Ruszyły piłkarskie mistrzostwa Afryki

Piłkarze gospodarza Wybrzeża Kości Słoniowej pozytywnie rozpoczęli turniej o Puchar Narodów Afryki pokonując w otwierającym meczu w Abidżanie w grupie A Gwineę Bissau 2:0.

Sobotni mecz odbył się na stadionie narodowym (Alassane Ouattara Stadium), jednym z najnowocześniejszych stadionów w całej Afryce. Łącznie spotkania będą rozgrywane na sześciu obiektach w pięciu miastach, z czego cztery zostały zbudowane na ten turniej.

Bramki dla Iworyjczyków zdobyli w sobotę Mohamed Seko Fofana były piłkarz RC Lens, po mocnym strzale z dystansu, a także w 58. minucie Jean-Philippe Krasso. Wybrzeże Kości Słoniowej zajmuje w rankingu FIFA 49. miejsce, natomiast uważana za teoretycznie jedną z najsłabszych drużyn tegorocznego turnieju Gwinea Bissau – 103.

Gospodarze wystąpili osłabieni brakiem kontuzjowanego napastnika Sebastiena Hallera z Borussii Dortmund, który mecz oglądał z trybun. Wątpliwości budziło pojawienie się na boisku zmagającego się wcześniej z urazem kolana Nicolasa Pepe. Piłkarzowi udało pojawić się na boisku w 61. minucie.

W drugim meczu grupy A Nigeria zagra w niedzielę z Gwineą Równikową. Senegal broni swojego tytułu. Pokaz siły futbolu z tego kontynentu dało na mundialu 2022 Maroko, docierając aż do półfinału.

Turniej planowany był na czerwiec 2023, ale przez warunki klimatyczne (tropikalna pora deszczowa w tym regionie) musiał zostać przesunięty na początek 2024.

Łącznie w turnieju udział wezmą 24 drużyny podzielone na sześć grup. Do 1/8 finału awansują po dwie czołowe z każdej z nich i cztery najlepsze z trzecich miejsc. Mecz o trzecie miejsce odbędzie się 8 lutego, a finał 11 lutego. Najbardziej utytułowanym zespołem, mimo porażki w finale poprzedniej edycji, pozostaje Egipt, siedmiokrotny mistrz.