fot. zdjęcie poglądowe Andrzej Grygiel/PAP

Rumunia: Kościoły ewangelickie z Europy spotkają się w Sybinie

Migracja, mniejszości, dialog międzyreligijny i krąg tematyczny „Demokracja i Kościoły” – to główne punkty programu dziewiątego zgromadzenia ogólnego Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie (CPCE), które rozpocznie się w przyszłym tygodniu w Sybinie (Sibiu) w Rumunii. 

W dniach od 27 sierpnia do 2 września obradować tam będzie około 150 przedstawicieli 96 Kościołów członkowskich CPCE, a także wielu innych doradców teologicznych, ekspertów i gości ze świata ekumenicznego. Obrady będą przebiegać pod hasłem „W świetle Chrystusa – powołani do nadziei”.

Wspólnota Kościołów Ewangelickich liczy około 40 milionów wiernych skupionych w 96 Kościołach członkowskich w 30 krajach Europy i Ameryki Południowej. Zgromadzenie ogólne CPCE z siedzibą w Wiedniu zbiera się co sześć lat.

W przededniu spotkania w Sybinie sekretarz generalny CPCE pastor Mario Fischer podkreślił, jak ważne jest w obecnych czasach dawanie jasnego chrześcijańskiego i ewangelicznego świadectwa o współczesnych problemach oraz kierowanie się biblijnym przesłaniem nadziei.

>>> Lipsk: piętnasty atak na kawiarnię chrześcijańską

W kontekście Rumunii, kraju goszczącego, tematy obejmują: „Migrację z perspektywy krajów, z których emigrują ludzie” oraz „Mniejszości religijne, językowe i etniczne”. Omówiony zostanie także stosunek Kościołów do wojny na Ukrainie, „Dialog międzyreligijny w czasach konfliktu bliskowschodniego” oraz zagadnienie „Demokracja i Kościoły”.

Podstawą CPCE jest tzw. Konkordia Leuenberska, przyjęta 16 marca 1973 r. Dzięki temu protestanckiemu dokumentowi ekumenicznemu rozdzielone od czasu reformacji Kościoły luterański, reformowany i ewangelicko-unijny przezwyciężyły dzielące ich różnice i ogłosiły wspólnotę ambony i ołtarza. Wcześniej pastor ze wspólnoty reformowanej nie mógł pracować jako pastor ani biskup w luterańskim kościele regionalnym. Nie było także wspólnej celebracji Wieczerzy Pańskiej.

Jednak Konkordia nie ujednoliciła jeszcze różnych doktryn luteranów i Kościołów reformowanych, które opierały się na szwajcarskich reformatorach Kalwinie i Zwinglim. Nie uważa się ich już jednak za czynnik dzielący Kościół („pojednana różnorodność”). Konkordia nie obowiązuje na całym świecie, ale tylko Kościoły członkowskie CPCE, która pierwotnie nazywała się Leuenberską Wspólnotą Kościołów.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze