Warszawa, 21.11.2016. Premier Beata Szyd³o na pok³adzie samolotu rz¹dowego Embraer 175, w drodze z Warszawy do Izraela. Szefowa polskiego rz¹du udaje siê do Izraela na konsultacje miêdzyrz¹dowe. Jednym z tematów rozmów ma byæ wspó³praca gospodarcza w ramach realizowanego przez polski rz¹d programu „Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. Podczas wizyty ma byæ te¿ podpisane polsko-izraelskie porozumienie o zabezpieczeniu spo³ecznym. (sko/mr) PAP/Radek Pietruszka ***Zdjêcie do depeszy PAP pt. Premier Szyd³o w poniedzia³ek udaje siê do Izraela na konsultacje miêdzyrz¹dowe; rozmowy m.in. o wspó³pracy gospodarczej***

Rzecznik rządu: dwie osoby poszkodowane w kolizji w Izraelu

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Osoba pracująca w kancelarii premiera oraz funkcjonariusz BOR zostali poszkodowani w kolizji kilku samochodów z kolumny, w której jechała polska delegacja – poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek.

„Dwie osoby wymagały pomocy lekarskiej; jedna z nich to funkcjonariusz BOR, druga to osoba pracująca w KPRM” – powiedział PAP Bochenek. Ale – jak podkreślił – nie stało się im nic poważnego. Do kolizji doszło podczas przejazdu kolumny z lotniska w Tel-Awiwie do Jerozolimy.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak powiedział w TVN24, że osoby ochraniane, w tym premier Szydło, nie ucierpiały w żaden sposób. Dodał, że jeden z funkcjonariuszy BOR trafił do szpitala, ale „jego życiu i zdrowiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo”. Rzeczniczka BOR Natalia Markiewicz poinformowała później PAP, że został on już wypisany ze szpitala.

Jak się dowiedziała nieoficjalnie PAP, pomocy lekarskiej, oprócz funkcjonariusza BOR, wymagała też b. wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk, która obecnie jest doradcą premier Szydło.

Rzecznik rządu pytany w TVN24 o nieoficjalne doniesienia, że przyczyną zdarzenia było pęknięcie opony w jednym z samochodów, odpowiedział, że doszło do nagłego hamowania jednego z pojazdów, kolejne nie zdążyły zwolnić i uderzały jeden w drugi.

Łącznie – jak poinformował Bochenek – w kolizji uczestniczyło pięć samochodów: trzy busy z członkami delegacji i dwa samochody, które zabezpieczały kolumnę: ambulans i samochód policyjny; funkcjonariusz BOR, który został lekko ranny, jechał w ostatnim pojeździe, samochodzie policyjnym.

Rzeczniczka BOR zaznaczyła, że „strona izraelska odpowiada w pełni za ochronę pani premier na terytorium Izraela”. „Z urzędu to gospodarz przejmuje na siebie ciężar ochrony i tak jest na całym świecie. My współpracujemy z miejscową ochroną i koordynujemy działania ochronne” – podkreśliła rzeczniczka BOR.

Rzecznik rządu zaznaczył, że program wizyty jest realizowany, doszło do spotkań zaplanowanych na poniedziałek – m.in. premier Szydło z premierem Izraela. We wtorek premier wraz z częścią ministrów weźmie udział w polsko-izraelskich konsultacjach międzyrządowych. 

foto. PAP/Radek Pietruszka

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze