fot. unsplash

Rząd wietnamski zapowiada ustanowienie pełnych stosunków z Watykanem

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Podczas spotkań przedstawicieli władz wietnamskich z biskupami tego kraju przed świętami Bożego Narodzenia pojawiły się zapowiedzi ustanowienia pełnych relacji dyplomatycznych między Hanoi a Watykanem – stwierdza agencja UCANews.

Wicepremier Truong Hoa odwiedzając przewodniczącego episkopatu, bp. Josepha Dinh Duc Dao zapowiedział, że jeśli będą sprzyjające warunki, to na początku przyszłego roku wizytę roboczą w Wietnamie złoży watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin w celu ustalenia warunków ustanowienia stałego przedstawicielstwa Stolicy Apostolskiej w Wietnamie. Po niej obydwie strony mają ogłosić ustanowienie pełnych relacji na poziomie nuncjatury oraz ambasady przy Watykanie.

fot. cathopic.com

Nie jest natomiast jasne, gdzie będzie się mieściła rezydencja nuncjatury. Obydwie strony nie uzgodniły jeszcze, czy będzie to dawny Sajgon – obecnie Ho Chi Minh City, czy też stolica kraju Hanoi. Od 13 stycznia 2011 roku Stolica Apostolska reprezentowana jest w Wietnamie przez nierezydującego w tym kraju nuncjusza apostolskiego w Singapurze. Obecnie, od 21 maja 2018 roku jest nim Polak, abp Marek Zalewski.

Zobacz także
Wasze komentarze