Rzym: będzie można zwiedzać Pałac Laterański
Po przekształceniu przed kilku laty rezydencji papieży w Castel Gandolfo w muzeum, przyszedł czas na Pałac Laterański w Rzymie. Papież Franciszek zdecydował, że część dawnej siedziby biskupów Rzymu, a obecnie wikariatu diecezji rzymskiej będzie dostępna dla publiczności. Chodzi o pomieszczenia zarezerwowane dotychczas dla papieży.
>>> Rzym: ruszyły „Studia Janopawłowe”. Czego będzie można się nauczyć?
Na trzech tysiącach metrów kwadratowych znajduje się 10 sal, apartamenty papieskie, prywatna kaplica biskupów Rzymu oraz monumentalna klatka schodowa prowadząca do bazyliki św. Jana. W nowo utworzonym muzeum znajdzie się m.in. słynny stół, przy którym w 1929 roku premier Włoch Benito Mussolini i papieski sekretarz stanu kard. Pietro Gasparri podpisali Traktaty Laterańskie, ma których mocy powstało Państwo Watykańskie.
>>> Rzym: papieski urząd organizuje badania medyczne dla bezdomnych i ubogich
Po inauguracji, która nastąpi 13 grudnia, muzeum będzie można zwiedzać, ale wyłącznie w grupach do 30 osób, oprowadzanych przez siostry Misjonarki Bożego Objawienia, które od lat proponują turystom trasy łączące wiarę i sztukę. Wejście znajduje się tuż obok bazyliki, od strony placu Porta San Giovanni.
>>> Rzym: po raz pierwszy kobieta sekretarzem generalnym Papieskiego Uniwersytetu Urbaniana
Pałac Laterański był od IV wieku siedzibą biskupów Rzymu. W 1377 r. przenieśli się oni do Watykanu, jednak na Lateranie nadal mieli swoją letnią rezydencję.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |