Benedykt XVI

Fot. Domena Publiczna

Rzecznik Episkopatu: Benedykt XVI był człowiekiem wielkiej prostoty i pokory

Benedykt XVI był człowiekiem wielkiej prostoty i pokory. Z jednej strony kontynuował nauczanie papieża Jana Pawła II, a z drugiej dał Kościołowi niezwykle rzetelną, solidną podbudowę teologiczną – powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

W sobotę rano w Watykanie zmarł Joseph Ratzinger, papież senior Benedykt XVI. Zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku. Po ustąpieniu z urzędu ostatnie lata spędził w klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Watykanu.

Rzecznik Episkopatu powiedział PAP, że wiadomość o śmierci papieża przyjął z wielkim bólem. „To był człowiek wyjątkowy. Oczarował nas swoją prostotą i wielkością intelektualna. Papież Benedykt XVI wniósł do Kościoła nowy powiew. Z jednej strony kontynuował nauczanie papieża Jana Pawła II, a z drugiej strony dał Kościołowi niezwykle rzetelną, solidną podbudowę teologiczną” – ocenił.

>>> Abp Gądecki o Benedykcie XVI: jeden z najwybitniejszych następców św. Piotra ostatnich stuleci

Zdaniem ks. Gęsiaka, Benedykt XVI był „człowiekiem wielkiej prostoty i pokory „. „Wszyscy pamiętamy jego pierwsze słowa, wypowiedziane zaraz po wyborze. Nazwał siebie wtedy +prostym robotnikiem winnicy Pańskiej+. A później rzeczywiście potwierdzał to całym swoim życiem” – zastrzegł.

fot. EPA/VATICAN MEDIA

Przypomniał, że papieża Benedykta XVI poznał osobiście, kiedy pod koniec pontyfikatu pracował w Rzymie. „Miałem okazję uczestniczyć w wielu uroczystościach z udziałem papieża. To, co mnie szczególnie ujęło, to właśnie ta prostota, w której ukazywała się jego wielkość” – mówił.

Dodał, że Benedykt XVI był człowiekiem bardzo dokładnym i precyzyjnym. „Jeżeli się umawiał na nagranie i miało ono trwać pięć minut, to trwało dokładnie pięć minut i było zawsze bardzo rzetelnie i solidnie przygotowane” – zaznaczył.

Podkreślił, że Benedykt XVI pozostawił po sobie olbrzymią spuściznę swojego nauczania. „Te wydane ostatnio przez Katolicki Uniwersytet Lubelski dzieło +Opera Omnia+ pokazuje ogromną paletę intelektualnych dociekań, które przekładały się na jego papieskie nauczanie. Dla mnie osobiście niezwykle uderzające były papieskie rozważania o Jezusie z Nazaretu, katechezy i komentarze, które wnosiły ducha prostoty i wielkiego intelektualizmu od nauczania Kościoła” – zastrzegł.

>>> Tomasz Terlikowski: Benedykt XVI był najwybitniejszym teologiem i intelektualistą wśród papieży

Zaznaczył, że na długo w pamięci pozostaną mu cykle katechez Benedykta XVI, które wygłaszał w czasie środowych audiencji generalnych.

Przypomniał, że Benedykt XVI był też pierwszym papieżem od kilkuset lat, który zdecydował się na rezygnację ze sprawowania urzędu. „To zostało przyjęte z wielkim zaskoczeniem, ale otworzyło pewien nowy rozdział w historii papiestwa” – dodał.

„Dzisiaj, widząc to wszystko, jesteśmy mu winni ogromną wdzięczność. Dziękujemy Bogu za ten wielki przykład miłości do Kościoła, którą miał Benedykt XVI. Dziękujemy za jego długie, bardzo owocne życie. Także za jego ostatni etap – etap wielkiej pokory – który spędził w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie, modląc się za Kościół powszechny” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze