Rzym: kard. Ryłko rozpoczął posługę archiprezbitera
Późnym popołudniem w uroczystość Ofiarowania Pańskiego 2 lutego kard. Stanisław Ryłko rozpoczął posługę archiprezbiter rzymskiej bazyliki większej Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore). Nastąpiło to podczas Mszy św. pod jego przewodnictwem, z licznym udziałem kardynałów, biskupów i kapłanów, a także świeckich, związanych z jego posługą w Watykanie.
Wśród koncelebransów byli kardynałowie: Santos Abril y Castelló – jego poprzednik na tym stanowisku i Stanisław Dziwisz – arcybiskup-senior krakowski, który wcześniej, jako długoletni osobisty sekretarz Jana Pawła II, na co dzień współpracował z obecnym archiprezbiterem, a także abp Józef Kowalczyk – prymas Polski-senior, też długoletni pracownik kurialny oraz biskupi: Josef Clemens – długoletni sekretarz Papieskiej Rady ds. Świeckich, którą w latach 2003-16 kierował kard. Ryłko i Claudio Giuliodori. Obecni byli też ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, jak również przedstawiciele i członkowie różnych ruchów i stowarzyszeń kościelnych.
„Chrystus jest «światłem świata» a Maryja «matką światła» w naszych czasach zagrażających nam kryzysów, osaczających nas wojen, terroryzmu, który pochłania tak wiele niewinnych ofiar” – powiedział w kazaniu nowy archiprezbiter głównej świątyni maryjnej Wiecznego Miasta. Wskazał, że i Chrystus, i Jego Matka są głównymi punktami odniesienia, pozwalającymi nam zrozumieć, „kim naprawdę jesteśmy jako osoby i jakie jest nasze ostateczne przeznaczenie”.
„Jakże potrzebujemy tego światła w naszych czasach. Żyjemy bowiem w okresie chmur szczególnie gęstych, ciemności, wzbudzających wiele obaw i zatroskania o przyszłość ludzkości” – mówił dalej kaznodzieja. Wezwał wszystkich ochrzczonych, aby dali się „oświecić” Chrystusowi i aby nieśli to światło innym „przez wiarygodne świadectwo własnego życia”.
Wyjaśniając wybór właśnie tego dnia na rozpoczęcie swego posługiwania w „najstarszym sanktuarium maryjnym świata zachodniego”, polski kardynał kurialny zwrócił uwagę na „rolę Matki Bożej w dziejach zbawienia”. Przypomniawszy Jej tytuł „Salus Populi Romani”, związany właśnie z tą bazyliką (Wybawienie ludu rzymskiego), podkreślił, że jest Ona „zawsze gotowa pocieszać nas w naszych zmartwieniach”.
„Dziś wieczorem przekroczyłem progi tej świątyni z wielkim wzruszeniem, gdyż zdaję sobie sprawę z ogromnej odpowiedzialności, jaką pociąga za sobą ta misja” – powiedział kard. Ryłko. Wyjaśnił na zakończenie, że dziedzictwo Matki Bożej Większej „jest rzeczywistością duchową zakorzenioną od piętnastu wieków, dotyczącą nas wszystkich i z którym także nasze pokolenie jest powołane do zmierzenia się w poczuciu wielkiej odpowiedzialności”.
Niespełna 72-letni obecnie kard. Stanisław Marian Ryłko był w latach 2003-16 przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich, a 28 grudnia 2016, w związku z rozwiązaniem przez Franciszka tego urzędu, został mianowany archiprezbiterem bazyliki Matki Bożej Większej. Kardynałem jest od 24 listopada 2007 roku.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |