EPA/BAGUS INDAHONO Dostawca: PAP/EPA.

Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy

W piątek wieczorem izraelski rząd większością głosów zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy i uwolnienia przetrzymywanych tam zakładników.

Obradujący w pełnym składzie przez ponad 6 godzin izraelski rząd większością głosów ratyfikował porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy i uwolnienia zakładników. Jak donosi agencja Reutera, 24 ministrów głosowało za, zaś 8 przeciw. Wcześniej w piątek porozumienie to zostało zaakceptowane przez izraelski gabinet bezpieczeństwa, w skład którego wchodzą szefowie kluczowych resortów.

>>> Katolicy o zawieszeniu broni w Strefie Gazy: to krok ku uzdrowieniu i jedności

Porozumienie, wynegocjowane przy udziale Egiptu, Kataru i USA, o zawarciu którego poinformowano 15 stycznia, ma wejść w życie 19 stycznia. Przewiduje ono zawieszenie broni na sześć tygodni oraz stopniowe wycofywanie sił izraelskich ze Strefy Gazy. W pierwszym etapie Hamas ma uwolnić 33 zakładników, pojmanych podczas ataku tej organizacji na Izrael 7 października 2023 r.: wszystkie kobiety, dzieci oraz mężczyzn powyżej 50. roku życia. Izrael ma z kolei zwolnić kilkuset palestyńskich więźniów. Według strony izraelskiej w rękach Hamasu znajduje się łącznie 98 zakładników.

EPA/BAGUS INDAHONO Dostawca: PAP/EPA.

Izraelskie ministerstwo sprawiedliwości opublikowało w piątek listę nazwisk 95 palestyńskich więźniów, którzy mają być zwolnieni z izraelskich więzień w pierwszym etapie realizacji porozumienia. Została ona opublikowana, aby poszkodowani przez Palestyńczyków Izraelczycy mogli wnieść pozwy przeciwko ich uwolnieniu do Sądu Najwyższego. Oczekuje się, że sędziowie będą je rozpatrywać w niedzielę.

Najpóźniej 16. dnia od wejścia w życie zawieszenia broni mają rozpocząć się negocjacje w sprawie kolejnego etapu porozumienia, który ma obejmować uwolnienie wszystkich pozostałych zakładników, stałe zawieszenie broni i całkowite wycofanie żołnierzy izraelskich ze Strefy Gazy. Trzeci etap ma dotyczyć przekazania stronie izraelskiej ciał pozostałych zakładników i rozpoczęcia odbudowy Strefy Gazy.

>>> Jerozolima: biskupi katoliccy po zawieszeniu broni w Gazie żywią nadzieję na trwały pokój

EPA/YAHYA ARHAB Dostawca: PAP/EPA.

Wojna między Izraelem a Hamasem rozpoczęła się w październiku 2023 r. od ataku tej organizacji i stowarzyszonej z nią koalicji zbrojnych ugrupowań terrorystycznych na Izrael. Palestyńscy bojownicy przypuścili atak na przygraniczne kibuce, bazy wojskowe oraz młodzież zgromadzoną na festiwalu muzycznym. W atakach zginęło ponad 1,2 tys. osób, w tym obywatele ponad 30 państw. 251 osób zostało uprowadzonych do Strefy Gazy.

W reakcji na te wydarzenia Izrael rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę operację wojskową w Strefie Gazy. Według władz palestyńskich w jej wyniku zginęło ponad 46 tys. cywilów, a ponad 100 tys. zostało rannych. Strefa Gazy jest zrujnowana, panuje w niej kryzys humanitarny, a większość mieszkańców musiała uciekać z domów.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze