fot. PAP/EPA/ANDRE KOSTERS

Ruszyły przygotowania do ŚDM 2027: nadzieja rozpala się w Seulu!

W seulskiej katedrze Myeongdong rozpoczęły się oficjalne przygotowania do Światowych Dni Młodzieży 2027. Wydarzeniu towarzyszy hasło: „Nadzieja rozpala się w Seulu”. W ceremonii inauguracyjnej wzięli udział przedstawiciele Kościoła, krajowych i lokalnych władz oraz ponad tysiąc reprezentantów młodzieży zarówno z Korei Południowej, jak i młodych uchodźców z Korei Północnej.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że był to pierwszy krok w kierunku długo oczekiwanego globalnego wydarzenia, jakim będzie azjatycki ŚDM. Uroczystość inauguracyjna rozpoczęła się 28 lipca od wprowadzenia do katedry flag 193 krajów, co symbolizowało ogólnoświatową pozytywną odpowiedź na zaproszenie papieża Franciszka, aby Seul był gospodarzem najbliższych Światowych Dni Młodzieży. Kluczowym momentem spotkania była deklaracja inauguracyjna, która oznaczała oficjalne rozpoczęcie przygotowań do wydarzenia w 2027 roku i symbolizowała wspólne zaangażowanie Kościoła i młodych ludzi w tę inspirującą podróż. Deklarację złożyli metropolita Seulu, abp Peter Soon-taick Chung wraz dwoma delegatami koreańskiej młodzieży.

>>> Obóz w katedrze, czyli Koreańczycy przygotowują się na ŚDM w Seulu

W spotkaniu wzięli m.in. udział abp Giovanni Gaspari, nuncjusz apostolski w Korei; Gleison De Paula Souza, sekretarz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia; przedstawiciele dyplomatyczni z ośmiu krajów; Yong Ho-sung, wiceminister kultury, sportu i turystyki; 19 członków Zgromadzenia Narodowego; oraz 9 członków rady miejskiej Seulu. Obecna była także ponad 1000-osobowa grupa młodych ludzi, w tym uciekinierzy z Korei Północnej, niepełnosprawna młodzieży oraz żołnierze marynarki wojennej i sił powietrznych, co miało symbolizować jedność i integrację.

fot. PAP/EPA/INACIO ROSA

W czasie uroczystej Eucharystii inauguracyjnej, której przewodniczył metropolita Seulu podkreślono, że z tego koreańskiego miasta popłynie przesłanie nadziei. – Wierzę, że ŚDM stanowią nieocenioną okazję dla młodzieży z całego świata, w tym naszej koreańskiej młodzieży, do refleksji i zaangażowania się także w trudne zadania codzienności. Konieczne jest, abyśmy zjednoczyli nasze serca, modlili się razem i rozeznawali prowadzenie Ducha Świętego, gdy gorliwie przygotowujemy się do tej podróży – podkreślił abp Chung. Modlitwa wiernych była prowadzona w różnych językach przez młodych ludzi z różnych krajów, symbolizując globalną jedność ŚDM.

Na zakończenie spotkania nuncjusz apostolski wskazał na głęboką więź istniejącą między papieżem Franciszkiem a młodzieżą. – Młodzi ludzie budzą nadzieję w sercu papieża. Uderza wielka sympatia i miłość, z jaką mówi o młodych i do młodych. Papież patrzy na was, młodych ludzi z Korei, z wielkim zaufaniem i sympatią. Dostrzega istotny wkład, jaki możecie wnieść w Światowe Dni Młodzieży Seul 2027 i towarzyszy wam swoją modlitwą – powiedział abp Gaspari. Z kolei przedstawiciel watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia zauważył, że Franciszek wybrał Seul na miejsce kolejnego spotkania młodzieży świata, świadomy bogatej historii i kultury Korei.

>>> Portugalia: ŚDM poprawiły wizerunek Kościoła i wpływy sektora turystycznego

– Jest to miasto, które uosabia ducha innowacji i nadziei, wartości, które są nieodłączne dla naszej misji. Wszystkim młodym ludziom obecnym i tym, którzy nie mogą do nas dołączyć, gorąco życzę, aby ta podróż była dla was czasem wielu odkryć, wzrostu i radości – powiedział Gleison De Paula Souza.

W czasie spotkania podkreślono także gospodarcze znaczenie ŚDM w Seulu. Analiza przeprowadzona przez KDI School of Public Policy and Management szacuje, że wydarzenie to przyczyni się m.in. do utworzenia prawie 25 tys. nowych miejsc pracy.

W 2027 roku Światowe Dni Młodzieży. odbędą się w stolicy Korei Południowej – Seulu. W 2025 roku młodzi przybędą do Rzymu w ramach Jubileuszu Młodzieży organizowanego w Roku Świętym.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze