Ruszają zapisy na XXII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa, w szachach klasycznych
XXII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa, w szachach klasycznych, odbędą się w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu, ul. Stefana Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz, w dniach od 10 do 15 lipca 2023 roku, na dystansie 9-u rund systemem szwajcarskim.
– Decyzja o rozgrywaniu Mistrzostw w seminariach podjęta została z wielu powodów. Podstawowy z nich, to stworzenie okazji do zapoznania uczestników Mistrzostw z sercem diecezji, jakim jest seminarium i z samą diecezją. Nie bez znaczenia jest też fakt łatwości zakwaterowania, bliskość kaplicy seminaryjnej jak też możliwość wykorzystania sal wykładowych na rozgrywki – tłumaczy obecny dyrektor mistrzostw, którym jest ks. Krzysztof Domaraczeńko (Czeremcha, diecezja drohiczyńska).
Kapłan podkreśla, że większość uczestników, chociaż ma jakieś kategorie szachowe, nie czuje się “zawodowcami”. Po prostu chce od czasu do czasu pograć. Turniej ten stwarza taką możliwość. Ponieważ propozycja powinna być skierowana do szachistów duchownych z całej Polski, od początku turniej ten nazwany został Szachowymi Mistrzostwami Polski Duchowieństwa.
>>> Ukraina: ośmiolatek gra w szachy na pieniądze, wygraną przekazuje wojsku
– Zaproszenie było i jest kierowane do księży diecezjalnych i zakonnych, alumnów seminariów tak diecezjalnych jak i zakonnych, braci zakonnych, a także duchownych innych wyznań. Nie ma ograniczenia do jednego tylko wyznania. Sama nazwa turnieju “Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa” na to wskazuje. I zaczęliśmy. Najpierw “Księżówka” w Zakopanem w 2002 roku, potem w 2003 roku Centrum Ekumeniczne SS. Brygidek w Gdańsku i w 2004 roku Wyższe Seminarium duchowne w Radomiu. I tu polecam felieton napisany przez jednego z uczestników III SMPD w Radomiu “Koloratki nad szachownicą”. Potem kolejno; Wyższe Seminarium Duchowne w Lublinie – 2005 rok, Dom Rekolekcyjno – Formacyjny na Bielanach w Warszawie (dawniej mieściło się tu Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Warszawskiej) – 2006 rok i Wyższe Seminarium Duchowne OO. Franciszkanów w Łodzi – Łagiewnikach – 2007 rok. Kolejny 2008 rok to już VII SMPD w WSD w Sandomierzu – wyjaśnia pomysłodawca wydarzenia.
W turnieju udział bierze duchowieństwo kościołów chrześcijańskich – księża diecezjalni i zakonni, alumni, bracia zakonni i siostry zakonne. Tempo gry: 90′ + 30” na ruch. Turniej zgłoszony do klasyfikacji rankingowej FIDE.
Zgłoszenia można kierować telefonicznie – ks. Krzysztof Domaraczeńko, tel. 602 826 454 lub przez e-mail [email protected]. W zgłoszeniu należy podać następujące dane: nazwisko i imię, miejscowość diecezja / seminarium / zakon, data urodzenia, kategoria szachowa i ranking.
Zakończenie XXII SMPD odbędzie się w sobotę około godz. 13.00. Sprzęt do gry zapewniają organizatorzy. Bracia i siostry zakonne nie wnoszą opłat w związku z Mistrzostwami.
Rok temu w Mistrzostwach startowało 31 zawodników: 28 księży, siostra zakonna, brat zakonny 1 kleryk. Najmłodszy uczestnik miał 23 lata, a najstarszy – 73.
>>> Papież: sport może stanowić mocne przesłanie pokoju i przyjaźni
W turnieju rozegrano 9 rund tzw. systemem szwajcarskim. Tempo gry wynosiło po 90 min. dla każdego zawodnika na partię oraz po 30 sek. dla zawodnika za ruch, a niektóre partie trwały do 4 godzin.
Szachowym mistrzem Polski duchowieństwa został wówczas ks. Wojciech Sola z diecezji tarnowskiej. Drugie miejsce zajął ks. Mirosław Mejzner, pallotyn, a trzecie ks. Stanisław Bąk z archidiecezji przemyskiej. Najlepszym seniorem (60+) okazał się ks. Stanisław Dębowski z diecezji radomskiej.
Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa odbywają się od 2002 r. Są one zaliczane oficjalnie przez Polski Związek Szachowy do grupy branżowych mistrzostw Polski. Ich pomysłodawcą jest ks. Stanisław Dębowski.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |