Rzecznik episkopatu o Wigilii wolnej od pracy
Decyzję Sejmu w sprawie Wigilii wolnej od pracy przyjmujemy ze zrozumieniem – powiedział rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak. Szkoda, że kosztem wprowadzenia trzech niedziel handlowych w grudniu – dodał. Sejm uchwalił w środę nowelizację, zgodnie z którą od przyszłego roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Nowela przewiduje też, że od 2025 r. trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.
– Decyzję Sejmu w sprawie Wigilii wolnej od pracy przyjmujemy ze zrozumieniem. Z pewnością pomoże to w lepszym przygotowaniu do świąt Bożego Narodzenia – powiedział rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak.
– Szkoda jednak, że decyzja ta została podjęta kosztem wprowadzenia trzech niedziel handlowych w grudniu – ocenił. Zwrócił uwagę, że Kościół katolicki zawsze stał „na stanowisku, że niedziela powinna być dniem wolnym od pracy, dając możliwość na przeżywanie jej w gronie rodziny, także pracownikom handlu”. – Tymczasem Adwent stanie się bardziej czasem komercyjnym niż czasem duchowego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego – ocenił rzecznik.
W odpowiedzi na planowane zmiany w przepisach o handlu w niedzielę i święta Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, której przewodniczy bp Andrzej Czaja, wydała w czerwcu stanowisko, w którym opowiedziała się za zachowaniem ustawy z 2018 r. o handlu w niedzielę. „Nie oznacza ona całkowitego zakazu handlu w te dni i nie powoduje braku dostępu do produktów pierwszej potrzeby” – podkreślono w komunikacie.
Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy przewiduje ustanowienie od przyszłego roku 24 grudnia dniem wolnym dla wszystkich pracowników, w tym pracowników placówek handlowych, dla których teraz zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta Wigilia jest dniem roboczym do godziny 14.00.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |