
fot. Grzegorz Szpak/NINIWA
Rozpoczyna się Festiwal Życia. Co młodzi będą mogli robić przez najbliższy tydzień?
Dzisiaj w Kokotku pod Lublińcem rozpoczyna się Festiwal Życia, czyli największy chrześcijański festiwal plenerowy dla młodzieży. Punktualnie o godzinie 9.00 otwarta została rejestracja, a do Kokotka przyjeżdżają młodzi ze wszystkich stron Polski, a nawet z zagranicy.
Inauguracją tegorocznego Festiwalu Życia będzie msza św., którą dzisiaj o godz. 17.00 odprawi bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Wieczorem, po mszy św., rozpocznie się tzw. Starter Party, czyli pierwsza taneczna impreza, którą poprowadzi DJ Tomek Cichy. Koncertów w trakcie Festiwalu Życia nie zabraknie. Zagra m.in. Dżem, na który bardzo czeka uczestniczka wydarzenia, a od kilku lat także jedna z organizatorek, Natalia Skrzypiec. – U mnie w domu bardzo często puszczało się kawałki tego zespołu, który naprawdę uwielbiam. Dlatego cieszę się, że Dżem zagra na Festiwalu Życia, z którym jestem związana od 8 lat. To coś rzeczywiście wyjątkowego – mówi Natalia. – Nie mogę się doczekać również tej atmosfery radości we wspólnocie, z młodymi – dodaje.
>>> W poniedziałek w Kokotku rozpoczyna się Festiwal Życia

W programie Festiwalu Życia są punkty stałe, jak codzienna msza św., Bieg Festiwalowicza, konferencje, warsztaty, koncerty, grupy dzielenia, ale nie zabraknie także nowości. W tym roku w strefie chilloutu po raz pierwszy pojawią się Alpaki. Wyjątkowym wydarzeniem na każdym Festiwalu Życia jest też piątkowy wieczór wielbienia.
– To najbardziej wzruszający moment w trakcie tego tygodnia. Co roku jest to najbardziej oblegany punkt programu. Nasz zespół festiwalowy – 3 Dni 3 Noce – świetnie muzycznie aranżuje ten wieczór. Ale przede wszystkim widać młodych ludzi, którzy modlą się całym sobą. W ciągu tygodniowego Festiwalu Życia wieczór uwielbienia jest momentem zatrzymania i modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. To bardzo porusza serce – mówi Natalia Skrzypiec, jedna z organizatorek Festiwalu Życia.

Każda edycja Festiwalu Życia ma swoją postać przewodnią. W tym roku przez festiwalowy tydzień uczestników przeprowadzi Mojżesz – jak Izraelitów przez Morze Czerwone. Hasłem wydarzenia jest w tym roku jedno słowo – „Przejście”. – Tematyka tegorocznego festiwalu nawiązuje do Roku Jubileuszowego, jaki Kościół obchodzi pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. W całej historii ludzkości trudno wskazać większego pielgrzyma nadziei niż Mojżesz. Dlatego chcemy zachęcać młodych ludzi w ich codziennych zmaganiach i wyborach do takiej wiary, odwagi i zaufania Bogu, jaką miał Mojżesz, gdy wyprowadzał Izraelitów na pustynię lub stawiał krok pomiędzy ściany wody – mówi Szymon Zmarlicki, rzecznik prasowy festiwalu.

Organizatorzy wydarzenia spodziewają się frekwencji podobnej do ubiegłorocznej –na wydarzenie może więc przybyć nawet 40 tys. młodych ludzi.
Do Festiwalu Życia wciąż można dołączyć. Na stronie bilety.festiwalzycia.pl dostępne są karnety tygodniowe i weekendowe, bilety jednodniowe oraz wejściówki na wieczorne koncerty.
Więcej informacji oraz bieżące relacje z Festiwalu Życia będzie można znaleźć na stronie www.festiwalzycia.pl oraz w mediach społecznościowych – na Facebooku, Instagramie i TikToku.

Oblacki „Festiwal Życia” to plenerowy festiwal muzyczny dla młodzieży o tematyce chrześcijańskiej. Organizowany był w skali regionalnej w Kodniu n. Bugiem w latach 2001–2017 z inicjatywy katowickiej Wspólnoty Dobrego Pasterza. Od 2018 r. w skali ogólnopolskiej i międzynarodowej organizowany jest w Lublińcu na Śląsku. Aktualnie to jeden z największych katolickich festiwali młodzieżowych w Polsce. Tygodniowe wydarzenie odbywa się zwykle w pierwszej połowie lipca i trwa od poniedziałku do niedzieli. W programie festiwalu są koncerty, konferencje, warsztaty, bieg przełajowy, a także wydarzenia o charakterze religijnym: msze święte, nabożeństwa, muzyczny wieczór uwielbienia i adoracja Najświętszego Sakramentu. Każda edycja festiwalu ma swoje hasło, hymn oraz biblijną postać przewodnią. Głównym organizatorem wydarzenia jest Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, na czele z o. Dominikiem Ochlakiem OMI. W organizację festiwalu włącza się kilka polskich diecezji i zakonów.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |