Rozpoczęły się przygotowania do Nocnej Drogi Krzyżowej do sanktuarium na Świętym Krzyżu
Licząca blisko 40 km trasa Nocnej Drogi Krzyżowej z Kielc na św. Krzyż ma wielu zwolenników i stałych uczestników, którzy przeszli ją niejednokrotnie. Można się już zapisywać do udziału w tym wielkopostnym wydarzeniu. Odbędzie się ono w tym roku w nocy z 1 na 2 marca.
Organizatorem i pomysłodawcą jest od początku Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. W tym roku Droga jest organizowana pod hasłem „Kościół Ukrzyżowany”. W 2023 r. wzięło w niej udział ok. 500 osób.
Jest to ogromny wyczyn duchowy i wytrzymałościowy. Droga odbywa się nocą, w ekstremalnych warunkach pogodowych i turystycznych, w samotności. Jest to mocne, dobre wejście w Wielki Post (asystent diecezjalny KSM, ks. Stanisław Lodziński).
Wydarzenie rozpocznie 1 marca w piątek msza św. o godz. 20 w kościele w Kielcach-Dąbrowie – pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego. Przemarsz trasą z Kielc-Dąbrowy na Święty Krzyż, w większości szlakiem czerwonym, będzie trwał całą noc. Przybycie do sanktuarium na Świętym Krzyżu planowane jest na godzinę 8 rano, 2 marca, w sobotę.
>>> Gdzie znajduje się największa część relikwii drzewa Krzyża?
W ciszy i samotności
Uczestnicy powinni być przygotowani kondycyjnie i nastawieni na trudne, wciąż jeszcze zimowe warunki pogodowe w Górach Świętokrzyskich oraz na duchowe przeżycie w ciszy i samotności. Zdaniem organizatorów ważne jest, że rozważania przygotowują zazwyczaj księża mający doświadczenie tej drogi. Uczestniczą w niej ludzie nie tylko z diecezji kieleckiej, ale też z Krakowa, Warszawy i z innych miast.
Święty Krzyż, do którego prowadzi trasa, to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie zainicjował tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów.
„Nocny przemarsz 40 km, to wyzwanie do przezwyciężenia własnych słabości, to coś dla ludzi, którzy chcą pogłębić swoją relację z Bogiem. Trasa jest trudna (długość, różnica poziomów wysokości, czas przemarszu, nocna pora), ale po wcześniejszym zadbaniu o kondycję możliwa do pokonania. Naprawdę warto podjąć to wyzwanie!” – można przeczytać na stronie internetowej KSM.
Uczestnictwo regulują ścisłe zasady, dotyczące różnych aspektów nocnego marszu. I tak osoby niepełnoletnie do 16 roku życia mogą wziąć udział w wydarzeniu, mając przy sobie podpisaną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na udział. Od uczestników pobierana jest niewielka opłata (15–30 zł) przeznaczona na zapewnienie autokaru na drogę powrotną, zabezpieczenie medyczne, ubezpieczenie uczestników i pakiet uczestnika, w skład którego wchodzą m.in. mapka trasy i tekst rozważań. Zapisu na IX NDK należy dokonać online, klikając w link formularza zgłoszeniowego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |