Fot. Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej/Justyna Zacharek

Rycerze Kolumba u Matki Bożej Licheńskiej [+GALERIA]

Okazją do wspólnej modlitwy, podsumowania działalności oraz wymiany doświadczeń w realizowaniu misji swojego założyciela, bł. ks. McGivneya była XIII Stanowa Konwencja Rycerzy Kolumba w Polsce. „Jezus Chrystus jest tą zasadniczą drogą Kościoła. On sam jest naszą drogą do domu Ojca” – to słowa zaczerpnięte z pierwszej encykliki św. Jana Pawła II „Redemptor hominis” to hasło wydarzenia, które odbyło się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w dniach 19-20 maja 2023 roku. Podczas dorocznego spotkania kilkuset Delegatów podsumowano ostatni rok działalności oraz wyznaczono nowe cele na kolejny okres czasu.

Konwencję rozpoczęła uroczysta Msza Święta w bazylice licheńskiej, której przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Liturgię koncelebrowali bp Jan Piotrowki, biskup kielecki, bp Sławomir Oder, biskup gliwicki, bp Janusz Mastalski, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, ks. Zbigniew Kras, kapelan Prezydenta RP oraz kilkudziesięciu księży i kapelanów Rad Lokalnych Rycerzy Kolumba. Obecni byli także były Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba Carl Anderson wraz z małżonką Dorian, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, Krzysztof Zuba oraz kilkuset Rycerzy Kolumba przybyłych wraz z małżonkami. Z uczestnikami podczas mszy modlił się kwartet wokalny pod dyrekcją Marcina Wasilewskiego-Kruka.

Na początku liturgii w uroczystej procesji wprowadzono relikwie oraz portrety św. Faustyny, św. Jana Pawła II, śś. Zelli i Ludwika Martin oraz bł. ks. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba.

Fot. Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej/Justyna Zacharek

– Niech obecność u Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski będzie dla każdego z was jak obecność u Matki, która nas zawsze prowadzi do Syna, Jezusa Chrystusa. Niech to będzie czas błogosławiony, który da owoc w postaci bliskości naszych serc i spotkania z Bogiem w duchu Maryi. Ona, jako pierwsza chrześcijanka zaprasza nas do drogi. Całe nasze życie jest pielgrzymowaniem – powitał zgromadzonych ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty zakonnej księży i braci marianów.

– Jesteśmy tu po to, aby powiedzieć, jesteśmy do dyspozycji, bo mamy wspaniałego orędownika, naszego założyciela, Orędowniczkę, Matkę Bożą i Jezusa, który nas prowadzi – mówił w homilii bp Janusz Mastalski należący do łagiewnickiej Rady 17667 im. bł. ks. Michała Sopoćki.

>>> Licheń: harcerska msza w rocznicę śmierci św. Jerzego [+GALERIA]

Hierarcha w swojej homilii nawoływał do radości – Bóg jest Źródłem radości, zadowolenia w doświadczeniach i próbach. Radość będzie pełną od pierwszego spotkania ze Zmartwychwstałym Jezusem. Musimy stąd wyjechać z jeszcze większą wiarą, nadzieją i miłością. Współczesny człowiek potrzebuje wzmocnienia. Czy można sobie wyobrazić Rycerza Kolumba jako człowieka smutnego, załamanego? – pytał ksiądz biskup. Można, ale gdy nie pójdzie śladami Jezusa, Matki Najświętszej, bł. McGivney’a.

Jako „kroplówkę” na obecne czasy bp. Mastalski podał cztery niezbędne życiowe składniki: kochanie radości życia, szacunek dla życia i bycie jego orędownikiem, pomoc dla życia wyrażająca się we wrażliwości na potrzeby innych, ofiarności i służbie oraz troska o życie duchowe (świadectwo, budowanie się wspólnotą).

Fot. Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej/Justyna Zacharek

– Realizacja siebie, to radość z bycia na swoim miejscu. Jakże nie zazdrościć wam, że znaleźliście cel. Wiecie, jaką drogą iść. To odpowiedzialność za innych, jednoznaczność. Świat potrzebuje takich ludzi. Może nie jesteśmy święci, może nam nie wychodzi modlitwa, ale

zmierzamy do świętości – wyjaśniał duchowny. Przypomniał także ogromne zaangażowanie Rycerzy Kolumba w pomoc podczas dramatycznych chwil na Ukrainie (Rycerze Kolumba w Polsce przygotowali i wysłali ponad 200 000 paczek na Ukrainę). – Wrażliwość leży u podstaw rycerskości. Uchodźcy potrzebują nie tylko mieszkania, jedzenia, ale też, by ktoś był z nimi, by wysłuchał.

Ks. bp Mastalski zachęcał, by uczestnicy XIII Konwencji Stanowej nigdy nie zrezygnowali z ideałów, jakimi żyją oraz byli ludźmi, którzy afirmują życie i którym dobrze jest ze sobą.

Po Mszy Świętej wyróżniono i nagrodzono najlepsze dzieła rycerskie, Rodzinę Roku, a także wybrano członków Rady Stanowej (krajowego „zarządu” Rycerzy) na następny rok formacyjny.

Fot. Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej/Justyna Zacharek

– Podczas tegorocznej Konwencji raz jeszcze chcemy, za św. Janem Pawłem II, przypomnieć, że naszą zasadniczą Drogą w codziennym życiu musi być Jezus Chrystus, to na Nim musimy budować nasze rodziny, naszą wspólnotę i całe społeczeństwo. Musimy przypominać tę prawdę zwłaszcza młodym, by nie dali się zwieść i budowali na jedynym mocnym fundamencie – wyjaśniał Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Marek Ziętek, Sekretarz Stanowy podkreślał, jak ważnym wydarzeniem dla zakonu jest XIII Konwencja Stanowa, która odbywa się w okresie popandemicznym, w trakcie wojny na Ukrainie, w czasie bezpardonowych ataków na nasze wartości i autorytety. – Rycerze Kolumba, jako największa męska wspólnota katolicka, mają szczególne zadanie do wykonania. To zadanie codziennego świadectwa życia z Chrystusem, co wyraża się zarówno poprzez modlitwę, jak i dzieła miłosierdzia, a szczególnie poprzez niesienie pomocy najsłabszym, zarówno tym bezpośrednio dotkniętym okrucieństwem wojny, jak i tym żyjącym obok nas, w naszych parafiach.

Rycerze Kolumba to największa na świecie organizacja katolickich mężczyzn – w swoich szeregach gromadzą ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 17 lat i liczą ponad 7 tysięcy członków działających w blisko 300 parafiach na terenie 33 diecezji. Bł. ks. Michael McGivney w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Zasadami rycerzy działających w kilkunastu państwach świata są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm.

Galeria (9 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze