fot. Gabriella Clare Marino/unsplash

Rzeźby Timothy’ego Schmalza przypominają pielgrzymom o współczuciu

Wystawa, na którą składa się osiem rzeźb kanadyjskiego artysty Timothy’ego Schmalza, będzie towarzyszyć pielgrzymom przybywającym do Rzymu podczas Jubileuszu 2025.

Trasa zatytułowana „Connecting Pilgrims Through Compassion” (Łącząc pielgrzymów przez współczucie) jest formą miejskiej pielgrzymki między symbolicznymi miejscami Rzymu, która ma pomóc w ponownym odkryciu współczucia jako uniwersalnego języka.

Aniołowie nieświadomi

Rozpoczyna się na placu św. Piotra przy rzeźbie „Angels Unawares” (Aniołowie nieświadomi), przedstawiającej łódź z migrantami. Pochodzą oni z różnych ras i kultur, a także z różnych okresów historycznych. Ze środka tłumu wyłaniają się skrzydła anioła, sugerując obecność świętości pośród zebranych na łodzi osób. Pomnik z brązu został pobłogosławiony przez papieża Franciszka we wrześniu 2019 r. z okazji 105. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

Bądźcie gościnni

Kolejnym punktem na mapie jest figura „Be Welcoming” (Bądźcie gościnni), zainstalowana na placu św. Piotra w kwietniu 2025 r., przypominająca o biblijnej gościnności. Inspirowana jest fragmentem z Listu do Hebrajczyków: „Nie zapominajmy też o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, aniołom dali gościnę”. Znajduje się przy wewnętrznych schodach Kolumnady w pobliżu pryszniców i ambulatorium dla ubogich. Na pierwszy rzut oka przedstawia postać w kapturze, przypominającą pielgrzyma. Jednak zmieniając perspektywę i patrząc na nią z drugiej strony, okazuje się, że postać ta jest aniołem z wyciągniętą ręką, jakby zapraszającą przechodnia, aby usiadł obok niego.

Byłem chory, głodny i spragniony

Kolejnym przystankiem na pielgrzymkowym szlaku są dwie rzeźby znajdujące się przy szpitalu Świętego Ducha in Sassia: „When I Was Sick” (Byłem chory) i „When I Was Hungry and Thirsty” (Byłem głodny i spragniony). Zachęcają one do rozpoznawania Chrystusa w chorych i głodnych. Pierwsza z nich, przedstawiająca leżącą i okrytą tkaniną postać, symbolizuje chorego i cierpiącego Jezusa. Druga – to figura zakapturzonego ubogiego, owiniętego peleryną, który wyciąga rękę i prosi o pomoc, wskazując na pusty talerz i kielich.

Byłem przybyszem, byłem nagi

W bazylice św. Wawrzyńca in Lucina pielgrzymi mogą zobaczyć rzeźbę „When I Was a Stranger” (Byłem przybyszem), przedstawiającą wędrowca podczas odpoczynku. Ma nam przypominać, że przyjmowanie gości, pielgrzymów, obcych i wędrowców jest gestem, który przewija się przez całą historię wspólnot chrześcijańskich. W bazylice św. Piotra w Okowach znajduje się natomiast rzeźba „When I Was Naked” (Byłem nagi), prezentująca nagiego, skulonego na ziemi żebraka. 

Bezdomny Jezus

Kolejnym punktem jest jedna ze słynnych figur „Homeless Jesus” (Bezdomny Jezus), którą można zobaczyć także w wielu miastach na całym świecie. Przypomina znajdującego się przy szpitalu Świętego Ducha chorego Jezusa i przedstawia śpiącą na ławce postać. Twarz i ręce mężczyzny leżącego na ławce w parku są zasłonięte, ukryte pod tkaniną, ale rany po ukrzyżowaniu na jego stopach zdradzają jego tożsamość. W 2018 r., z okazji 50. rocznicy powstania Wspólnoty Sant’Egidio, „Bezdomny Jezus” został umieszczony przed jej główną siedzibą przy Piazza Sant’Egidio. 

Byłem w więzieniu

Trasę zamyka rzeźba „When I Was in Prison” (Byłem w więzieniu), umieszczona w ogrodzie przy Bazylice Świętego Pawła za Murami. Symbolizuje dzieło miłosierdzia wobec więźniów. Ręka wystająca zza krat więziennych nosi ślady ukrzyżowania i prosi o gest bliskości i solidarności.

Autor rzeźb, Timothy Schmalz, wyjaśnia: „Każda rzeźba przemawia językiem współczucia i pobudza świadomość pielgrzyma”. Projekt oferuje także audioprzewodnik w języku angielskim – dostępny za pomocą kodu QR – w formie krótkich refleksji artysty, skłaniających do wewnętrznego zaangażowania. „Connecting Pilgrims Through Compassion” to nie tylko sztuka, ale prawdziwa osobista wędrówka, aby na nowo odkryć piękno współczucia i transformacyjną moc sztuki – mówią organizatorzy projektu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze