fot. EPA/ANGELO CARCONI

Rzym: kard. Baldassare Reina otworzył drzwi święte w bazylice św. Jana na Lateranie

W Niedzielę Świętej Rodziny, 29 grudnia, otwarto Drzwi Święte w Bazylice św. Jana na Lateranie – „Matce i Głowie Wszystkich Kościołów Miasta Rzymu i Świata”. Otwarcia w katedrze papieży – biskupów Rzymu dokonał archiprezbiter bazyliki kard. Baldassare Reina wikariusz generalny diecezji rzymskiej.

„Być dla każdego brata i siostry konkretnym znakiem nadziei, otwierającym drzwi naszego serca poprzez wybory miłosierdzia, dobroci i sprawiedliwości” – powiedział w homilii kard. Reina nawiązując do Niedzieli Świętej Rodziny, „wzoru każdej wspólnoty domowej i zwierciadła komunii trynitarnej”, która staje się „zaproszeniem do uznania siebie za rodzinę Bożą, wezwaną do wzrastania w jedności i wspierania modlitwą wszystkich rodzin, zwłaszcza tych, które doświadczają trudności i cierpienia”.

Przekroczenie Drzwi Świętych, dla kard. Reiny, przypomina nam o „naszej tożsamości jako dzieci, powołanych do życia jako rodzina Boża”: „Przekroczenie Drzwi Świętych przypomina nam codzienny gest, który wykonujemy, gdy przekraczamy próg naszego domu: wprowadza nas nie tylko do domu Pana, ale do głębi Jego serca. Jesteśmy dziećmi Bożymi. Wiara jest doświadczeniem relacji z Bogiem, a wymiarem, który nas reprezentuje, jest synostwo, rzeczywistość, którą musimy nieustannie odkrywać na nowo” – powiedział wikariusz papieski dla diecezji Rzymu.

>>> Rok Święty 2025, kościół polski w Rzymie czeka na pielgrzymów

Przy śpiewie Hymnu Roku Jubileuszowego otwarto Drzwi Święte przez które przeszli, koncelebrujący Mszę św. kardynałowie, biskupi i kapłani oraz wierni. Obecnych było dwa tysiące osób, wielu nie mogło wejść do świątyni i pozostało na zewnątrz. Obecni byli m.in. biskupi pomocniczy, kard. Enrico Feroci, arcybiskup Rino Fisichella, pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji i delegat papieża ds. organizacji Jubileuszu. W uroczystości uczestniczył również burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri.

Otwarcie Drzwi Świętych w Bazylice Laterańskiej zbiegło się również z inauguracją Roku Świętego w diecezjach świata.

Wraz z otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra 24 grudnia, w Wigilię Bożego Narodzenia, Franciszek oficjalnie rozpoczął Rok Święty, który zakończy się zamknięciem Drzwi Świętych 6 stycznia 2026 r. W ramach Roku Jubileuszowego pod hasłem: „Pielgrzymi Nadziei” i otwarciu Drzwi Świętych w czterech bazylikach papieskich papież otworzył w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia drzwi w rzymskim więzieniu Rebibbia. Pozostało jeszcze otwarcie Drzwi Świętych w dwóch bazylikach papieskich: Santa Maria Maggiore –  1 stycznia o godzinie 17:00 przez kardynała Stanisława Ryłko oraz Świętego Pawła za Murami w dniu 5 stycznia o godzinie 10:00 przez kardynała Jamesa Harveya.

fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

Bazylika św. Jana na Lateranie jest najstarszą z czterech rzymskich bazylik zwanych także pontyfikalnymi (papieskimi). Ma też tytuł większej, gdyż podlega formalnie papieżowi, który mianuje dla niej kardynałów-archiprezbiterów. Bazylika św. Jana na Lateranie jest katedrą Ojca Świętego jako biskupa Rzymu, a ponieważ jest on jednocześnie zwierzchnikiem Kościoła powszechnego, określa się ją jako katedrę Rzymu i całego świata oraz jako „Matkę i głowę wszystkich kościołów”. Za jej fundatora uważa się papieża Milcjadesa (311-14), który w ten sposób wykonywał rozkaz cesarza Konstantyna; powstała prawdopodobnie w latach 312-18 na miejscu zwanym Castra Equitum Singularium, czyli siedziby gwardii, utworzonej przez tegoż władcę.

W ciągu wieków była wielokrotnie niszczona, odbudowywana i przebudowywana, zmieniała też tytuł: początkowo patronował jej Najświętszy Zbawiciel, później Grzegorz Wielki (590-604) poświęcił ją dwóm świętym Janom: Chrzcicielowi i Ewangeliście.

>>> 4 tys. młodych zarejestrowało się już na wyjazd na Jubileusz Młodych w Rzymie

Przez długie wieki była głównym kościołem biskupa Rzymu, ale po pierwszym Wielkim Jubileuszu 1300 r., który odbywał się właśnie tam, straciła na znaczeniu, gdyż papieże przenieśli się do Awinionu (1309-76). Po powrocie papieży do Rzymu odzyskała dawną rolę, choć główną ich świątynią była zawsze Bazylika św. Piotra. Klemens XII (1730-40) nakazał wyryć po obu stronach wejścia do bazyliki św. Jana napis, informujący, że jest to „Przenajświętszy Kościół Laterański, Matka i Głowa Wszystkich Kościołów Miasta [Rzymu] i Świata”.

fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

Bazylika i jej budynki gościły świętych takich jak: Ambroży, Franciszek, Dominik, Ignacy Loyola i św. Teresa z Lisieux, a także ojców Republiki Włoskiej, takich jak De Gasperi, Nenni, Saragat i Bonomi. Odwiedzili katedrę także: Erazm z Rotterdamu, Caravaggio, Galileo Galilei i J.R.R. Tolkien. Mówi się też, że kompozytor Wolfgang Amadeusz Mozart przynajmniej odwiedził ją jako dziecko, a Georg Friedrich Händel dał koncert organowy w 1707 roku.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze