona pod koniec listopada. Rezerwacji można dokonywać od 48 godzin przed daną wizytą. Odwiedzający mogą również spróbować szczęścia bez wcześniejszej rezerwacji, chociaż pierwszeństwo mają zarejestrowane grupy pielgrzymkowe i osoby z rezerwacjami. Od Wielkanocy 2024 r. grupy pielgrzymkowe mogą rejestrować się w katedralnym biurze pielgrzymkowym. Swoją wizytę w nadchodzących miesiącach zapowiedziało już 37 000 pielgrzymów.
Aplikacja jest skierowana zarówno do wiernych, jak i turystów, i zawiera praktyczne informacje na temat godzin modlitw, koncertów i wycieczek z przewodnikiem, a także audioprzewodnik i informacje dotyczące indywidualnej wizyty w katedrze.
Arcybiskup: wstęp powinien pozostać bezpłatny
Na środowej konferencji prasowej abp Ulrich po raz kolejny odrzucił żądanie francuskiej minister kultury Rachidy Dati, aby pobierać opłatę za wstęp do katedry od każdego turysty. W październiku archidiecezja paryska powołała się już na odpowiednie prawo z 1905 r. dotyczące bezpłatnego dostępu do katedr i kościołów. Misją kościoła jest również akceptacja wszystkich bez względu na pochodzenie, religię, ideologię czy środki finansowe.
Wczesnogotycka katedra Notre Dame jest wizytówką Paryża. Znajduje się na wyspie Île de la Cité na Sekwanie w historycznym centrum miasta. Zbudowana została w miejscu po dwóch kościołach powstałych jeszcze w IX wieku. Budowa katedry trwała ponad 180 lat (1163–1345). Od 10 sierpnia 1806 roku w skarbcu katedry – pod opieką kanoników Kapituły Bazyliki Metropolitalnej – przechowywane były relikwie korony cierniowej.
Przez wielu uważany jest za uosobienie francuskich katedr. Przed pożarem w 2019 r. była odwiedzana przez 14 milionów ludzi rocznie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |