Ks. Leszek Gęsiak SJ, fot. PAP/Piotr Nowak

Rzecznik KEP: orzeczenie TK ws. lekcji religii zgodne z opinią Kościoła

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o rozporządzeniu MEN w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach jest zgodne z opinią Kościoła katolickiego – powiedział rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak.

Rzecznik – w rozmowie z Polską Agencją Prasową – zaznaczył, że orzeczenie potwierdza wątpliwości prawne strony kościelnej.

„Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który został wydany na wniosek pierwszej prezes Sądu Najwyższego, a dotyczył zbadania zgodności z Konstytucją RP, konkordatem i ustawami rozporządzenia ministra edukacji z 26 lipca br. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach jest zgodny z opinią Kościoła katolickiego” – powiedział rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak. Podkreślił, że orzeczenie TK „potwierdza wątpliwości prawne strony kościelnej odnośnie do zgodności z aktami wyższego rzędu wspomnianego rozporządzenia minister edukacji”.

>>> TK: rozporządzenie MEN ws. organizowania lekcji religii – niezgodne z Konstytucją RP

fot. pexels

W środę TK orzekł, że rozporządzenie jest niezgodne z przepisem ustawy o systemie oświaty mówiącym, że minister edukacji określa w drodze rozporządzenia warunki organizacji nauki religii w porozumieniu z władzami Kościołów i związków wyznaniowych. Rozporządzenie zostało wydane na podstawie tego przepisu. Uznał, że rozporządzenie łamie ten przepis w związku z zapisami konstytucji.

Zgodnie z lipcową nowelizacją rozporządzenia w sprawie organizacji lekcji religii dyrektor szkoły (przedszkola) będzie mógł połączyć w grupę dzieci z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów, z osobami z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż siedmioro dzieci.

Jednocześnie wprowadzono zasadę, zgodnie z którą uczniów szkoły podstawowej można połączyć w grupę obejmującą: uczniów klas I–III albo klas IV–VI lub klas VII i VIII. Maksymalna liczba osób, które mogą uczestniczyć w zajęciach w przedszkolach i w klasach I–III szkół podstawowych to 25, dla pozostałych uczniów we wszystkich typach szkół – 28.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Od roku szkolnego 2024/2025 ocena z religii i etyki na świadectwie szkolnym nie jest wliczana do średniej ocen rocznych.

Nowelizację rozporządzenia ws. organizacji lekcji religii po petycjach Prezydium Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej zaskarżyła z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską do Trybunału Konstytucyjnego.

MEN stoi na stanowisku, że postanowienie TK nie wywołuje skutków prawnych. Rozporządzenie zostało wydane zgodnie z prawem i ma moc powszechnie obowiązującą od 1 września 2024 r.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze